آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201101
ميزان افزايش مزد سال 97 چقدر است؟
تاریخ انتشار : 1396/11/23 13:55:38
نمایش : 244
شوراي عالي کار روز ۲۹ بهمن ماه سال ۹۶ با حضور شرکاي اجتماعي و دولت با دستورکار بررسي گزارش کار مربوط به افزايش حداقل مزد سال ۹۷ تشکيل مي‌شود.

به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛  کميته‌هاي تعيين دستمزد سال 97 کارگران از دو ماه پيش با حضور شرکاي اجتماعي از کارفرمايان و کارگران در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي برگزار مي‌شود.

بر اساس اين گزارش بررسي هزينه‌هاي سبد معيشت و راهکارهاي اعمال تبصره دوم ماده 41 قانون کار در مزد سال آينده کارگران از دستورکارهاي اين کميته‌هاي مزدي است.

بنابر اين گزارش قرار است در اين هفته گزارش نهايي سبد معيشت به شوراي عالي کار ارسال شود تا درباره نحوه اعمال آن در سبد هزينه‌هاي کارگري تبادل‌نظر صورت پذيرد.

طبق آخرين بررسي‌ها دولت و کارفرمايان بايد مسيري را مورد توافق قرار دهند تا بر اساس آن علاوه‌بر نرخ تورم، هزينه‌هاي سبد معيشت کارگري نيز در ميزان دستمزد کارگري مورد توجه قرار گيرد.

به گزارش فارس، دويست و شصت و نهمين نشست شوراي عالي کار ساعت 16 روز يکشنبه مورخ 29 بهمن‌ماه سال 96 در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي برگزار مي‌شود که نمايندگان کارگري، کارفرمايي و معاونت روابط کار وزير به نمايندگي از دولت حضور خواهند داشت.

ارائه گزارشات مربوط به کميته‌هاي تشکيل‌شده (کميته دستمزد ـ کميته روابط کار)، بررسي اوليه پيرامون حداقل مزد سال 97 و ساير مواردي که در اختيارات شوراي عالي کار است، از مهم‌ترين دستورکارها خواهد بود.

پيش از اين علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي درباره نحوه تعيين دستمزد سال 97 کارگران گفته بود که علاوه‌بر نرخ تورم مبلغي براي جبران هزينه‌هاي کارگري بر مزد کارگران اضافه خواهد شد.

در اين باره احمد مشيريان معاون روابط کار ربيعي نيز گفته بود که ميزان افزايش حداقل مزد مي‌تواند بيش از ساير سطوح مزدي باشد تا فاصله دو دستمزد کمتر شود.

طبق آخرين بررسي‌هاي خبرنگار فارس دولت و شرکاي اجتماعي قصد دارند به توافقي دست يابند تا بر اساس آن علاوه‌بر افزايش مزد مبناي کارگري به ميزان بيش از تورم اعلامي بانک مرکزي، رقمي در مزاياي مزدي ازجمله بن کارگري، حق مسکن و پايه سنوات اضافه شود.

بر اساس اين گزارش هم‌اکنون بن کارگري 110 هزار تومان و حق مسکن 40 هزار تومان پرداخت مي‌شود.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر