آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201092
واردات 100 درصدي محصولات کشاورزي، خودروسازي، نظامي و مواد غذايي در ايران قبل از انقلاب/ امروز 95 درصد نيازهاي کشور در داخل توليد مي شود
بعد از پهلوي چه کرديم-12
تاریخ انتشار : 1396/11/21 11:48:15
نمایش : 177
رزاقي با بيان اينکه ديدگاه اقتصادي نيز در حرکت و انقلاب امام خميني ره وجود داشت گفت: بر اساس وصيتنامه امام خميني ثروت اگر مشروع هم باشد بايد در اختيار توليد قرار گيرد اين جمله بدان معني است که امام خميني ره به دنبال استقلال اقتصادي محض با توليد داخلي بودند.

ابراهيم رزاقي درگفتگو با خبرنگار سامان ما به نقل از استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ در خصوص دستاوردهاي اقتصادي کشور بعد از دوران پهلوي و پيروزي انقلاب اظهارداشت: ماجرا از اين قرار است که ايران قبل از انقلاب تنها وارد کننده صرفه در تمامي زمينه ها بود و از لحاظ اقتصادي نياز 100 درصدي به بيرون از کشور داشت.

 

وي ادامه داد: در حوزه هاي کشاورزي، خودروسازي، تجهيزات نظامي ، مواد غذايي و... به طور کامل نياز مردم از خارج کشور تامين مي شد در حالي که امروز بيش از 95 درصد نياز هاي مردم کشور از داخل تامين مي شود و نيازي به واردات نداريم؛ اگر تمام ظرفيت و نيروي انساني خود را به کار ببريم مي توانيم در تمامي زمينه ها به صورت 100 درصد مي توانيم نياز هاي کشور را تامين کنيم.

 

 استاد اقتصاد دانشگاه تهران با اشاره به شعار انقلاب "استقلال آزادي ، جمهوري اسلامي" خاطر نشان کرد: يکي از مهم ترين دستاوردهاي اقتصادي انقلاب استقلال در حوزه اقتصادي کشور است که در اصل ۴۹ قانون اساسي به آن نيز اشاره شده است.

 

رزاقي با بيان اينکه ديدگاه اقتصادي نيز در حرکت و انقلاب امام خميني ره وجود داشت گفت: بر اساس وصيتنامه امام خميني ثروت اگر مشروع هم باشد بايد در اختيار توليد قرار گيرد اين جمله بدان معني است که امام خميني ره به دنبال استقلال اقتصادي محض با توليد داخلي بودند.

 

وي همچنين با اشاره به ديگر نظريات اقتصادي در کشور ها و همچنين ديدگاه اقتصادي در دوران قبل از انقلاب وجود داشت عنوان کرد: در دوران قبل از انقلاب برخلاف امروز اعتقاد به واسطه‌گري، دلالي، احتکار و واردات در کشور بود ولي بعد از انقلاب امام خميني طي سخنراني هاي مختلفي که داشتند اين موضوع را همواره نفي مي کردند و از استقلال اقتصادي در کشور سخن به ميان مي آوردند.

 

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با اشاره به پيشرفت در صنايع بعد از انقلاب اظهارداشت: بعد از انقلاب ايران در تمامي زمينه هاي اقتصادي اعم از صنايع دفاعي، ذوب آهن، فولاد ، مس ، خودروسازي، هواپيما و ... در ميان کشور هاي مطرح جهان صاحب فن و سخن شده است و امروز مي توانيم به برکت انقلاب حرفي براي گفتن در اين زمينه ها داشته باشيم.

 

رزاقي با اشاره به قدرت نفوذ ايران در منطقه و استقلال کشور در تمامي حوزه ها بيان کرد: امروز قدرت و نفوذ ايران در منطقه و از طرفي ديگر استقلال ايران در تمام حوزه هاي اقتصادي ، امنيتي دفاعي موجب شده است تا مسائل مربوط به ايران تيتر يک روزنامه هاي خارجي شود در حالي آن روزها يعني در زمان قبل از انقلاب ايران غلام حلقه به گوش امريکا و غرب بود و خبري از ايران در رسانه ها نبود.

 

وي همچنين با اشاره به قانون کاپيتولاسيون نيز گفت: در زمان پهلوي قانون کاپيتولاسيون در ايران اجرا شد که به موجب اين قانون مستشاران نظامي آمريکا و تکنسين هاي وابسته و اعضاي خانواده و خدمه آن ها اعم از نظامي و غير آن از شمول قوانين قضائي ايران معاف شوند و به مصونيت ديپلماتيک ديپلمات ها و اعضاي سياسي سفارت خانه هاي خارجي ملحق گردند به عبارتي با اين قانون کاپيتولاسيون که در اصل مصونيت سياسي ديپلمات ها و نمايندگان سياسي در حال ماموريت يک کشور در کشور ديگر بود به ديگر اتباع داده مي شد به گونه اي که به نظاميان آمريکايي که در ايران مامور بودند و وابستگانشان اين مصونيت سياسي اعطا شد و کليه مستشاران آمريکايي نيز از حيطه قانون ايران بر کنار شدند. به طوري که اگر آنان مرتکب جرم وجنايتي در ايران مي گرديدند در دادگاه هاي ايران جواب گو نبودند.

 

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر