آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201109
روحاني در نشست مشترک با استانداران:
امروز هم مردم بيش از ۹۸ درصد به جمهوري اسلامي رأي مي‌دهند
تاریخ انتشار : 1396/11/24 13:25:25
نمایش : 204
رئيس‌جمهور گفت: امروز هم اگر از مردم سؤال شود همان بيش از ۹۸ درصدي که آن روز به جمهوري اسلامي رأي دادند امروز هم راي مي‌دهند.

به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ حجت الاسلام حسن روحاني رئيس جمهور اسلامي ايران صبح امروز در نشست استانداران سراسر کشور که با محوريت برنامه هاي دولت در بخش هاي توليد و اشتغال برگزار شد، با تقدير از حضور با عظمت مردم در راهپيمايي ۲۲ بهمن، گفت: حضور پر شور مردم در سراسر کشور، نشان داد که مردم ما مصمم به ادامه راه و مسيري که حدود ۴۰ سال پيش شروع کرده اند، هستند. البته به اين معنا نيست که مردم نقص و مشکلي نمي بينند؛ بلکه مشکلات بايد حل شود اما مسيري که براي  استقلال و جلوگيري از دخالت ديگران در امور کشور انتخاب کردند، همان است.

روحاني ادامه داد: اگر امروز هم از ملت ما سوال کنند که مي خواهيد استقلال داشته باشيد يا ديگران تصميم بگيرند، باز هم ۹۸.۲ درصد خواهند گفت که استقلال مي خواهيم.

وي با بيان اينکه مردم ما به دنبال آزادي و رهايي از اختناق و استبداد بودند، اظهار داشت: ممکن است در شيوه ها و در نحوه اجراي برنامه ها نظرات مختلفي وجود داشته باشد، اما مردم مي خواهند به فرهنگ ديني و فرهنگ ملي کشورشان توهين نشود.

رئيس جمهور تاکيد کرد: هيچکس نمي خواهد فساد در اين جامعه وجود داشته باشد و انقلاب ما براي اين بود که استقلال، حاکميت ملي، فرهنگ اسلامي و فرهنگ ملي حاکم شود.

روحاني، گفت: معتقدم مسير انقلاب قابل بازگشت نيست و ملت ما همان آرمان هاي ابتداي انقلاب را دارد و آن را ادامه خواهد داد.

وي با اشاره به دلايل پيروزي انقلاب اسلامي، وحدت و انسجام را اصلي ترين علت پيروزي نهضت امام(ره) برشمرد و خاطرنشان کرد: آنچه باعث پيروزي انقلاب شد، اين بود که همه مردم و اقشار مختلف احساس و آرمان مشترک پيدا کردند و به صحنه آمدند؛ تا زماني که اين انسجام ملي وجود دارد، انقلاب خواهد بود و هيچ قدرت خارجي و يا گروهکي تا ملت منسجم وجود دارد کاري نخواهد توانست انجام دهد.

روحاني ادامه داد: وظايف سخت و سنگيني را در برابر ملت و انقلاب بر عهده داريم، وقتي پذيرفتيم که مسئوليت کشور را بر اساس قانون اساسي بر عهده بگيريم، معناي آن اين است که بار سنگيني بر دوشمان گذاشته شده و بايد آن را به مقصد برسانيم.

رئيس جمهور با بيان اينکه براي پذيرفتن مسئوليت ما به اميد ۱۰۰ درصدي در امور نياز داريم، گفت: اگر کسي اميد کافي ندارد، نبايد در مسئوليت بماند چراکه ما کاملا به آينده اميدوار هستيم و مي توانيم کشور را در مسير پيشرفت قرار دهيم. اگر آينده ايران روشن نبود و اگر نظام آن مستحکم نبود، هرگز دنيا در برابر ترامپ که در پي از بين بردن برجام بود، نمي ايستاد و او با يک رژيم غاصب و چند کشور کوچک در منطقه تنها نمي ماند.

وي تاکيد کرد: ريسک اعتباري ما کاهش پيدا کرده است و از ريسک ۷ در اول دولت يازدهم به ۶ رسيد و امسال نيز ۵ شد که نشان دهنده اعتماد دنيا به اين نظام و کشور است.

روحاني ادامه داد: تمام روابطي که با همسايگان و مقامات جهان داريم، نشانگر اعتماد کامل دنيا به نظام و انقلاب و مردم ماست.

رئيس جمهور با بيان اينکه دستگاه هاي تبليغاتي ما از دنيا عقب هستند، اظهار داشت: دنيا متوجه است که ما در حال پيشرفت هستيم اما دستگاه هاي تبليغاتي خودمان همواره در حال افشاندن بذر ياس هستند.

روحاني گفت: اگر رشد اقتصادي ما بيشتر از متوسط جهان نبود، آن وقت يک عده اقليت که مايوس هستند، درست مي گويند اما اگر از متوسط جهان بالاتر بوديم، نشان مي دهد که مسير ما صحيح بوده است.

رئيس جمهور با بيان اينکه وقتي دولت توانسته در طول مدت بيش از ۴ سال به طور مداوم تورم را کاهش دهد، به معني قدرت دولت و آرامش جامعه است، تصريح کرد: ما همان طور مصمم هستيم که اين مسير را ادامه دهيم. هدف ما تورم تک رقمي، رشد اقتصادي بالاي ۵ درصد و کاهش نرخ بيکاري است که بايد اين اهداف را ادامه دهيم. 

وي با اشاره به مديريت وزارت کشور و شوراي امنيت کشور در اغتشاشات اخير کشور در دي ماه گفت: کار بزرگي انجام شد؛ چون من در اين کار بارها در حوادث بحراني کشور مسئوليت داشتم، کاملا لمس مي کنم. اينکه يک زماني بحراني در کشور ايجاد مي شود و ۸ ماه ادامه پيدا مي کند و يک وقت ديگر هم هست که ۵ يا ۶ روزه تمام مي شود. همه در اين مسير کمک کردند.  

روحاني ادامه داد: ما از روز اول به پليس دستور داديم بدون اسلحه وارد خيابان شود. من اين را به رئيس جمهور فرانسه که گفتم؛ بسيار متعجب شد و گفت که چرا اين مسئله اعلام نمي شود. پليس بدون سلاح وارد خيابان شد و آرامش را برقرار کرد. 

وي گفت: بي نظمي همه را آزار مي دهد. مردم ناآرامي را نمي پسندند. اگر به موضوعي اعتراض داريم، قانون راه مشخص کرده است. اين راه بايد انتخاب شود. 

روحاني ادامه داد: قانون اساسي ما ظرفيت هاي بسيار زيادي دارد؛ قانون اساسي حتي اگر سال ها اصلاح نشود، آنقدر ظرفيت دارد که نه تنها مي تواند کشور را اداره کند بلکه مي تواند رضايت عامه را هم جلب کند؛ به شرطي که همه قانون اساسي اجرا شود. 

رئيس جمهور با اشاره به فصل سوم قانون اساسي گفت: فصل سوم قانون اساسي که مربوط به حقوق ملت است بايد اجرا شود. قانون اساسي، ظرفيت هاي زيادي دارد که بايد از آن استفاده شود. 

روحاني تاکيد کرد: بايد بار مسئوليت را روي دوش خود احساس کنيم؛ البته رئيس جمهور وظايف خاصي نسبت به قانون اساسي دارد که فرد ديگري اين مسئوليت سنگين را ندارد.

روحاني با بيان اينکه رئيس جمهور مسئول اصلي اجراي قانون اساسي در کشور است، اظهار داشت: البته در اين راه همه استانداران، وزرا، ارکان نظام و روساي قوا بايد رئيس جمهور را ياري کنند.

رئيس جمهور با اشاره به حوادث طبيعي رخداده در چند ماه اخير گفت: کشور ما مانند بسياري از کشورها اين حوادث مترقبه را دارد. يعني در کشور ما هم مانند ديگر کشورها سيل، زلزله و طوفان رخ مي دهد. شايد برخي اوقات نعمت خدا در بارش نزولات آسماني مانند برف بيشتر رخ دهد که اين مسئله در اروپا هم مي تواند موجب مشکلاتي براي آنها شود اما اينطور نيست که اگر يک خيابان يا اتوباني بسته شد به معني ناکارآمدي نظام است.

وي با بيان اينکه نمي گويم همه کارهايي که ما انجام داده ايم بي نقص بوده است اما در مجموع حوادث مخصوصاً در زلزله کرمانشاه و کرمان کارهاي بسيار خوبي انجام شد، تصريح کرد: البته اين به معناي آن نيست که توقع مردم ما به همان اندازه است. جايي که زلزله مي آيد و مردم دچار مشکلات روحي مي شوند و يا عزيزي را از دست مي دهند، خانه آنها ويران شده و اثاثشان زير آوار است بايد او را درک کنيم و بدانيم که او در چه حالي است و از لحاظ روحي و رواني تلاش کنيم تا حال او بهتر شود.

روحاني با اشاره به خدمات ارائه شده از سوي دستگاه ها و سازمان هاي مختلف در ارائه خدمت به زلزله زدگان دو استان کرمان و کرمانشاه اظهارداشت: به نظر من اقدامات و خدمات بسيار خوبي به زلزله زدگان در امدادرساني، اسکان موقت و شروع اسکان دائم ارائه شده است که جا دارد از همه تقدير و تشکر کرد و اگر کمبود و ضعفي وجود دارد درصدد برطرف کردن آن برآئيم.

رئيس جمهور در ادامه تاکيد کرد: بايد تا سال آينده قبل از اينکه به زمستان برسيم همه کارها و اقدامات در کرمان و کرمانشاه به پايان رسيده باشد. دولت هر کاري در اين زمينه لازم باشد انجام مي دهد. دولت در زمينه تامين کانکس هر دستگاهي که اعلام آمادگي کرد، از ارتش و سپاه گرفته تا ديگر دستگاه ها پول آن را پرداخت کرد. حتي براي اينکه زودتر کانکس ها به دست زلزله زدگان برسد، پول را چرب تر هم داديم.

وي با بيان اينکه در سال آينده چند مسئله مهم پيش رو داريم، گفت: سال آينده چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي است. از همه استانداران خواهش مي کنم تمام تلاش خود را به کار بگيرند و بگذاريم سال آينده سال نشاط، اميد و شادماني مردم ايران باشد. سختگيري ها را کنار بگذاريم. اولاً در زندگي خصوصي مردم دخالت نکنيم و آنچه امام گفته است اجرا کنيم. ممکن است کسي در خانه اش غيبت کند. آيا ما به عنوان دولت بايد مامور بگذاريم و شنود کنيم که او چه گفته و گناه کبيره انجام داده است. يا اينکه کسي جايي دروغي گفته باشد، آيا بايد او را احضار و بازخواست کنيم؟

روحاني با بيان اينکه اساس اسلام بر مبناي زندان تعزير و دادگاه نيست، تصريح کرد: اساس دين اسلام فرهنگ، تبليغ و تشيع است. پيامبر دلش مي خواست همه را هدايت کند و نمي خواست يک نفر هم در ذلالت و ناداني باشد اما خدا مي گويد که نمي شود، تو تبليغ کن و دين خود را معرفي کن اما اينکه يک نفر هدايت مي شود و يک نفر نه بر عهده خداست. دلها را خدا بايد هدايت کند.

رئيس جمهور ادامه داد: ما نبايد براي مردم ديني تعريف کنيم. دين ما سهله و سمحه است. اگر ديديم در دين مشکلي و هرجي وجود دارد، آن با اسلام فاصله دارد. اسلام دين هرجي نيست. دين مشقت نيست. خداوند اصلاً جعل نکرده هرج را و حکم از سوي خدا جعل نشده است. دين ما دين سمحه و سهله و هدايت است.

وي  با تأکيد بر اينکه سال آينده بايد سال شادماني مردم به مناسبت چهلمين سال انقلاب اسلامي باشد، تصريح کرد: بايد همه دشمنان که مي خواهند ما سال آينده جشن انقلاب نگيريم را نااميد کنيم. به حول و قوه الهي ملت ما در سال آينده شاهد بزرگترين جشن انقلاب خواهند بود. البته دشمنان ما مي خواهند ملت ما شاهد نيم قرن انقلاب اسلامي در ۱۱ سال بعد هم نباشند. انشاالله ملت ما جشن نيم قرن انقلاب را هم باشکوه خواهند گرفت. راه آزادي، استقلال اسلاميت و عزت ما ادامه پيدا مي کند و ملت ما از اين اهداف و آرمان ها فاصله نمي گيرد.

روحاني يکي از مسائل مهم سال آينده را اشتغال دانست و گفت: در ايام تبليغات انتخاباتي به هر استان و شهري که رفتم، يکي از خواسته ها مهم مردم مسئله اشتغال بود. مخصوصاً جوان ها که در کشور ۱۲ ميليون تحصيلکرده دانشگاهي داريم. هر ساله تعداد زيادي از دانشگاه ها فارغ التحصيل مي شوند که بايد براي آنها کار ايجاد کنيم تا بتوانند به زندگي اميدوار شوند.

رئيس جمهور گفت: بايد با يک حرکت جدي براي اشتغال در سال آينده تلاش کنيم. به ويژه در حوزه اشتغال روستايي تمامي منابع تخصيص يافته براي اشتغال روستايي تا پايان تابستان سال بعد تمام شود.

رئيس جمهور اعلام کرد: بعنوان آموزش حين کار از امروز تا پايان سال ۹۷ هر صنف و هر بنگاهي فردي را مشغول کار کند، از پرداخت حق بيمه تا پايان سال ۹۷ معاف است و بيمه حوادث را نيز دولت بر عهده خواهد گرفت.

وي با بيان اينکه مشکل ما قوانين و مقرراتي است که دست و پاگير شده و بايد راه را براي مردم باز کرد، گفت: وزارت کار بايد مهارت آموزي براي کساني که تحصيل کرده اند را در دستور کار خود قرار دهد.در کنار اين موضوع بايد مشوق هايي مانند پرداخت حق بيمه توسط دولت را نيز داشته باشيم تا اشتغال پايدار ايجاد شود.

رئيس جمهور برچيده شدن واسطه ها و دلال ها در زمينه هاي مختلف صنعت و اقتصاد را ضروري برشمرد و گفت: فضاي مجازي مي تواند باغدار را به مغازه دار و ميادين متوسط سطح شهر متصل کند. بخشي از گراني که توسط مردم مطرح مي شود توسط واسطه ايجاد مي شود.

روحاني با تاکيد بر اهميت فضاي مجازي در ايجاد اشتغال، گفت: سرعت اينترنت يکي از ضرورت هاي اشتغال و اقتصاد ما است. فناوري اطلاعات دنيا را متحول کرده است، بعنوان مثال در مسئله حمل و نقل درون شهري و به تدريج برون شهري تحول خوبي توسط فضاي مجازي ايجاد شده است.

وي با بيان اينکه در بخش فناوري اطلاعات، سرعت اينترنت پايه اصلي براي آينده کشور است، اظهار داشت: اين فضا براي رشد علم و رشد کشور ضروري است اما بايد براي تصفيه و پالايش اين فضا نيز تلاش کنيم.

رئيس جمهور خطاب به استاندارن سراسر کشور، گفت: تمام مسئولين اجرايي در سراسر کشور بايد توجه کنند که فضاي مجازي و فناوري اطلاعات يکي از مسائل مهم است و يکي از برنامه هاي دولت تقويت زيرساخت هاي اين موضوع است.

روحاني ادامه داد: دولت يازدهم ۲۰ هزار ميليارد تومان براي زيرساخت هاي فناوري اطلاعات در کشور هزينه کرده است و نسل سوم و چهارم موبايل که به دنبال آن هستيم براي توسعه مشاغل موبايل محور است.

وي با بيان اينکه در بخش گردشگري و صنايع دستي آخرين گزارش حاکي از آن است که در سال ۹۶ تا کنون ۵۶ هزار شغل در صنايع دستي به وجود آمده است، گفت: براي توسعه گردشگري داخلي هتل هاي ارزان قيمت نياز داريم. زمين ها بايد به مردم واگذار شود، زيرا زمين هاي دولتي بسيار زيادي در شهرها داريم که بايد واگذار شوند و بانک ها نيز وارد شوند.

روحاني گفت: دولت مي تواند تمام زمين هايش را به طور رايگان به وزارت مسکن واگذار کند. يک دستگاهي از ۲۰ سال پيش يا حتي از قبل از انقلاب، براي ساخت يک چيزي، در يک شهري ده ها قطعه زمين دارد. در تمام استان ها زمين هايي که به خصوص در کنار بافت فرسوده هستند، بايد پس گرفته شود. 
 
وي با اشاره به بافت هاي فرسوده گفت: اگر زمين را مجاني در اختيار قرار دهيد و جاي آن خانه سالم با ارزش بيشتر ساخته شود، هم ثروت بيشتر مي شود و هم با امنيت و با بهداشت زندگي خواهد کرد. يک توسعه گر هم با پول خودش روي اين زمين دو برابر مورد نياز ساخت و ساز مي کند؛ نصف آن را به کساني که نياز دارند مي دهد و نصف ديگر را به فروش مي رساند تا خرج و هزينه اش تامين شود.  

روحاني گفت: ما تضمين مي کنيم که از طريق ارائه وام ارزان قيمت به خانه اولي ها، در زمان سريع آن ۵۰ درصد را به فروش برسد. 

وي تصريح کرد: به دستگاه هاي مسئول گفته ايم که براي حداقل ۱۰۰ هزار واحد مسکوني برنامه ريزي کنند؛ البته اين بايد در سال هاي ديگر بيشتر شود. 

رئيس جمهور گفت: وقتي اين ساختمان ساخته شد، بافت فرسوده از ميان مي رود؛ در اين صورت، فضاي جديدي براي ما به وجود مي آيد. همه دستگاه ها وظيفه دارند بخشي از بودجه خود را صرف بافت هاي فرسوده کنند. اين حرکت بزرگي است که اگر به درستي حرکت کنيم، مي توانيم ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار شغل در اين زمينه ايجاد کنيم. بسيار راحت مي شود شغل ايجاد کرد و چهره شهر را تغيير داد. بيشتر بافت هاي فرسوده اي که داريم، ارزش تاريخي ندارند؛ البته بايد ارزش منطقه را بالا ببريم. 

رئيس جمهور گفت: در دولت يازدهم ۴۰۰ مانع براي رونق و اشتغال را از سر راه برداشتيم. مي دانم که اين ۴۰۰ مورد در برابر هزاران مانعي که وجود دارد، هيچ نيست. اگر به نقطه اي رسيديم که سرمايه گذار در خارج از کشور بدون مراجعه به کشور از طريق دولت الکترونيکي همه کارهايش را انجام داد و سرمايه گذاري کرد، آن وقت مي توانيم بگوييم داريم سرمايه گذاري مي کنيم. 

وي تصريح کرد: ما در ايران جاذبه هاي زيادي از جمله نيروي تحصيل کرده، انرژي، موقعيت جغرافيايي و امنيت داريم اما بايد مقررات دست و پاگير را هم برداريم. همه دستگاه ها بايد در اين زمينه قدم بردارند.

روحاني با اشاره به محيط زيست تاکيد کرد: محيط زيست ما بايد متحول شود. بايد در سال آينده تحول بزرگ ايجاد کنيم. اگر ۱۲ هزار هکتار در خوزستان مالچ پاشي کرديم بايد در سال آينده اين رقم بالا برود و اعلام کنيم تا مردم اميدوار شوند و بدانند که ظرف ۴ سال آينده از اين معضل خلاص مي شوند. 

وي ادامه داد: مدت ها ما معطل بوديم که نوع مالچ بايد چگونه باشد. محاسبه کرديم ديديم که اين مالچ پاشي خوب است اما دوام ندارد. برخي مالچ پاشي ها براي قبل از انقلاب است و هنوز هم هست. 

رئيس جمهور اضافه کرد: جاهايي که گرد و غبار برمي خيزد شايد مالچ پاشي کفاف نکند و بايد نهال کاري و بوته کاري شود. وزارت کشاورزي در خوزستان کار بزرگي انجام داد و بايد ادامه پيدا کند.    

روحاني با اشاره به آلودگي هوا در شهرهاي بزرگ به خصوص در فصل سرما اظهار داشت: در اين زمينه ما بايد آلوده کننده ها را کم و به تدريج از ميان برداريم. يکي از برنامه هاي ما در مساله تحرک و نوسازي در ناوگان حمل و نقل است. آقاي شريعتمداري يک روز به من گفت که کاميون هاي بين شهري ۷۰ ساله وجود دارد؛ کاميوني که براي هفتاد سال پيش است، از همه جايش دود بيرون مي زند؛ اين کاميون عمر خود را کرده و بايد به تدريج از رده خارج شود.

رئيس با اشاره روند نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي در گذشته گفت: روندي که براي نوسازي داشتيم هيچ گاه به آن نمي رسيديم. يعني يک تعداد کاميون از رده خارج مي کرديم و يک تعداد کاميون جديد وارد مي کرديم و پس از مدتي دوباره جديدها فرسوده مي شد، يعني هميشه عقب بوديم. ما بايد يک حرکت سريع طي ۳ يا ۴ سال اخير انجام دهيم تا همه ناوگان هاي فرسوده سنگين و نيمه سنگين درون شهري و بيرون شهري نوسازي شود. 

روحاني ادامه داد: دولت تعهد کرده که اگر شما کاميون و اتوبوس و ماشين فرسوده خود را تحويل دهيد ما با نصف قيمت روز کاميون تحويل مي دهيم.

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر