آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201142
بررسي عملکرد ايران در المپيک زمستاني؛
پايان المپيک اولي‌ها با نتايجي ضعيف‌تر از قبل/ قبولي مشروط کاروان
تاریخ انتشار : 1396/12/05 13:10:45
نمایش : 489
کاروان المپيکي ايران با درحالي با چهار ورزشکار راهي المپيک زمستاني در کره جنوبي شد که نسبت به دوره قبل نتايج ضعيف تري کسب کرد و نتوانست انتظارات را برآورده کند.
به گزارش سامان ما به نقل از مهر، شايد براي بسياري از کشورها کسب مدال المپيک هدفي چهار ساله باشد اما براي ايران تنها حضور در المپيک زمستاني يک افتخار محسوب مي شود. با شرايط خاص آب و هوايي، عدم برنامه ريزي مناسب، کمبود امکانات و بسيار کوتاه بودن فصل اسکي طبيعي است که حداقل در طي چندين سال آينده نيز حتي فکر کسب مدال در رشته هاي زمستاني براي ايراني ها يک آرزو باشد اما نکته مهم اين است که به نظر مي رسد مسئولان ورزش نيز نسبت به اين موضوع و حتي پيشرفت در کسب نتايج تنها رشته المپيکي زمستاني ايران(اسکي) بي تفاوت شده اند.

کاروان المپيکي ايران در بيست و سومين دوره المپيک زمستاني با تنها چهار ورزشکار (يک ورزشکار کمتر از دوره قبلي) در اين بازيها شرکت کرد. چهار سهميه اي که به اذعان بسياري از کارشناسان حتي اگر فدراسيون اسکي در اين چهارسال تعطيل بود هم کسب مي شد. کاهش يک سهميه المپيک در رشته آلپاين باعث شد تا حسين ساوه شمشکي قهرمان اسکي آسيا و نماينده دو دوره حضور در المپيک زمستاني در گفتگو با خبرنگار مهر بيان کند که فدراسيون اسکي هيچ تلاشي براي کسب سهميه پنجم نکرد. خوش بينانه ترين تفکر در اين موضوع اين بود که فدراسيون اسکي براي کسب اين سهميه تلاش کرد اما راه کسب آن را که دشوار هم نبود نمي دانست. تنها چند اعزام برون مرزي به رقابتهايي که نمايندگاني با پوئن فيز(امتياز جهاني ) بالا در آن حضور داشتند مي توانست ايران را حداقل همچون دوره قبلي با ۵ سهميه المپيک نگاه دارد.

مسئولان المپيک اولي و اشتباه کاروان ايران
سيد ستار صيد، محمد کيادربندسري، قروغ عباسي و سمانه بيرامي باهر نمايندگان المپيکي ايران در پيونگ چانگ کره جنوبي بودند. تنها فردي که سابقه حضور در المپيک را داشت و اين تيم را همراهي مي کرد کسي نبود جز عليداد ساوه شمشکي سرمربي مردان آلپاين. به جز او همه همراهان و مسئولان کاروان ايران براي نخستين بار حضور در المپيک زمستاني را تجربه مي کردند و شايد علت اشتباه عجيب در تصور اينکه سمانه بيرامي مي تواند در دو ماده المپيک شرکت کند(در حالي که تنها در يک ماده حق شرکت را داشت) ناشي از همين تجربه کم بود.

در اينکه سيد عبدي افتخاري رئيس فدراسيون اسکي درگيري هاي موجود در اين ورزش زمستاني را به حداقل رساند و براي توسعه اسکي در شهرستان ها تلاش ويژه دارد شکي نيست اما به نظر مي رسد اعتماد بي اندازه وي به برخي مهره هاي نه چندان محبوب در ميان خانواده اسکي مشکلاتي ايجاد کرده است.

يکي از اتفاقات عجيب اين دوره از المپيک تعداد سهميه هاي کاروان اعزامي بود. هرچند در صورت شرکت بيرامي در ۱۰ کيلومتر نيز نتيجه اي بهتر از اسپرينت متصور نمي شود ولي نقد کارشناسان به علت بروز چنين اشتباه ابتدايي در يک کاروان کم تعداد المپيکي است. بيرامي باهر که اولين حضور خود در المپيک زمستاني را تجربه مي کرد و حتي در مصاحبه با کميته ملي المپيک و خبرگزاري مهر به صراحت اعلام کرد در دو ماده اسپرينت و ۱۰ کيلومتر بانوان حضور دارد پس از رقابتهاي اسپرينت با شوک عظيمي مواجه شد. وي تنها يک سهميه داشت و پيدا کردن مقصر اين اشتباه کار دشواري نيست.

حفظ آرامش کاروان ايران و تلاش براي رفع مشکل دريافت هداياي حامي مالي از اقدامات مثبت عبدي افتخاري سرپرست اين کاروان بود. هرچند شايد رسانه اي شدن اين موضوع و قهرمان سازي در پايان آن توجيه منطقي نداشته باشد اما تلاش شخص رئيس فدراسيون اسکي براي سربلندي نمايندگان شايسته ايران قابل تقدير است.

وقتي المپيک سوچي رويا مي شود
تنها مدتي بعد از سرپرستي ناصر طالبي در فدراسيون اسکي بود که کاروان ايران در سال ۲۰۱۴ به المپيک سوچي اعزام شد و يکي از بهترين نتايج تاريخ اين رشته را کسب کرد. رتبه هايي که پس از چهارسال در کره جنوبي تکرار نشد و سوچي روسيه را به رويايي نسبتا دست نيافتني تبديل کرد. هرچند برخي بهبود رکوردها در المپيک زمستاني ۲۰۱۸ مي تواند قبولي مشروطي به کاروان ايران بدهد اما مسير افت اسکي ايران در طي چهارسال گذشته(که البته بخشي از آن به فدراسيون فعلي بازمي گردد) بر کسي پوشيده نيست.

در اسکي آلپاين فروغ عباسي که حرف و حديث هاي زيادي در اعزام وي به المپيک وجود داشت و در رقابتي ميليمتري با عاطفه احمدي خود را به کره جنوبي رساند يک رتبه بدتر از المپيک سوچي نتيجه گرفت و چهل و نهم شد. هرچند در اسکي رکورد زماني و اختلاف فاصله با نفر نخست هم معياري مورد توجه به شمار مي رود اما نتايج بر روي ورق رتبه را پراهميت تر مي داند چرا که هدف از توجه به اختلاف زماني بدست آوردن رتبه ورزشکار است. عباسي در المپيک سوچي در ميانه اسکي زمين خورد و همين رکورد وي را بدتر از رکورد المپيک کره جنوبي کرد، اما در اين دوره وي با حفظ تعادل با رکوردد ۲:۰۴.۰۶  به خط پايان رسيد اما رکوردي شکسته نشد چرا که اگر قرار باشد به موفق ترين نماينده المپيکي بانوي ايران اشاره شود مرجان کلهر که سهميه دو ماده مارپيچ بزرگ و کوچک را در المپيک زمستاني ونکوور ۲۰۱۰ کسب کرده بود هنوز با فاصله رکورددار است.

در بخش مردان اسکي آلپاين محمد کيادربندسري تنها نماينده ايران بود. بدون شک کيادربندسري موفق ترين نماينده المپيکي ايران در کره جنوبي به شمار مي رود. او که بسياري پرچمداري کاروان ايران را حق وي مي دانستند در مارپيچ بزرگ پنجاه و يکم شد و در مارپيچ کوچک به رتبه سي و چهارم رسيد. کيادربندسري در المپيک سوچي موفق شده بود با رکورد ۱:۵۸.۸۷  در رتبه سي ام قرار گيرد اما در اين المپيک اگرچه سي و چهارم شد اما رکورد خود را تا ۱:۵۲.۶۹ بهبود بخشيد. 

در اسکي صحرانوردي سمانه بيرامي باهر پرچمدار کاروان ايران در رشته دشوار و غير تخصصي اسپرينت در ميان ۶۸ شرکت کننده آخر شد. تلاش بيرامي براي رسيدن به خط پايان اين رقابتها از ديد رسانه هاي غربي نيز پوشيده نماند. بيرامي از نمايندگان باآتيه اسکي صحرانوردي است اما شايد اگر وي در رشته ۱۰ کيلومتر شرکت مي کرد در رتبه اي غير از رتبه پاياني قرار مي گرفت.

در بخش مردان اسکي صحرانوردي هم سيد ستار صيد با تجربه ترين عضو کاروان ايران با حضور در سه دوره المپيک زمستاني شرکت کرده بود. صيد در اسپرينت هفتاد و هفتم شد و در ۱۵ کيلومتر مردان با رکورد ۳۹:۳۹.۱ به رتبه نود و يکم بسنده کرد در حاليکه در المپيک سوچي با رکورد ۴۷:۱۶.۱ در جايگاه هفتاد و نهم قرار گرفته بود. صيد در اين دوره بهبود زماني در عملکرد خود داشت.

رسانه عضو بيگانه کاروان ايران در المپيک زمستاني
تصميم کادر سرپرستي ايران بدرقه خاموش و بدون حضور اصحاب رسانه از چهار نماينده ورزش هاي زمستاني ايران بود. حتي کميته ملي المپيک و فدراسيون اسکي از اعزام يک نماينده رسانه در کنار تيم اسکي به بهانه مشکلات مالي خودداري کردند در حاليکه اين بهانه ها در المپيک تابستاني مطرح نشد و اين نشان از بي اهميت بودن جايگاه رسانه در کاروان ايران در المپيک زمستاني است. هرچند امسال پخش زنده همه مسابقات نمايندگان ايران و حتي ديگر رقابتها از رسانه ملي(صدا و سيما) در نوع خود بي نظير بود و اين جاي خالي و کم کاري رسانه اي در کاروان ايران را پوشش داد.

همين حالا هم براي المپيک ۲۰۲۲ دير است
اين شعار تکراري است اما تکرارش واجب. اگر همين حالا هم براي المپيک زمستاني ۲۰۲۲ آغاز به کار کنيم دير است. وقتي مسير حرکت اسکي در المپيک زمستاني پس از انقلاب اسلامي همواره مسيري صعودي هرچند با شيبي کم بود چرا در المپيک ۲۰۱۸ به اين مسير پايان داده شد. هم افزايش سهميه المپيک و هم بهبود نتايج نمايندگان ايران تمام آن چيزي است که انتظار مي رود سيد عبدي افتخاري که مورد قبول خانواده اسکي است به آن توجه کند. ديگر فرصت آزمون و خطاي برخي در اسکي به پايان رسيده است و کارنامه و عملکرد همه مشخص است، حالا بايد کاري کنيم تا با درجا زدن همين چهارسهميه المپيکمان هم کم نشود.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر