آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201155
گمرک با ترخيص کدام خودروها مخالفت مي‌کند؟ +سند
تاریخ انتشار : 1396/12/08 11:03:26
نمایش : 311
دفتر واردات گمرک ايران ابلاغيه‌اي صادر کرد به اين مضمون که:"گمرکات اجرايي از ترخيص خودروهايي که ثبت سفارش آنها 28 تير ماه به بعد صادر شده اکيداً خودداري و مراتب را به اين مرکز اطلاع دهند."

به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ در ماههاي اخير ابهاماتي در خصوص وقوع تخلفات در حوزه ثبت سفارش با مسدود شدن سايت ثبت سفارش خودرو براي همه واردکنندگان ايجاد شده که حتي دامنه آن به نامه‌نگاري رئيس گمرک به وزارت صنعت نيز کشيده شد. ابتدا کرباسيان وزير اقتصاد از رئيس کل گمرک ايران در خصوص شرايط ورود 5000 خودرو به گمرکات سؤالاتي را مطرح کرد، سپس رئيس گمرک در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره ابهامات واردات خودرو از نامه‌نگاري خود با سازمان توسعه تجارت وزارت صنعت در خصوص ثبت سفارش‌هاي جعلي و ابهامات ايجادشده خبر داد.

چندي قبل نيز مرکز حراست وزارت صنعت از افزايش پيگيريها در خصوص واردات خودرو خبر داده بود. در اطلاعيه اين مرکز آمده: تمامي خودروهايي که در زمان ممنوعيت واردات خودرو (از 8 تيرماه 96) از مبادي غيرقانوني و با روشهاي نامتعارف ثبت سفارش شده‌اند (اعم از خودروهايي که وارد کشور شده يا در گمرکات کشور موجود هستند)، شناسايي شده و براساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به مراجع ذي‌ربط براي برخورد با متخلفان منعکس شده است.

حالا بر اساس نامه دفتر واردات گمرک ايران به گمرکات اجرايي، محدوديت جديدي براي ترخيص خودروهايي که ثبت سفارش آنها از تاريخ 28 تير ماه به بعد بوده ايجاد شده است. در ابلاغيه دفتر واردات گمرک آمده است، "گمرکات اجرايي از ترخيص خودروهايي که ثبت سفارش آنها 28 تير ماه به بعد صادر شده اکيداً خودداري و مراتب را به اين مرکز اطلاع دهند. همچنين اين عدم ترخيص‌ها شامل تمديديه ثبت سفارش از تاريخ مذکور به بعد نيز مي‌باشد".

گفتني است، قاعدتاً اين دستور العمل شامل خودروهايي که بعد از بازگشايي سايت ثبت سفارش و دستور العمل جديد دولت در دي ماه امسال، ثبت سفارش شده‌اند نمي‌شوند.

سند ممنوعيت ترخيص خودروها از گمرک

اخيراً پيش‌نويس دستورالعملي منتشر شد که نشان مي‌داد تحرکاتي براي ترخيص خودروهاي در گمرک مانده در حال انجام است. به‌نظر مي‌رسد با عملي شدن اين رويه و تصويب پيش‌نويس مذکور قبل از تعيين تکليف کامل تخلفات، فضا براي عدم پيگيري کامل تخلفات رخ‌داده در ترخيص خودروهايي که به‌زعم مرکز حراست وزارت صنعت با روشهاي غيرمتعارف ثبت سفارش شده‌اند ايجاد مي‌شود.

منبع: تسنيم

انتهاي پيام/601س
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر