آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 84187
کارشناس مسائل اقتصادي اعلام کرد:
ايران متنوع در چالش هاي اقتصادي
تاریخ انتشار : 1393/06/11 09:23:15
نمایش : 1965
مديرارشد اسبق سازمان برنامه وبودجه گفت: در شرايط کنوني، اقتصاد ايران با چالش هاي متنوعي رو به رو است که بايد با نگاهي کوتاه، ميان و بلند مدت آنها را بررسي و سياست هايي تازه را اتخاذ کرد.
به گزارش سامان ما به نقل از اقتصاد مقاومتي ،مديرارشد اسبق سازمان برنامه وبودجه گفت: در شرايط کنوني، اقتصاد ايران با چالش هاي متنوعي رو به رو است که بايد با نگاهي کوتاه، ميان و بلند مدت آنها را بررسي و سياست هايي تازه را اتخاذ کرد.
بيژن رحيمي دانش با تاکيد بر شرايط اقتصادي کشور و مشکلات پيش روي دولت يازدهم به پايگاه اطلاع رساني"اقتصاد مقاومتي" يادآور شد: نرخ رشد اقتصادي پايين، تورم بالاي 30 درصد، نرخ بيکاري بالاتر از 15 درصد، کاهش درآمدهاي نفتي به دليل تحريم و اثرگذاري تحريم‌ها را مي توان  تعدادي از مشکلات اقتصادي ايران دانست.
مشاور بودجه مرکز پژوهش هاي مجلس با مد نظر قرار دادن شيوه پرداخت هاي نقدي توسط دولت دهم ادامه داد: پولي که مي توانست به اشتغال پايدار و توليد منتهي شود در دست مردم براي مصارف روزانه شان قرار گرفت. از اين رو دولت با کمبود بودجه در حمايت از توليد روبه رو شد و نتوانست نرخ بيکاري را کنترل کند.
وي افزود: از اين رو است که اکنون نرخ بيکاري در تمام شهرهاي ايران 2 رقمي شده است.
رحيمي دانش با تاکيد بر وابستگي اقتصاد ايران به درآمدهاي نفتي گفت: تحريم ها منجر به آن شده است که دولت نتواند نفت را بفروشد و از درآمدهاي نفتي کاسته شد.
وي گفت: درآمد نفتي از دولت ها وابستگاني را ساخته که نمي توانند چند قدم جلوتر از خود را ببينند و براي درآمد زايي، راه هايي ديگر را انتخاب کنند.
اين کارشناس بودجه کشور نبود حمايت از توليدکنندگان داخلي را يکي ديگر از چالش هاي اقتصاد ايران دانست و اعلام کرد: درب هاي کارخانه ها بسته شده و صاحبان صنعت و ثروت به دليل نبود توجيه در سرمايه گذاري، خانه نشين شده اند.
وي تاکيد کرد: نگاه به ظرفيت هاي داخلي و برنامه ريزي براي بالفعل کردن آنها مي توان چالش هاي اقتصادي را از ميان برداشته و شکوفايي اقتصاد را براي کشورمان به ارمغان بياورد.
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر