آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201111
نوبخت:
در سال آينده يارانه به‌شکل کنوني پرداخت خواهد شد
تاریخ انتشار : 1396/11/24 13:31:24
نمایش : 194
سخنگوي دولت در نشست هفتگي با خبرنگاران گفت: در سال آينده يارانه به‌شکل کنوني پرداخت مي‌شود.

به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ محمدباقر نوبخت سخنگوي دولت در نشست خبري هفتگي خود با خبرنگاران اظهار داشت: راهپيمايي واقعاً تماشايي با تعبير رهبر انقلاب در 22 بهمن نشانگر اين بود که مردم همچنان پاي انقلاب‌شان ايستاده‌اند و درود خدا بر اين مردم فهيم مقاوم و ايستاده، امروز انقلاب اسلامي به‌سمت پيشرفت حرکت کرده و اين موضوع را حتي صندوق بين‌المللي پول تأييد مي‌کند.

وي افزود: بر اساس گزارش بانک جهاني وضعيت توليد، درآمد، فاصله دهک‌ها و ضريب‌جيني نسبت به قبل انقلاب در مقايسه با کشورهايي چون آمريکا، روسيه، چين و ترکيه بهتر شده است.

نوبخت خاطرنشان کرد: در سال آينده روند اعطاي يارانه‌ها با موافقت مجلس به همين روش کنوني خواهد بود.

سخنگوي دولت درباره اظهارات رئيس جمهور درباره رفراندوم در روز 22 بهمن نيز گفت: استناد رئيس جمهور ‌به اصل 59 قانون اساسي‌بود که اين اصل‌ نشان ‌مي‌دهد در مسائل بزرگ‌ اقتصادي مي‌توانيم از‌ نظر‌مردم استفاده کنيم.

نوبخت در پاسخ به سوالي درباره هشدار کشورهاي اروپايي در زمينه توانمندي موشکي به رئيس‌جمهور ايران گفت:  طلاعي در اين زمينه ندارم و‌ چيزي هم نشنيده‌ام.تو‌انمندي دفاعي ما به کسي ربطي ندارد، کساني بايد جواب اين پاسخ را بدهند که از هزاران کيلومتر دورتر به منطقه ما آمدند، کساني که بر اساس تامين منافع خود به منطقه آمده‌اند.حرف‌هاي پوچ در اين 40 سال کم‌ نشنيده‌‌ايم. سياست جمهوري اسلامي ايران بر تعامل استوار است و هيچ حرف زور و‌بي‌اساسي را قبول‌ نخواهيم کرد.

وي در واکنش به اظهارات سخنگوي شوراي نگهبان مبني بر اينکه اصل 59 در حوزه اختيارات مجلس است و‌ احتمالا رئيس‌جمهور‌ منظور ديگري‌ داشتند، تصريح کرد: اين را از خودشان ( سخنگوي شوراي نگهبان) سوال کنيد که منظورشان چه چيزي بوده است اين خيلي روشن است که ما به همه اصول‌ قانون اساسي مراجعه کنيم و‌ رئيس‌جمهور‌ هم ‌بر همين اساس منظورشان را اعلام‌کردند.‌اينکه اين مسئله چگونه برگزار شود را نمي‌توان در يک جلسه سخنران اعلام‌کرد.صحبت‌هاي رئيس جمهور ‌در اين زمينه کاملا روشن بود. به هر حال اصل 59 قانون اساسي اجازه مي‌دهد در مسائل بزرگ از جمله مباحث اقتصادي از نظر مردم استفاده کرد و اين نشان از انعطاف‌پذيري و قوت قانون اساسي دارد

نوبخت درباره آشفتگي بازار ارز و افزايش قيمت دلار نيز گفت: بازار پول در اختيار بانک‌هاست و سپرده‌ها تقليل نکرده است، کار بانک مرکزي نظارت است و اعطا سپرده آن قانوني است.اين تلاطم براي دولت قابل قبول‌ نيست.بانک مرکزي برنامه‌هايي دارد که به زودي اجرا خواهد شد.از ملت مي‌خواهيم به کشورمان کمک کنند و براي وارد شدن به بازار ارز هول نزنند، خبر دارم که قيمت ارز حتما به جايگاه حقيقي خود بازخواهد گشت.

سخنگوي دولت درباره بازداشت تعدادي از فعالان محيط زيست، مرگ يکي‌ از اين بازداشت شدگان و موضع دولت نسبت به آن گفت: دولت دو موضع متفاوتي نسبت به اين رخداد و از اين دست حوادث دارد. نخست از قوه قضائيه و قبول استقلال اين قوه حمايت مي‌کند. نکته ديگر‌ اينکه آقاي رئيس‌جمهور به عنوان‌ مسئول اجراي قانون اساسي نسبت به برخي رخدادهاي اجتماعي و ‌قضايي نگران هستند و در آن خصوص هم در چارچوب قانون اساسي فعاليت خود را ادامه مي‌دهند.

وي با بيان اينکه قوه قضائيه و ضابطان آن اقدامات خود را انجام‌ دهند نفي مسئله‌اي از سوي دولت صورت نمي‌گيرد، گفت: وقتي زنداني در اختيار قوه قضائيه و‌ ضابطانش قرار مي‌گيرد آنها امانت ما هستند.البته سواستفاده‌هاي نابجا دشمنان از اين حوادث‌را محکوم ‌مي‌کنيم. اما وقتي زنداني در اختيار ما قرار مي‌گيرد ما موظف هستيم با قانون، ‌وجدان، اسلام و دين‌‌مان بايد از افراد صيانت کنيم.لذا انتظار مي‌رود قوه فضائيه بررسي کند و اگر تقصيري صورت گرفته برخورد شود. خيلي مسئله مهمي است و‌‌ رئيس جمهور‌ هم در اين زمينه پيگير هستند.

نوبخت تصريح کرد: سياست ما در سال 97 کاهش فقر مطلق، اشتغال و کاهش نرخ بيکاري است. دنيا با ماليات اداره مي‌شود و و ماليات يک در آمد سالم است اما نرخ ماليات ما افزايش پيدا نکرده است. با شرکت‌هاي فرانسوي قرارداد بسته‌ايم تا از سامانه‌هاي آنان جهت اخذ ماليات استفاده کنيم.

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر