آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201179
مدير کل معاونت اقتصادي ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز /
وجود 2.6 ميليارد دلار کالاي قاچاق پوشاک در کشور/ فروش گران تر پوشاک توليد داخل با برند خارجي/ افزايش مناطق آزاد، به پوشاک توليد داخل ضربه مي‌زند
تاریخ انتشار : 1396/12/21 12:18:05
نمایش : 417
پوشاک قاچاق در کشور وجود دارد، گفت: در حال حاضر نگراني ما از «تصويب لايحه جديد مناطق آزاد» است چراکه اگر هر کدام از اين مناطق، سهمي مشابه سهم واردات پوشاک در مناطق آزاد فعلي را براي خودشان قائل باشند، قطعاً ميزان بي‌رويه واردات پوشاک افزايش مي‌يابد.

به گزارش سامان ما ، امير محمد پرهام فر، مدير کل معاونت اقتصادي ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ با اشاره به موضوع قاچاق پوشاک و حمايت از توليد داخلي در کشور و در پاسخ به اين پرسش که حجم قاچاق لباس در بازار کشور چقدر است، گفت: طبق برآوردهاي ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مصرف سالانه کشور، 8.1ميليارد دلار از نظر ارزش کالاي مورد نياز مصرفي است. در گروه پوشاک که شامل کليه کالاهاي نساجي، پارچه و پتو است، 5.5ميليارد دلار توليد داخل مي‌باشد؛ سهم واردات رسمي نيز 61ميليون دلار است.

 

* وجود 2.6ميليارد دلار کالاي قاچاق پوشاک در کشور

وي در در ادامه با اشاره به حجم قاچاق لباس در بازار کشور اظهارداشت: طبق برآوردهاي ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مصرف سالانه کشور، 8.1ميليارد دلار از نظر ارزش کالاي مورد نياز مصرفي است. در گروه پوشاک که شامل کليه کالاهاي نساجي، پارچه و پتو است، 5.5ميليارد دلار توليد داخل مي‌باشد؛ سهم واردات رسمي نيز 61ميليون دلار است. بر اساس روش شکاف بين عرضه و تقاضا، فاصله بين اين اعداد، 2.6ميليارد دلار است که برآورد ما از قاچاق مي‌باشد.

*افزايش مناطق آزاد، به پوشاک توليد داخل ضربه مي‌زند

مدير کل معاونت اقتصادي ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اذعان به اينکه در مناطق آزاد واردات بي‌رويه وجود داشت و دريافت عوارض از محل واردات در اين مناطق باعث ايجاد درآمدزايي شده بود، گفت: اين امر براي ستاد دغدغه بود که در نهايت منجر به آن شد تا در خردادماه امسال، آقاي مسعود کرباسيان در جلسه‌اي، براي هر منطقه آزاد سقفي از ميزان واردات پوشاک را تعيين کنند؛ به اين ترتيب از ورود بي‌رويه و بدون ضابطه واردات جلوگيري شد.

پرهام‌فر ادامه داد: در حال حاضر دغدغه و نگراني ما از «تصويب لايحه جديد مناطق آزاد» و «افزايش تعداد اين مناطق» است چراکه اگر هر کدام از آنها سهمي مشابه سهم واردات پوشاک در مناطق آزاد فعلي را براي خودشان قائل باشند، ميزان بي‌رويه واردات اين کالا افزايش مي‌يابد که قطعاً به ضرر توليد داخل است.

*2000 پرونده در زمينه کالاي پوشاک قاچاق تشکيل شد

وي عنوان کرد: در 11 ماهه سال 96، در مجموع از 56هزار واحد بازرسي انجام شده که 31هزار مورد براي واحدهاي صنفي، 20هزار مورد براي واحدهاي کيف و کفش و 5هزار مورد نيز براي واحدهاي صنفي عرضه‌کننده پتو است. 2000 پرونده قاچاق نيز تشکيل شده است.

به گفته مدير کل مبارزه با قاچاق پوشاک ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حال حاضر توليد پوشاک در کشور ما با کيفيت خوب امکان‌پذير است اما بازار رقابتي‌ خود را با قاچاق تهديد مي‌بيند.

*پوشاک توليد داخل، با برند خارجي گران‌تر فروخته مي‌شود

پرهام‌فر يکي ديگر از معضلات حوزه پوشاک را عرضه توليد داخل با برچسب خارجي دانست و آن را ضربه زدن به حقوق مصرف‌کننده برشمرد.

وي ادامه داد: در حال حاضر شاهد هستيم در کشفيات کالاهاي قاچاق در محورهاي مواصلاتي، کالاهاي قاچاق با برند خارجي کشف مي‌شود؛ با مطالعه اسناد گمرکي آنها مي‌بينيم اين کالاها، کالاهاي توليد داخل هستند. زماني هم که سوال مي‌کنيم چرا عنوان خارجي دارند، مي‌گويند با زدن برچسب‌هاي خارجي بر روي اين پوشاک، مي‌توانيم آنها را راحت‌تر و با قيمت بالاتري بفروشيم.

*دستورالعملي که يک‌ونيم سال پيش ابلاغ شد

مدير کل مبارزه با قاچاق پوشاک ستاد اظهار داشت: يک‌ونيم سال پيش دستورالعملي با عنوان «دستورالعمل نحوه صدور گواهي فعاليت نمايندگان و شعب شرکت‌هاي خارجي عرضه کننده پوشاک در ايران» ابلاغ شد و تمرکز اصلي مجموعه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و دستگاه‌هاي عضو بر اجراي کامل اين دستورالعمل است.

پرهام فر در پايان گفت: ستاد مبازه با قاچاق کالا و ارز، بسته جامعي را تحت عنوان بسته «پيشگيري و مقابله با قاچاق کالاي نساجي» در سال 94 ابلاغ کرد که برنامه‌هاي مختلفي را پيش‌بيني کرده بود.

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر