آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201123
علت طولاني‌شدن روند بررسي لايحه بودجه در مجلس چيست؟
تاریخ انتشار : 1396/11/28 11:25:57
نمایش : 246
رئيس کميسيون اقتصادي مجلس معتقد است که نبايد انتظار داشت روند بررسي لايحه بودجه ۹۷ تا پيش ۱۰ اسفند به اتمام برسد.

به گزارش سامان ما به نقل از  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ به نقل از تسنيم، مجلس شوراي اسلامي از تاريخ ۸ بهمن سال جاري تاکنون تمامي جلسات علني خود را به بررسي لايحه بودجه سال ۹۷ کل کشور اختصاص داده که در اين مدت طي ۱۲ جلسه توانسته بررسي بخش درآمدي اين لايحه را تقريبا به اتمام برساند.


نکته‌اي که در اين دوازده جلسه به خوبي به چشم آمده اين است که برخلاف سال‌هاي گذشته روند بررسي لايحه بودجه با کندي پيش مي‌رود و طي اين مدت شاهد آن بوده‌ايم که نمايندگان مجلس تعداد زيادي از بند‌هاي اين لايحه را به دليل عدم شفافيت براي بررسي بيشتر به کميسيون تلفيق ارجاع داده‌اند.

در همين راستا محمدرضا پورابراهيمي رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با خبرگزاري تسنيم گفت‌: اين رفت و برگشت‌هاي لايحه بودجه موضوعي تازه نيست و همه ساله در بررسي اين لايحه در مجلس پيشنهاداتي اصلاحي از سوي نمايندگان ارائه مي‌شود.

وي افزود‌: با اين حال رفت و برگشت‌هايي که امسال در بررسي لايحه بودجه شاهد آن هستيم غير عادي به نظر مي‌رسد که علت اين موضوع مي‌تواند از سويي به دليل عدم انسجام برخي بند‌هاي لايحه تقديمي دولت و از سويي ديگر نحوه بررسي لايحه بودجه توسط کميسيون تلفيق باشد.

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس خاطر نشان کرد‌: مطلب ديگري که مي‌تواند در زمان‌بر شدن بررسي لايحه بودجه نقش داشته باشد برخي بند‌هاي آيين نامه داخلي مجلس است که در صورت اصلاح اين بند‌ها قطعا بر سرعت بررسي لوايح در جلسات علني مجلس افزوده خواهد شد.

پورابراهيمي با اشاره به بررسي بخش هزينه‌اي لايحه بودجه در هفته پيش رو گفت‌: قطعا زمان بررسي بخش هزينه‌اي لايحه بودجه در مقايسه با بخش درآمدي بيشتر خواهد بود چراکه پيشنهادات مطرح شده از سوي نمايندگان براي اصلاح بند‌هاي اين لايحه عموماٌ در بخش هزينه‌اي متمرکز شده است؛ بنابراين با روندي که بررسي لايحه بودجه در مجلس دارد نبايد انتظار داشت که تا پيش ۱۰ اسفند بررسي اين لايحه به اتمام برسد.

 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر