آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201157
اکبر سنگي بازيگر سينما، تلويزيون و تئاتر :
دست هايي در کار است تا ساخت فيلم هاي دفاع مقدس به فراموشي سپرده شود/ فيلم ها به گونه اي شده که آدم ديگر جرئت نمي کند که دخترش را به خانه ي خواهر خانمش بفرستد!
تاریخ انتشار : 1396/12/08 11:35:11
نمایش : 178
اکبر سنگي گفت: آيا مسئولين سينمايي مي دانند که 80 درصد از عوامل سينما بيکارند و مشکل مالي دارند. اينکه نزديک سال نو مي شود و يک کيسه برنج و 4 عدد مرغ به آنها بدهند که راه حل نيست. گويا قرار نيست که چيزي درست شود. من 6 سال است که بيکار هستم. من از هيچکس و از نظام طلبي ندارم. اما خانواده ايثارگران، شهدا و جانبازان حق دارند که فيلم هايي ببيند در مورد رشادت هاي آن جوانان که به دفاع از اين ملک برخاستند.

به گزارش سامان ما ، اکبر سنگي بازيگر سينما، تلويزيون و تئاتر در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ در مورد حضور کمرنگش در سينما و تلويزيون گفت: من را اصلا نمي بينيد مگر اينکه يکي از کارهاي تکراري از تلويزيون پخش شود، دوباره به آن روزها برگرديم. يکي از مسائل و مطالب مهم اين هست که الان ديگر فيلمي در مورد دفاع مقدس ساخته نمي شود. بايد ديد دليل اينکه اينگونه فيلم ها ساخته نمي شود و چرا مسئولين که بايد در اين مورد پيش قدم شوند و رغبتي نشان نمي دهند چيست. الان چه شرايطي پيش آمده که زحمات برادران ما در طول 8 سال دفاع مقدس به فراموشي سپرده مي شود. چه کساني مي خواهند که اينان فراموش شوند. در واقع فيلمي از اين دست ساخته نمي شود که نقشي هم براي امثال من در نظر گرفته شود.

وي افزود: اهم کارهاي من يا سياسي يا تاريخي و يا دفاع مقدس بوده است. بايد به اين فکر کرد که چرا کارهايي از اين قبيل ديگر ساخته نمي شود. به نظر دست هايي در کار است که اين مسائل را فراموش کنيم. چيزي حدود 75 سال از جنگ جهاني دوم مي گذرد اما هنوز هم در مورد اين جنگ فيلم هاي خيلي خوبي مي سازند و سرمايه گذاري خيلي خوبي مي کنند. اما از پايان جنگ ما چند سال مگر مي گذرد که اين قدر آن را کمرنگ کرده اند؟ چرا مي خواهند دفاع مقدس فراموش شود.

سنگي ادامه داد: مقام معظم رهبري هميشه در مورد ساخت فيلم هاي دفاع مقدس تذکر مي دهند اما گوش شنوايي وجود ندارد. بنده 2 سال مي خواستم فيلمي با اين مضمون بسازم و به ارشاد رجوع کردم اما گفتند که اين فيلمنامه و موضوع اولويت کار ما نيست. پس اولويت کارتان چيست؟ 50 کيلو آلبالو اولويتتان است؟ من 2 سال تمام با برخي مسئولان مربوطه ملاقات داشتم و گفتند که تجهيزات در اختيارت مي گذاريم اما بودجه اي نداريم که برايت در نظر بگيريم.

اين بازيگر خاطرنشان کرد: ما به عنوان فيلمساز رسالتي برگردن داريم. نبايد به دنبال پند دادن به مردم باشيم. بايد ديد که فيلمساز سليقه مردم را تغيير مي دهد يا مردم فيلمساز را به سمت نوعي از فيلمسازي هدايت مي کنند. واقعيت اين است که فيلمساز دارد سليقه مردم را به سمت قهقرا مي برد. اين حرف من ممکن است مورد پسند خيلي از افراد نباشد. رفتاري که در سينما وجود دارد در خيابان ممنوع است. پوششي که در سينما وجود دارد در خيابان ممنوع است. اين آرايشي که در سينما وجود دارد در خيابان ممنوع است. يک نفر بگويد تکليف ما چيست؟

اکبر سنگي اظهار داشت: تنها من نيستم که کم کار شده ام. اکثر کساني که فيلم هاي تاريخي،سياسي و دفاع مقدس مي ساختند بيکار شده اند.اين ها نمي توانند بيايند از اين فيلم ها که در آن مي رقصند بپردازند. فيلمساز ها به چند دسته تقسيم شده اند. يک گروهي هستند که عليه نظام در لفافه و اشکال مختلف فيلم مي سازند. يک سري هم که دچار ابتذال سازي هستند و کپي فيلم هاي قبل از انقلاب است. برخي هم فيلم هايي مي سازند در مورد خيانت در خانواده که بسيار بد آموزي دارند. آدم ديگر جرئت نمي کند که دخترش را به خانه ي خواهر خانمش بفرستد. يک دسته ديگر هست که از بودجه بيت المال فيلم مي سازند و برايشان مهم نيست که پول بر مي گردد يا خير؟

اين بازيگر پيشکسوت سينما گفت: اگر يک فيلم فروخت بايد بررسي شود که چرا مي فروشد و اگر فيلم ديگري فروش ندارد بايد دليلش را بررسي کرد. از فيلم ها حمايت کنيد تا فروش خوبي داشته باشند و چرخ سينما بچرخد. سال گذشته در جشنواره حدود 50 فيلم شرکت کرده بود اما امسال تنها 22 فيلم حضور داشت. اين به اين معني است که کمتر فيلم ساخته شده است. اگر سينما رو به جلو بود امسال بايد تقريبا 150 فيلم را در جشنواره مي ديديم. زماني مي توانيم بگوييم سينما در حال شکوفايي است که بيشتر از 50 درصد فيلم ها فروش داشته باشد. اگر يک فيلم خوب مي فروشد به ديگران هم بگوييد چه بايد کرد تا فيلمشان به فروش برود، نه اينکه به يک عده يک سري آزادي بدهند و به يک عده ندهند. چرا يک مسئله براي عده اي آزاد و براي يک عده ديگر ممنوع است. بايد ديد لابي از کجا شکل مي گيرد و لابي کننده ها چه کساني هستند. يک عده هميشه و دائم هستند. چرا هستند و به کجا وابسته اند من نمي دانم.

وي در ادامه عنوان کرد: آيا مسئولين سينمايي مي دانند که 80 درصد از عوامل سينما بيکارند و مشکل مالي دارند. اينکه نزديک سال نو مي شود و يک کيسه برنج و 4 عدد مرغ به آنها بدهند که راه حل نيست. گويا قرار نيست که چيزي درست شود. من 6 سال است که بيکار هستم. من از هيچکس و از نظام طلبي ندارم. اما خانواده ايثارگران، شهدا و جانبازان حق دارند که فيلم هايي ببيند در مورد رشادت هاي آن جوانان که به دفاع از اين ملک برخاستند.

وي افزود: من خيلي دوست دارم که فيلم ساخته شود اما مشکلي که وجود دارد اين است که اين قدر در سينما سر سمايه گذاران و اسپانسرها کله گذ9اشته اند که ديگر کسي جرئت نمي کند سرمايه گذاري کند و اين را نبايد فراموش کرد که براي ساختن فيلم پول بايد باشد. هميشه اعتقاد دارم که زياد کار کردن نشانه خوب کار کردن نيست، بهتر است کم کار کنيم اماي در پايان گفت: بعضي از اين افراد که به شبکه هاي فارسي زبان ماهواره اي معاند با نظام جمهوري اسلامي در کشور ترکيه پيوستند قابل ترحم هستند، چرا که اين ها اينجا هم که بودند اضافه بودند. يک ضرب المثل هست که در زمان رضاخان گفتند "خياط ها به راهپيمايي بيايند،پالان دوز ها نيز رفتند. پرسيدند شما چرا آمده ايد در جواب گفتند ما هم هر چه باشد مي دوزيم". اينکه يک عده ايران را رها مي کنند و به چنين شبکه هايي مي روند اصلا از ما نيستند. در واقع اين ها از اينجا مانده و از آنجا رانده هستند. يک اشکالي وجود دارد، مي بينيم بعضي از اين افراد که از ايران رفتند و بازگشتند، توبه مي کنند و مقرب تر مي شوند. من هميشه معتقد بودم که به برخي از افرادي که قبل از انقلاب کار مي کردند و ابراز پشيماني کردند اجازه دهند در اين مملکت کار کنند تا به کشورهاي بيگانه نروند و عليه نظام و کشور فيلم بسازند.

 

گفتگو از احسان رستميان

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر