آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201148
با ورود ديوان عدالت اداري به ماجرا صورت گرفت؛
بخشنامه عجيبي از ثبت احوال که باطل شد/ وقتي افراد 100 سال به بالا مرده محسوب مي شدند!
تاریخ انتشار : 1396/12/06 12:00:42
نمایش : 157
بخشنامه عجيبي توسط ثبت احوال صادر شده بود که ديوان عدالت اداري آن را باطل کرد.

به گزارش سامان ما به نقل  شبکه اطلاع رساني راه دانا ، اخيراً ديوان عدالت اداري دستورالعملي را ابطال کرد که به موجب آن ثبت احوال دستور مرده پنداشتن افراد 100 سال به بالا را صادر کرده بود مگر خلاف آن اثبات شود!

ملابيگي، مدير کل حوزه رياست ديوان عدالت اداري در اين باره گفت: در اين بخشنامه ابلاغ شده کساني که به سن 100 سالگي مي رسند فوت شده محسوب مي شوند در حالي که ما دو نوع موت داريم يکي با تشخيص پزشک يا دو نفر شاهد و دومي هم موت فرضي که قانون به دادگاه اجازه داده که مرگ يک فرد را اثبات کند.

وي افزود: به غير از اين دو مورد مرگ ساير دستورالعمل ها غيرقانوني است زيرا بر اساس قانون اصل بر زنده بودن افراد گذارده مي شود مگر خلاف آن ثابت شود.

ملابيگي گفت: اين بخشنامه باعث مي شد کساني که به سن 100 سالگي برسند دچار مشکل شوند و براي زنده بودن مجبور به احراز هويت باشند.

افراد مجهول الهويه مخاطب اين بخشنامه بودند

ابوترابي، سخنگوي سازمان ثبت احوال در اين باره با اشاره به اينکه ما خودمان آن را لغو کرديم گفت: مخاطب اين بخشنامه افرادي بودند که زنده بودن يا فوت آنان معلوم نبوده است در اين زمينه هم تعدادي محدود مراجعه کننده داشتيم.

ملابيگي با رد سخنان ابوترابي و با اشاره به اينکه اين سازمان در ناحيه دفاعيه برنيامده گفت: اين گونه نبوده است زيرا اگر بخشنامه منتفي شده بود چرا اعلام نکرده بودند و کماکان در حال اجرايي شدن بود.

به گزارش شبکه اطلاع رساني مرصاد، پيشرفت تکنولوژي و شناسايي هوشمند به حذف تدريجي منجر مي شود و انتظار مي رود از صدور چنين بخشنامه هايي پرهيز شود.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر