آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201120
کارشناس مسائل اقتصادي:
کاهش سود سپرده هاي بانکي عاملي براي افزايش دلالان طلا، سکه و دلار/ مسئولان، صادق باشند
تاریخ انتشار : 1396/11/28 10:59:54
نمایش : 213
استاد اقتصاد دانشگاه تهران وضعيت اقتصاد ايران را نامناسب ارزيابي کرد و گفت: مسئله اقتصاد ما بيمارگونه است و تا نگاهي مناسب به اين موضوع نداشته باشيم، شاهد اين وضع نوساني قيمت ها هستيم.

به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛تشديد نوسات اين روزهاي بازار طلا و ارز موجب شده که شاهد تغييرات لحظه اي در بازار باشيم در اين راستا گفت و گويي با يکي از اساتيد اقتصاد دانشگاه تهران صورت گيرد و پيرامون وضعيت پرالتهاب اين روزهاي بازار طلا و ارز صحبت هايي صورت گرفت.

 

ابراهيم رزاقي با اشاره به اين که دلار ارزان سد راه توليد داخلي است، عنوان کرد: عقيده من بر اين است که هر چه قيمت دلار پايين بيايد و برنامه ريزي مناسب در کشور وجود نداشته باشد، توليد داخلي نابود مي شود.

 

رزاقي ادامه داد: اين روزها هياهو روي قيمت دلار و بالارفتن قيمت آن است و در اين راه بايستي اقدامي جدي صورت گيرد اما تدابير مناسبي انديشيده نشده است و با بالا رفتن قيمت دلار، مطمئناً مشکلاتي براي جامعه به ارمغان مي آورد.

 

اقتصاددان ايراني بيان کرد چه با افزايش قيمت دلار، چه با کاهش آن بايد تدابير مناسب باشد و راه حل پيدا کرد تا مردم متضرر نشوند.

 

وي ضمن ابراز تاسف از اين که اقتصاد ما هيچ وقت به نفع توليد داخلي پيش نرفته است و همواره متکي به واردات بوده است، تصريح کرد: در هر دو صورت، راه حل بايد پيدا کرد؛ به نظر من بايستي قيمت دلار بالا رود تا کالاي خارجي نتواند وارد کشور شود و توليد داخلي رشد کند و اين راه حل اقتصاد ايران است.

 

رزاقي خواستار اين شد که با نگاه به بيماري مزمن ساختاري اقتصادي ايران به هر نحوي به توليد داخلي کمک کنيم و ادامه داد: بايستي به حمايت از توليد داخلي کمک کرد و جلوي واردات را گرفت.

 

وي ضن ابراز ناراحتي از اين که مسئولين به اين موضوعات توجه ندارند افزود: ما با دلار ارزان به توليد کنندگان خارجي کمک مي کنيم و هيچ برنامه اي نه در شرايط کاهش دلار و نه در شرايط افزايش آن نداريم.

 

کاهش سود سپرده هاي بانکي عاملي براي افزايش دلالان طلا، سکه و دلار

استاد اقتصاد دانشگاه تهران بايد قبول کرد که در اين شرايط افرادي به وجود مي آيند که به دنبال سود حداکثر هستند و از آن جا که کمترين ميزان سود در توليد است، همه براي به دست آوردن حداکثر سود به واردات، دلالي و خريد و فروش هاي کاذب وارد مي شوند.

 

رزاقي با بيان اين که اکثر بانک ها در ايران ورشکسته هستند، عنوان کرد: دولت و مسئولين اقتصاد را به سمت توليد هدايت نمي کنند و از سويي با وجود شرايط تورم در کشور و کاهش سود سپرده هاي بانيک نبايد اميد داشت که اين بانک ها و موسسات در توليد سرمايه گذاري کنند چرا که توليد، کمترين ميزان سودآوري را دارد.

 

ارزان بودن دلار، فعاليت هاي غيرتوليدي را افزايش مي دهد

وي با توجه به اين شرايط اظهار داشت: نتيجه اين شرايط اين شده که حتي اگر وامي هم به توليدکنندگان داده شود، او آن را در فعاليت هاي دلالي وارد مي کند و نه توليد!

 

رزاقي در ادامه تصريح کرد: با کاهش سود سپرده ها، سپرده گذاران عظيم و کلان که به دنبال سود بيشتر هستند به خريد و فروش طلاف سکه و دلار وارد شده و وارد عرصه دلالي اين ها مي شوند.

 

سود مهم است، نه اخلاق!

وي در ادامه تاکيد کرد: اين ها نشان دهنده ي يک بيماري و نابساماني ساختاري است که ناشي از اين است که همه به دنبال حداکثر سود هستند و نه اخلاق.

 

کارشناس مسائل اقتصادي با اشاره به نقش بانک مرکزي عنوان کرد: بانک مرکزي مي تواند با برنامه هايي اين التهابات را تا حدي کنترل سازد اما راه حل اصلي اين نيست! راه حل اين است که در تمامي شرايط از توليد داخلي دفاع کنيم، آن هم با يارانه دادن به توليد کنندگان و ماليات گرفتن از فعاليت هاي دلالي و پرسود که وارد بخش توليد نمي شود.

 

رزاقي تاکيد کرد: اگر افزايش قيمت دلار کنترل شود به نفع مردم است اما اگر آن را کنترل نکنند با بالا رفتن قيمت ها، مردم اولين متضرران اين اوضاع خواهند بود.

 

وي ضمن ابراز تاسف از شرايط موجود اقتصادي اظهار داشت: چرا بايد از دلالان سکه و دلار ماليات گرفته نشود؟ اين در حاليست که بايستي اين افراد شناسايي شوند و آن هايي که خارج از کنترل دولت است، مشمول ماليات شوند و از سويي، وام هايي که به مردم پراخت مي شود را بايستي بررسي کنند که اگر به سمت فعاليت هاي غيرتوليدي مي رود، حتماً مشمول ماليات گردد.

 

بعضي از بانک ها، بحران زا هستند

اين استاد اقتصاد گفت: وضع موجود در حال حاضر وضع اقتصادي بيمار گونه است و نکته قابل تامل اين است که در حال حاضر بانک ها در کشور ما چه نقشي را دارند؟ بانک ها بايستي در خدمت توليد باشند در حالي که امروزه، بانک ها به عنوان يک نيروي قدرتمند غيرتوليدي هستند و اکثراً ورشکته هستند و دولت به ان ها کمک مي کند در حالي که بايستي براي بهبود شرايط، دولت تنها به بانک هاي توليدگر کمک کند و بانک هاي غيرتوليدي مشمول ماليات شوند.

 

مسئولين، صادق باشند

در پايان کارشناس مسائل اقتصادي تصريح کرد: در کنار همه اين موارد بحران زا، موسسات صرافي وجود دارد، اين ها چه کساني هستند؟ بايد تمامي افراد و موسساتي که با سفته بازي قيمت دلار را بالا برده اند، منحل و البته مجازات شوند و بايد قبول کمک به وضع اقتصادي در حال حاضر نيازمند صداقت است و اگر مسئولين صادقانه در اين راه قدم پيش بگذارند، اين شرايط بهبود مي يابد.

 

انتهاي پيام/

 

 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر