آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201164
رئيس کميته امداد امام خميني(ره):
ماجراي ارسال صدقات مردم به لبنان و يمن صحت دارد؟
تاریخ انتشار : 1396/12/14 11:22:44
نمایش : 190
رئيس کميته امداد امام خميني(ره) به تمام ابهامات در خصوص نحوه هزينه کرد صدقات جمع آوري شده در کشور توضيح داد.

به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ پرويز فتاح رئيس کميته امداد امام خميني(ره) با بيان اينکه مردم در 11 ماه گذشته 30 درصد بيشتر از مدت مشابه سال قبل انفاق کرده‌اند، اظهار کرد: ما امسال بالغ بر 320 ميليارد تومان صدقه جمع کرديم.

رئيس کميته امداد امام خميني(ره) با بيان اينکه ما 17 هزار يتيم تحت پوشش داريم، گفت: آن‌ها حداقل 5 حامي دارند که ماهانه 140 هزار تومان به حساب آن‌ها پول واريز مي‌کنند.

وي در پاسخ به اين ابهام که آيا صدقه اي که از مردم اخذ مي شود در لبنان و يمن هزينه مي شود، با اشاره به اينکه تمام 320 ميليارد تومان صدقه جمع آوري شده به دقت توزيع مي‌شود و حتي يک ريال به غير از آن که شرع اجازه داده توزيع نمي‌شود، بيان کرد: بعضي مي‌گويند صدقات به خارج از کشور مي‌روند، اما ما شرعا مسئول هستيم و 100 درصد صدقات مختص به مردم همان استان و شهرستان است و بايد در آنجا توزيع شوند.

فتاح با بيان اينکه از حدود 5 ميليون نفر به صورت مستقيم و غير مستقيم حمايت مي‌کنيم، خاطر نشان کرد: اگر اين 320 ميليارد تومان را به اين تعداد افراد بدهيم، هر نفر به صورت ماهانه مي‌‌تواند تنها 5 هزار تومان دريافت کند که اين مبلغ نا‌چيزي است.

رئيس کميته امداد امام خميني(ره) با بيان اينکه جامعه هدف ما بزرگ است، گفت: ما مي‌خواهيم اين را کم کنيم تا به آن‌هايي که باقي مي‌مانند سهم بيشتري برسد و نتيجه اين مي‌شود که باز هم از نظر زکات، انفاق و تکفل يتيم به مردم متوسل مي‌شويم و بيشتر کمک مي‌کنند.

وي با بيان اينکه خيراني هستند که ماهانه تا يک ميليون تومان به يک يتيم کمک مي‌کنند، ادامه داد: اصلي‌ترين ماموريت کميته امداد اين است که کمک کند تا جامعه هدف بر روي پاي خود ايستادگي کند.

فتاح تصريح کرد: تا زماني که افراد مستمري بگير باشند و فکر کنند که تنها با همين مستمري و کمک‌هاي موردي مشکل حل مي‌شود، به اعتقاد من اين کار مناسب نيست.

رئيس کميته امداد امام خميني(ره) با بيان اينکه کار ما يک مُسکن است، گفت: درمان اين است که ما به آن‌ها ماهيگيري ياد دهيم و خودشان آموزش ببينند و کار کنند تا تبديل به انسان‌هاي مولد و کار آفرين شوند و ديگر در اين شرايط نيازي به کمک ما و ديگر شهروندان نخواهند داشت.

وي با ابراز خرسندي از اينکه چندين سال است کميته امداد اين کار را محور خود قرار داده است، بيان کرد: قله اين اقدام در سال 96 است و با آن که سال 96 يک سال سياسي به جهت انتخابات بود و استانداران تغيير کردند، اما بر اساس آخرين آمارها در اين مدت توانستيم با کمک مجلس، دولت، بانک‌ها و خيران بيش از 2 هزار ميليارد تومان به 140 هزار نفر وام دهيم.

فتاح با تاکيد بر اينکه ايستادگي آن‌ها بر روي پاي خودشان به معناي خروج از حمايت کميته امداد است، تصريح کرد: در 3 سال گذشته با اين روش بيش از 15 درصد جامعه آماري خود را کاهش داديم، زيرا آن‌ها ديگر نيازي به کمک‌هاي موردي ما نداشتند و حتي از ما انتظار داشتند تعدادي را معرفي کنيم تا به آن‌ها کار دهند.

رئيس کميته امداد امام خميني(ره) با تاکيد بر اينکه اين کار با اصل دين ما و عزت خانواده‌ها سازگار است، گفت: سرور و شادي خانواده‌ها هنگامي که به خودکفايي مي‌رسند و از ما جدا مي‌شوند، بسيار ديدني است و نشان مي‌دهد که آن‌ها مايل بودند کاري را انجام دهند، اما شرايط مهيا نشده بود.

وي افزود:‌ در حال حاضر ما شرايط را مهيا مي‌کنيم و مي‌توانيم با تامين وام قرض‌الحسنه از آن‌ها حمايت کنيم تا خود را تبديل به افراد کار آفرين و مولد کنند.

رئيس کميته امداد امام خميني(ره) در خصوص شرايط خروج افراد از کميته امداد، گفت: يک نوع اين خروج، خروج عادي است که اگر يک فرزند ذکور به سن خدمت سربازي برسد به او کمک مي‌کنيم تا از اين جهت خارج شود و اگر يک دختري بخواهد ازدواج کند به تامين جهيزيه او کمک مي‌کنيم تا او هم خروج کند.

وي افزود: اگر به سرپرست خانواده کمک شود تا از زندان آزاد شود، آن خانواده هم از پوشش ما خارج خواهد شد.

فتاح خاطر نشان کرد: ما افتخار مي‌کنيم تا هر ساله به مردم گزارش دهيم که از تعداد جامعه آماري ما کم شده است و بالا بودن جامعه آماري و زياد بودن تعداد افراد تحت پوشش کميته امداد براي ما مزيت و فضيلت نيست.

وي با اشاره به حمايت‌هاي مردمي ادامه داد: ما بهترين مردم دنيا را از نظر حمايت و نيکوکاري و روحيه خدمت رساني به هموطنان داريم، زيرا فارغ از مذهب و قوميت،مردم اين هنر خود را در سراسر جهان به نمايش مي‌گذارند.

فتاح در پايان خاطر نشان کرد: ما هر وقت براي موضوعي اعلام کرده‌ايم، مردم به صورت سيل آسا شتافته‌اند و کمک‌هاي خود را به دست نيازمندان رسانده‌اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر