آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201071
دبير سي و ششمين جشنواره فيلم فجر:
سيمرغ فيلم اول و هنر و تجربه اهدا مي‌شود/ نکوداشت علي معلم
تاریخ انتشار : 1396/11/10 13:01:00
نمایش : 268
ابراهيم داروغه زاده دبير سي و ششمين جشنواره ملي فيلم فجر اعلام کرد که فيلم هاي حاشيه دار را حذف نکرده اند بلکه خواسته اند فيلم هاي متفاوت حضور داشته باشند.

به گزارش سامان ما به نقل از خبرنگار مهر، دومين نشست خبري سي و ششمين جشنواره ملي فيلم فجر صبح امروز ۱۰ بهمن با حضور ابراهيم داروغه زاده دبير اين دوره از جشنواره در پرديس سينمايي ملت برگزار شد.

ابراهيم داروغه زاده دبير سي و ششمين جشنواره ملي فيلم فجر در ابتداي اين نشست گفت: جشنواره فيلم فجر دو بخش محوري دارد؛ مسابقه اصلي و بخش جشن که به کل جشن سينماي ايران است که سعي شده هر دو بخش به خوبي برگزار شود.

وي در ادامه عنوان کرد: ما امسال در بخش رقابتي سعي کرديم تغييرات مان حداقلي باشد و ساختار اصلي مقررات سال گذشته را حفظ کنيم و تنها تغيير کوچکي ايجاد کرديم و يکي کم کردن تعداد آثار بود.

دبير جشنواره ملي فيلم فجر توضيح داد: يکي از مشکلات سال گذشته که مطرح مي شد تعداد بالاي آثار بخش مسابقه بود که مي توانست در داوري ها تاثير منفي بگذارد و دقت داوري ها در ۱۰ روز با اين تعداد اثر را کاهش دهد. همچنين تداد بالاي فيلم ها جشنواره را از حالت رقابتي خارج مي کرد.

داروغه زاده اضافه کرد: يک تغيير ديگر امسال در بخش فيلم کوتاه داستاني بود که امسال با مشورت متوليان فيلم کوتاه سيمرغ به جشنواره اضافه شد و هيات داوران يک فيلم کوتاه را به عنوان بهترين فيلم کوتاه انتخاب مي کنند. در بخش مستند سينمايي هم بايد يک تفاوتي با جشنواره سينماحقيقت قايل مي شديم از همين رو با مشورت دوستان به اين جمع بندي رسيديم که دو فيلم سينمايي مستند در بخش مسابقه باشد و مورد داوري قرار بگيرد.

وي افزود: اين پيشنهاد وجود داشت تا سيمرغ هاي بخش فني حذف شود ولي با اين مساله مخالفت کرديم.

اين مدير سينمايي در بخش ديگري از صحبت هايش اشاره کرد: امسال يک انيميشن براي اولين بار در همه بخش هاي مسابقه داريم حتي سيمرغ فيلم اول و سيمرغ هنر و تجربه خواهيم داشت.

داروغه زاده عنوان کرد: يکي از رويکردهاي جشنواره سينماي انقلاب اين است که امسال علاوه بر تهران در ۳۱ استان نمايش فيلم داريم. دانش آموزان مدارس نيز مي توانند در نوبت اکران مدرسه به صورت رايگان فيلم هاي کودک و انيميشن ببينند.

نکوداشت علي معلم در افتتاحيه جشنواره

وي اضافه کرد: در سينماي مردمي امسال هر فيلمي که نمايش مردمي دارد با حضور صاحبان آثار انجام مي شود و در کنار مردم، صاحبان فيلم حضور خواهند داشت تا يک جشن سينمايي را پرشورتر از سال گذشته داشته باشيم .امسال در افتتاحيه مراسم نکوداشت مرحوم علي معلم را نيز برگزار مي کنيم.

دبير سي و ششمين جشنواره ملي فيلم فجر درباره چالش هاي ميزباني از اهالي رسانه توضيح داد: همانطور که مي دانيد در همه جشنواره هاي معتبر دنيا سالن رسانه ها وجود دارد و صاحبان آثار در زمان نمايش فيلم حضور پيدا مي کنند. چند سالي ما سالني مخصوص رسانه ها و سالني براي مهمانان داشتيم اما در زمان برج ميلاد همه کنار هم جمع مي شدند. شايد در سال هاي اول اين امر خوب بود اما بعد از کثرت جمعيت ازدحامي به وجود آمد که مي توانست مخل فعاليت رسانه ها شود و هميشه رسانه ها اعتراض داشتند که چرا فضاي مجزايي براي آنها وجود ندارد از همين رو پرديس سينمايي باغ کتاب با پنج سالن را براي صاحبان آثار در نظر گرفتيم و هر شب دو سانس از ساعت هفت شب تا يازده شب نمايش فيلم داريم.

پرديس سينمايي باغ کتاب را براي صاحبان آثار در نظر گرفتيم و هر شب دو سانس از ساعت هفت شب تا يازده شب نمايش فيلم داريموي افزود: براي دوستان رسانه اي از نظر کيفيت و به لحاظ فني پرديس ملت مناسب بود و ما سعي کرديم امکانات را به صورت خالصانه فراهم آوريم.

به گفته وي، هنرمنداني که فيلم دارند تا آخر شب در پرديس حضور پيدا مي کنند تا اصحاب رسانه به گفتگو با آنها بپردازند.

وي درپاسخ به خبرنگاران درباره تغيير آيين نامه جشنواره گفت: درباره تغييرات آيين نامه بايد بگويم کمترين تغيير را داشتيم. از ابتدا نيز اعلام کردم که دوست نداريم در جشنواره تغييراتي داشته باشيم که اين ملزم به اين است که دبير جشنواره تغيير نکند.

داروغه زاده درباره سرنوشت «آشغال هاي دوست داشتني» ساخته محسن اميريوسفي نيز گفت: اين فيلم در سال جاري مجوز نمايش گرفت ولي خودشان از فجر انصراف دادند.

وي در پاسخ به خبرنگار مهر درباره حذف سيمرغ فيلم هاي اول که حال به يکباره اعلام مي شود که به جشنواره برگشته است، بيان کرد: اين سوال را بايد زماني که آيين نامه اعلام شد مي پرسيديد. ما همان موقع که آيين نامه اعلام شد گفتيم به دليل اهميتي که سازمان سينمايي براي فيلمسازان جوان قايل است اين سيمرغ اهدا مي شود.

داروغه زاده عنوان کرد: هيات انتخاب فيلم ها را بازبيني کردند و امسال سه فيلم اول و چهار فيلم دوم داريم که از بين فيلم هاي اولي که به بخش مسابقه اصلي راه پيدا کردند يک سيمرغ براي فيلم اول اختصاصي در نظر گرفتيم. از بين فيلم‌هاي اولي که به بخش مسابقه راه يافتند ما يک فرصتي قرار داديم تا اگر در بخش هاي کارگرداني و بازيگري و غيره سيمرغ دريافت نکردند؛ اين سيمرغ را بگيرند. طبيعتاً از بين فيلم ها، فيلمي که کيفيت زياد دارد سيمرغ مي برد. ما بايد قبول کنيم بخش رقابتي جشنواره بايد از تعداد منطقي برخوردار باشد. بايد سعي کنيم تعداد آثار بخش رقابتي کمتر باشد و يک تمايز بين فيلم هاي بخش مسابقه و خارج از آن وجود داشته باشد. پس نمي توانيم همه فيلم ها را بپذيريم و به بخش مسابقه راه بدهيم در سال هاي پيش مي گفتند چه جشنواره اي است که همه فيلم ها به بخش مسابقه و خارج از مسابقه راه پيدا مي کنند و ما خواستيم اين امر را بهبود بخشيم.

داروغه زاده درباره کنار گذاشته شدن برخي فيلم هاي حاشيه دار توضيح داد: هرچه رسانه ها انتقاد داشته باشند به نفع ما است اما در برخي از انتقادها نبود دقت وجود دارد. تمام ۶۷ اثر بازبيني شد و هيچ فيلمي به دليل حاشيه دار بودن کنار گذاشته نشد. حتي به عنوان دبير جشنواره خواستيم فيلم هاي حاشيه دار و متفاوت حضور داشته باشند که اين اتفاق رخ داده است.

وي در ادامه بيان کرد: بخش سيمرغ پروانه ها با همکاري جشنواره فيلم فجر و جشنواره فيلم کودک و به صورت رايگان برگزار مي شود و صاحبان «فيلشاه» نيز با اين امر موافقت کردند تا فيلم شان به صورت رايگان براي دانش آموزان اکران شود.

دبير جشنواره ملي فيلم فجر درباره آماده نبودن برخي از فيلم ها و زيرپا گذاشتن آيين نامه اظهار کرد: جشنواره فيلم فجر جداي از سينماي ايران نيست و ما بايد در يک  تعامل سازنده با صاحبان آثار کمک کنيم تا فيلم هاي خوب و متقاضي حضور در جشنواره به جشنواره  برسند. خوشبختانه تمام آثار  با کيفيت خوب آماده شده و مشکلي براي نمايش دقيق جدول فيلم ها نداريم.

وي درباره حذف فرش قرمز گفت: در سال گذشته در پرديس ملت مراسم فرش قرمز در کاخ مردمي را داشتيم که ما آن مراسم را امسال نداريم. امسال بخش هاي بيشتري از سال گذشته داريم براي مثال بخش تجلي اراده ملي احيا شده است. شايد از سال گذشته ميزان گستردگي بخش هايمان بيشتر هم شده است تنها کاهش ما کاهش بخش فيلم هاي بخش مسابقه بوده که تاثيري در هزينه هاي جشنواره نداشته است بنابراين در پايان جشنواره بايد ببينيم چه چيزي ميزان هزينه ها را کم کرده است.

داروغه زاده درباره بستن قرارداد با صندوق مالي اعتباري هنر براي تأمين بخشي از هزينه هاي جشنواره گفت: از اول گويا قرار شده بود صندوق اعتباري هنر حامي جشنواره باشد و اسپانسر براي آن پيدا کند که امسال نتوانسته حامي جشنواره را پيدا کند و ما هم نتوانسته ايم اين کار را کنيم پس بودجه جشنواره از سوي سازمان سينمايي تامين مي شود. تنها کاري که از دست ما بر مي آيد اين است که هزينه هاي جشنواره را کم کنيم.

دبير جشنواره ملي فيلم فجر در ادامه بيان کرد: ۲ ماه است اعلام کرديم پرديس ملت براي اهالي رسانه است. ما چند گزينه براي انتخاب داشتيم که شامل ملت و چهارسو بود که در نهايت پرديس ملت به دليل ظرفيت بيشتر انتخاب شد. اعتراض اهالي رسانه در زمان مناسب و حرفه اي صورت نگرفته است و بايد در زمان مناسبي صورت مي گرفت. در زمينه افتتاحيه و اختتاميه هم بايد بگويم سهميه اهالي رسانه کم نشده است. در اين ميان ۱۰۰ عدد کارت را در اختيار همه رسانه هاي تصويري گذاشتيم.

دبير سي و ششمين جشنواره ملي فيلم فجر درباره نقش عليرضا رضاداد در جشنواره بيان کرد: رضا داد عضو شوراي سياستگذاري جشنواره است. دبير جشنواره همه تصميم ها را نمي گيرد و  سازمان سينمايي جشنواره را برگزار مي کند و بايد تصميمات به شکلي باشد که رضايت مردم و سينماگران را برآورده کند و هرکسي در اين مسير کمک کرد بايد از او ممنون بود.

وي درباره فيلم هايي که به صورت خودخواسته در جشنواره حضور پيدا نکردند، بيان کرد: درباره اين موضوع زياد صحبت شده و دامن زدن به آن به نوعي توهين به فيلم هاي است که در جشنواره حضور پيدا کردند. دليل هيچکدام از افراد اين نبود که حضور در فجر برايشان حاشيه ايجاد مي کند و به طور کلي سه فيلم نخواستند در جشنواره باشند و بايد به آنهايي که در فجر شرکت کرده اند احترام گذاشت. ممکن است برخي تشخيص بدهند فيلمشان فيلم جشنواره اي نيست. خوب نيست به خاطر دو سه اثر که به هر دليلي حضور پيدا نکردند کل جشنواره را زيرسوال ببريم.

داروغه زاده در بخش ديگري از صحبت هاي خود درباره راي گيري اينترنتي بيان کرد: نمي دانستم بخش تلگرام دچار مشکل شده است تا ديشب که خبري به ما داده نشده بود و اميدوارم که اين بخش بدون مشکل برگزار شود. درتلاش هستيم تا بخش آراي مردمي از حالت دستي خارج شود و به درستي برگزار شود.

داروغه زاده درباره برگزاري مراسم افتتاحيه گفت: واقعيت اين است که اشتباه کردم و گفتم افتتاحيه نداريم و از اين بابت عذرخواهي مي کنم. همه جشنواره هاي دنيا مراسم افتتاحيه ندارند و معمولا بايک فيلم مهمان جشنواره را آغاز مي کنند و با توجه به هزينه ها گفتيم مراسم افتتاحيه نداريم ولي به دو نکته توجه نکرده بوديم که بر خلاف ديگر جشنواره هاي دنيا که مراسم هاي مختلف دارند در فجر به غير از افتتاحيه و اختتاميه مراسم ديگري نداريم نکته ديگر اين است که شروع جشنواره فيلم فجر فجر با جشن هاي انقلاب است و برگزاري افتتاحيه باعث مي شود با جشن هاي انقلاب آغاز به کار کنيم. آن روز که گفتيم افتتاحيه نداريم به برگزاري بزرگداشت ها توجه نکرده بوديم. ضمن اينکه قول مي دهيم بعد از پايان جشنواره گزارشي از مسايل مالي جشنواره بدهيم.

وي در ادامه بيان کرد: سيمرغ هنر وتجربه توسط هيات داوران اهدا مي شود. درباره فيلم ماني حقيقي نيز بايد بگويم که بدليل اينکه مي خواست در جشنواره برلين حضور پيدا کند و به دليل قوانين جشنواره برلين در جشنواره فيلم فجر حضور پيدا نکرد.

داروغه زاده درباره جا به جايي پرديس ملت به برج ميلاد بيان کرد: درخواستي که  دو روز مانده به جشنواره براي جا به جايي ملت وجود دارد، حرفه اي نيست. با اين وجود نگراني هاي اصحاب رسانه قابل درک است.

وي درباره اين سوال که امسال سازمان اوج با چهار فيلم در جشنواره حضور دارد آيا اين تعداد توليدات، امکان دارد که منجر به ايجاد حاشيه امن دريافت سيمرغ اين فيلم‌ها شود، گفت: سيمرغ به داوران جشنواره مربوط مي‌شود و کسي تاثيري در نظرات اين داوران ندارد. داوران فيلم‌ها را مي‌بينند و رقابت بين توليد فيلم‌هاي خوب است. بهتر است جو منفي براي داوران ايجاد نکنيم و اجازه دهيم فيلم‌ها تخصصي انتخاب شوند.

وي درباره اينکه برخي دوست نداشتند به جشنواره بيايند، گفت: همين امسال هم خيلي ها سر و دست مي شکستند که در جشنواره باشند و وقت مي گرفتند که خودشان را به جشنواره برسانند. کمتر از سه چهار فيلم نخواستند در جشنواره باشند. درباره فيلم ماني حقيقي هم بايد بگويم که فيلم ايشان با مجوز سازمان سينمايي ساخته شد و مجوز نمايش هم دارد.

دبير جشنواره ملي فيلم فجر در بخش ديگر صحبت هايش بيان کرد: وظيفه ما اين است که يک هيات داوران و هيات انتخاب مستقل را انتخاب کنيم تا همه جامعه سينمايي را مشمول شود. برخي از بزرگان سينمايي دلايل شخصي دارند و دوست ندارند در اين ترکيب ها باشند براي مثال در چند سال اخير جو رسانه اي زيادي درباره آنها وجود دارد از همين رو من از هيات انتخاب و داوري تشکر مي کنم. ضمن اينکه رقابت بين فيلم هاي خوب است و داوران اين دوره بعيد مي دانم تحت تاثير فرد يا نهادي قرار گيرند.

وي درباره علت کاهش هزينه ها گفت: بايد جشنواره را به بهترين شکل ممکن برگزار کنيم و صرفه جويي در هزينه ها نبايد تاثيري در کيفيت جشنواره بگذارد.

داروغه زاده درباره تعداد فيلم هاي مستند گفت: برخي از دوستان نظرشان اين بود که مستندهايي که در سينماحقيقت اکران شده وارد سالن رسانه هاي فجر نشود بنابراين تصميمي که گرفته شد براي اين بود که فرهنگسازي براي اکران فيلم هاي مستند در سينماهاي مردمي شود و اين موضوع از فجر آغاز شود.

وي در بخش ديگري از صحبت هاي خود بيان کرد: خط قرمز در سينماي ايران قانون است و همه فيلمسازان آن را رعايت کرده اند.

طراحي پوستر موضوع ديگر اين نشست بود که داروغه زاده در اين باره گفت: پوستر به يکي از استادان گرافيک سفارش داده شد ولي معمولا هر پوستري  طراحي شود نقدهايي به آن مي شود.

داروغه زاده درباره تعداد سيمرغ ها بيان کرد: تصميم دوستان شوراي سياستگذاري اين بود که به جاي حذف سيمرغ هاي فني تعداد آثار مسابقه را کم کنيم تا روند منطقي داشته باشد. جشنواره ما رقابت بين توليدات خودمان است و اهداف مشخص دارد. اگر بخش فني را از رقابت حذف کنيم هدف اصلي مان را مبني بر رشد آنها از دست مي دهيم. هر تصميمي يک سري نکات مثبت و منفي دارد ولي بايد حداکثر رضايت را در نظر بگيريم.

وي درباره محدود کردن رسانه ها بيان کرد: متاسفانه ما فکر مي کنيم چيزي که سال گذشته اتفاق افتاده درست و تغيير آن نيازمند دليل است. اختصاص سالني براي رسانه ها به معناي محدوديت آن نيست ما امسال پرديس ملت و چارسو را داشتيم و بايد از اين دو يکي را انتخاب مي کرديم که به دليل امکاناتي که ملت داشت اين سينما را انتخاب کرديم. رسانه ها هميشه به حضور جمعيت غير رسانه اي اعتراض مي کردند و وظيفه طبيعي جشنواره اختصاص سالني به رسانه ها بود و اميدوارم امسال مشکلات آن را رفع کنيم تا سال بعد هم بتوانيم سالني را براي رسانه ها در نظر بگيريم.

دبير جشنواره ملي فيلم فجر درباره بليت فروشي جشنواره نيز گفت: بخش قابل توجهي از بليت ها را در پيش فروش اينترنتي فروختيم و تعداد بليت هاي اين بخش بسيار بيشتر بود. در بخش پيش‌فروش امسال استقبال زياد بود زيرا فقط بليت هاي فيلم هاي بخش مسابقه به فروش رسيد و به همين دليل بليت ها زود تمام شد.

سوال ديگر اين بود که گفته مي‌شود يکي از سازمان‌هايي که چهار فيلم در جشنواره دارد اسپانسر اصلي جشنواره است آيا اين موضوع روي داوري ها تاثير نمي گذارد؟ که داروغه‌زاده اظهار کرد: اين موضوع تکذيب شده است و هيچ نهادي اسپانسر جشنواره نيست.

وي باز هم در پاسخ به اينکه چرا تعداد فيلم اول کم شده است، توضيح داد: فيلم هاي اول امسال حذف نشدند و سال گذشته هم بخش اختصاصي براي فيلم اول نداشتيم. امسال تعداد فيلم هاي بخش مسابقه کاهش پيدا کرد که در نتيجه تعداد فيلم هاي اول هم کاهش پيدا کرد.

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر