آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201146
معاون فرهنگي اجتماعي سپاه:
اقتصاد مقاومتي جايگزين مناسب سرمايه‌داري /شناسايي ۴۵۰ قطب صنايع تبديلي در کشور توسط بسيج
تاریخ انتشار : 1396/12/06 11:34:42
نمایش : 136
معاون فرهنگي و اجتماعي سپاه گفت: در دنيا دو مدل مديريتي و اداره اجتماع است، اول سوسياليست‌ها بودند که مفتضحانه شکست خوردند، مدل دوم مدل کاپيتاليستي و ليبراليستي است که ۲۰ تريليون دلار بدهي دارد،‌ اما روش سوم مدل دولت اسلامي يا اقتصاد مردمي است.

به گزارش سامان ما به نقل از  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛  پس از فرمايشات مقام معظم رهبري در باره اقتصاد مقاومتي و محروميت زدايي بدون شک بسيج سازندگي يکي از معدود سازمان‌هايي بود که با تمام توان و همت خود دست به کار شد تا به سخنان مقام معظم رهبري جامه عمل بپوشاند، اما اينکه چرا سازمان بسيج وارد کارهاي اقتصادي و جهادي شد و آيا با اين روش‌هاي مرسومي که مسئولان ما دارند در جهت اقتصاد مقاومتي به نتيجه‌اي خواهيم رسيد يا نه. چند مسئله‌ي مهمي است که سردار محمدرضا نقدي معاون فرهنگي و اجتماعي سپاه در پاسخ به آنها اين طور مي‌گويد:

تيزهوشي بسيجيان از کجا نشات مي‌گيرد؟

خوب بسيجي‌ها زرنگ و تيزهوش‌ هستند، ملت ايران کلا هوشمندانه عمل کردند. رهبري آنها يک  استثناست. رهبر دانشمند انتخاب کردند، يعني در قانون اساسي بنا را براين گذاشتند که رهبر ما بايد دانشمند باشد، آن هم دانشمندي که بتواند علمش را اعمال کند، تقوا داشته باشد و به خاطر منافع شخصي و جناهي خود واقعيتي را که به آن مي رسد را نفروشد.


مشارکت سردار نقدي معاون فرهنگي سپاه در اردوي جهادي و ساخت خانه مستضعفان


شرکت سردار نقدي معاون فرهنگي سپاه در اردوي جهادي و ساخت منزل براي مستضعفان


شرکت سردار نقدي معاون فرهنگي سپاه در اردوي جهادي ساخت خانه براي مستضعفان

 

وي در ادامه افزود: هوشمندي بسيجي اين است که به دهان اين رهبر دانشمند چشم مي‌دوزند. آن چيزي که صادر مي‌شود، از اين مصدر خيلي ارزش مند است، خصوصا اين که شما مي‌بينيد که متخصصين،خبرگان تراز اول،همه دلسوزان کشور با ايشان ( رهبر فرزانه انقلاب ) در ارتباط هستند. همچنين کارگزاران تراز اول نظام خبر مي‌دهند، تحليل مي‌دهند، نقد مي‌دهند. مرتب اينجا جايي است که اينها پرورش پيدا مي‌کنند و بعد هم يک چيز به اين‌ها اضافه شده، آن هم  39 سال تجربه حکومت داري در تراز بالا. بنابراين نظريات و ايده‌هاي رهبر انقلاب نکات خيلي ارزشمندي است و بسيجيان اولين نفرات در جامعه هستند که به اين موارد جامه عمل مي پوشانند.

شعب ابي طالب يا بدر و خيبر!

از همان وقتي که بحث مدل‌هاي جديد تحريم مطرح شد، خوب متاسفانه بعضي از دولت مردان ما در همان دولت قبلي آمدند اين مطلب را بيان داشتند که ما در شعب ابي طالب هستيم. مقام معظم ولايت در پاسخ فرمودند که ما در بدر و خيبريم و در شعب ابي‌طالب هم نيستيم، بعد هم راهکار عبور از اين موانعي که دشمن ايجاد کرده را خيلي روشن تبيين فرمودند و خيلي هم روشن بود. وقتي در اين مباحث عميق شديم و نتيجه جلسات متعدد کارشناسي با حضور نخبگان بسيج رسيدن به راه هاي روشن ، روان ، شدني و قابل پياده سازي بود. بنابراين همان موقع از حرف هايي که زده شده بود و واقعيت‌ها، فرصت ها و موانعي که وجود داشت راه حل بسيار مناسبي به دست آمد.

جلسات با رييس جمهور و مسئولان اقتصادي دولت سابق

فقط سه جلسه به اتفاق سردار سرلشکر جعفري-فرمانده کل سپاه پاسداران- براي رييس جمهور سابق و پنج نفر از اعضاي اقتصادي کابينه طرح را شرح داديم و تقريباً تمام اعضا بعضي با قوت بيشتر و بعضي يا قوت کمتر تاييد کردند، هيچ کسي رد نکرد. شما مي‌دانيداز دل هر فشار که به نظام جمهوري اسلامي آوردند وقتي ما تصميم گرفتيم که بايستيم و کار خودمان را بکنيم يک نيروي جديد خلق شد. به طور مثال هشت سال جنگ تحميلي باعث شد نيروي موشکي قوي دست پيدا کنيم و خود کفا شويم. به همين  منظور اينجا هم در بحث اقتصاد اگر بتوانيم از اين فشار‌ها استفاده کنيم، بدون شک يک اقتصاد بسيار شکوفا و توانمندي از دل اين مقاومت بيرون خواهد آمد.

مدل سازي اقتصاد مقاومتي را داريم ولي اعتقاد به مديريت نداريم!

ما در در دنيا دو مدل مديريتي و اداره مجتمع انساني داشتيم .اول سوسياليست‌ها بودند که مفتضحانه شکست خوردند و حرفي هم در دنيا براي زدن ندارند.مدل دوم مدل کاپيتاليستي و ليبراليستي است که اين مورد هم کوس روسوايي آن در جهان زده شده که نمونه بارزش آمريکا است. حتي خود آنها نيز به اين مسئله اشاره مي‌کنند، تا جايي که خود ريس‌جمهور آمريکا بارها اذعان داشته به هر نقطه از کشورم که ميروم 45در صد مردم کشورم فقير هستند .کشوري که  20 هزار ميليارد دلار بدهي دارد. پس اين مدل هم شکست خورده است.

پس بايد يک مدل سومي وجود داشته باشد. مدلي که راهکار جديدي ارائه دهد و اين نمونه ، روش دولت اسلامي يا اقتصاد مردمي است.

ممقان و سردرود از کسب مقام هاي جهاني تا شهرهاي بدون بيکار

در اين روش اقتصادي همه مردم در آن مشارکت و نقش  دارند.به عنوان مثال شهر ممقان (پايتخت توليد نخود چي جهان )و يا شهر سردرود (قطب توليد تابلو فرش جهان ) چون خود مردم در اقتصاد نقش‌داشته‌اند و به همين خاطر است که در آنجا بي‌کاري معنا ندارد.دولت مردمي بايد اين نمونه‌ها را ثبت کند و در نقاط مختلف گسترش دهد.

ارائه طرح ها به دولت فعلي و قبلي

سردار نقدي در ادامه با اشاره به طرح‌هاي که در بسيج انجام شده بر اصل به کارگرفتن خود مردم و عدم تصدي‌گري و آموزش مردم است ادامه مي‌دهد: همگي مستدل و قابل پياده شدن است و اين طرح ها هم به دولت فعلي و هم به دولت قبلي ارائه شده، ولي جدي گرفته نشده اما خود بسيج دست از تلاش برنداشته و تاجايي که توان دارد پيش رفته و اگر دولت ها حمايت مي‌کردند، با امکانات و تواني که دارند، حتما اتفاقات خوبي مي‌افتاد.

توليدات شيلات را به سادگي مي‌توان 2 برابر افزايش داد

 ولي با اين حال همين فعاليت‌هاي بسيج در آمارهاي اشتغال تغيير ايجاد کرد. به طور مثال ما حدود 500هزار حلقه چاه آب مجوز دار در کشور داريم و حدوود 400 هزار چاه بدونه مجوز اين را ما محاسبه کرديم که اگر ما 10 درصد از ظرفيت اين چاه‌ها استفاده کنيم. به اين صورت که اگر آبي که از چاه به سمت مزرعه دارد، مي‌رود در بين راه يک استخر پرورش ماهي ايجادکنيم توليد شيلات ايران 2 برابر خواهد شد و با اين اقدام وابستگي خودمون را از واردات گوشت سفيد از ديگر کشورها به پايان برسونيم.کاري که بسيج در اين باره انجام داد و توانست 7400 حلقه از اين چاه ها را اماده اين کار کند، تا استخر داير کنند و نتيجه اينکار اين شد که ماهي گرم آبي 7/19درصد افزايش توليد داشت و ماهي سردآبي 3/7 درصد افزايش داشت.

صنايع تبديلي کوچک روستايي يا کارخانه‌ها‌ي بزرگ، کدام گره گشاست؟

سردار محمد رضا نقدي در مورد صنايع تبديلي نيز گفت : روش ما باز هم برگرفته از نکات بيان شده توسط مقام معظم رهبري است.  مطلبي را ايشان چند بار به دولت‌هاي مختلف درباره صنايع تبديلي کوچک روستايي اشاره کردند. در اين ميان دولت مي‌گويد ما تسهيلات داديم، اما شاهد هستيم که 330 کارخانه لبنيات تعطيل يا نيمه تعطيل است. يعني تسهيلات گرفتند، کارخانه ساختند،آب، برق ،گاز،تجهيزات خريداري شده،حتي يک مدت هم فعال بوده، اما بعد کار راکد مانده است، بنابراين دولت مي‌گويد صنايع تبديلي ايجاد شده است، اما وقتي اين مسئله و اين جمله رهبر فرزانه انقلاب که مي‌گويند صنايع تبديلي کوچک روستايي و اقدامات دولت که همان الگوهاي کارخانه‌ي بزرگ است را مورد بررسي قرار داديم، متوجه شديم مشکلي اصلي کارکجاست. براي اينکه صنايع تبديلي  درست شود و زنجيره کار وصل به يکديگر مرتبط شود، بي شک اتفاقات بسيار مهمي رقم مي خورد.

صنايع تبديلي کوچک خانگي و 40 ميليون تن ضايعات کشاورزي

طبق گزارش فا‌او 30 درصد محصولات کشاورزي در ايران ضايعات است. ماجرا از اين قرار است که مي‌توانيم  صنايع کوچک  خانگي را براي تبديل همين 40 ميليون تن ضايعات ميوه‌ها به کار گرفت. يعني صنايع تبديلي کوچک روستايي يعني تبديل انگور به کشمش يا سرکه. مثلا شما از سيب مي توانيد 30 فرآورده بگيريد، از انگور مي توانيد 20فراورده بگيريد البته روش اين توليد فراورده مهم است. اگر روش کارخانه اي شد اين کارخانه اي که شما در سميرم ايجاد کرديد براي آب سيب‌گيري يا کنستانتره‌گيري يا هرچيزي از مشتقات سيب بايد يک کشاورز روستايي 100يا 200 کيلومتر از روستا مسير طي کند تا به کارخانه برسد.

مورد دوم اينکه اين کارخانه يک ماه يا دو ماه محصول تازه دارد و 10 ماه ديگر را تعطيل است. يعني اين زيربنا خوابيده و تعطيل است و کارگران، کارمندان و همه عوامل هم بايد حقوق بگيرند،  بدون اينکه کاري انجام بدهند. اين باعث مي شود که هزينه تمام شده بالا برود حالا وقتي که خود اين صنعت برود داخل روستا خود اين سيب در داخل روستا  تبديل مي شود مانند روستاي ممقان مي شود. در اين روستا 120هزار تن نخودچي در سال توليد مي‌شود که 50 درصد نخود چي جهان رو تامين مي کند. يک نفر بيکار در اين شهر 15000 نفري نيست. در اين روستا 1200کارگاه وجود دارد و همه اين کارگاه ها در خانه داير هستند.

شناسايي 450 قطب صنايع تبديلي در کشور توسط بسيج

معاون فرهنگي، اجتماعي سپاه پاسداران ادامه داد: در چند سال گذشته ما 450 قطب رو شناسايي کرديم. مثلا سرکه سيب سميرم الان کارگاه هايش در حال افزايش است، مثلا نان برنجي در  لنگرود که يک نوع نان برنجي خاصي دارند که قابليت جهاني شدن دارد، مثلا شيريني يزد که تا لس آنجلس ،اروپا و دانمارک مي‌رود. پس از شناسايي شهر به شهر جلسه با امام جمعه، فرماندار و بازاريان هر شهر ، شاهد تکميل زنجيره ارزش در هر قطب شناسايي شده بوديم. يعني بازار شهر قسمت تجاري اين قطب صنايع تبديلي مي شود و ... مثلا شما در شهر کوهدشت انار داريد يک شخص توليد کننده است و يک شخص تبديل کننده انار به يک محصول جانبي مثل آب انار است و حتي بسته بندي هم انجام مي شود و يک شخص ديگر بايد آب انار را صادر کند، بفروش برساند. به اين ترتيب همه مي‌توانند از اين طرح‌ها بهره ببرند البته درصورتي که فرمانداران اين طرح را جدي بگيرند و با همياري آنها اتفاق بزرگي در اقتصاد ايران رقم خواهد خورد. بايد به اين نکته توجه داشته باشيم که هر شهر ايران مثل شهر قم که 20 هزار کارگاه سوهان‌دارد مي توانند يک توليد اين گونه داشته باشد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر