آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201067
رحيم‌پور ازغدي:
قرار نبود در چهلمين سالگرد انقلاب حقوق نجومي و اختلاس وجود داشته باشد/ بايد نهضت بازخواني عظيمي صورت بگيرد
تاریخ انتشار : 1396/11/10 12:33:49
نمایش : 294
عضو شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي تاکيد کرد: قرار نبود در آستانه چهلمين سالگرد انقلاب حقوق نجومي و اختلاس وجود داشته باشد

به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ حسن رحيم‌پور ازغدي در اردوي آموزشي تشکيلاتي «جهاد اکبر» اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان مستقل از تبيين آرمان هاي امام(ره) و انقلاب اسلامي گفت و با انتقاد از رويه فعلي خواستار بازخواني نهضت انقلاب شد. مشروح اين گزارش را روابط عمومي اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان مستقل منتشر کرده است:

به نقل از روابط عمومي اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان مستقل، حسن رحيم‌پور ازغدي عضو شورايعالي انقلاب فرهنگي در شانزدهمين اردوي آموزشي تشکيلاتي «جهاد اکبر» اين اتحاديه دانشجويي اظهار داشت: امام (ره)گفتماني به غير از گفتمان اسلامي با تفسير و تبيين اهل بيتي و شيعي ندارد؛ هر آنچه گفته است در همان خط انبياست که در عصر ما احيا کرده است بنابراين تبيين و بازخواني آن ادبيات و چشم انداز و ارزش‌ها و روش‌ها و خواستگاه‌ها در واقع تماما استناد به مباني اسلامي است.

وي ادامه داد: نکته‌اي را که ما در گفت‌وگو با نسلي که در دهه چهارم انقلاب اسلامي وارد عرصه اجتماع و دانشگاه شده، کم داريم اين است که فکر مي‌کرديم آنچه را که ما از قبل انقلاب و انقلاب و هفت خوان‌هايي پس از آن مي‌دانيم؛ شما ديديد و مي‌دانيد.

* بايد نهضت بازخواني عظيمي صورت بگيرد

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي اضافه کرد: اينگونه نيست که اين نسل‌ها با نسلي قبل متفاوت باشد صحبت از نسل نيست صحبت از تيپ‌ها است، در هر دوره يکي از اين تيپ‌ها احساس مسئوليت مکتبي انقلابي و اجتماعي در قبال ديگران مي‌کنند. يک تيپ به خود و شهوتشان تمرکز دارند و مشغول زندگي شخصي خودشان هستند. خواب و خوراک اين تيپ‌ها در دهه 60 هم زياد بود؛ اينطور نيست که نسل دهه 60 همه انقلابي باشند و نسل 90 اينطور نباشد، منتها تيپي که فداکاري مي‌کنند در يک دوره‌هايي خيلي زياد هستند و در دوره‌هايي نيز کم هستند، در دوره‌اي حاکم‌اند و در دوره‌اي محکوم.

 

* وضعيت قبل از انقلاب درست منتقل نشده است

رحيم‌پور ازغدي افزود: نکته سوم اينکه وضعيت قبل از انقلاب نه در درس مدرسه بود و نه در صداوسيما؛ به شما درست گزارش نشده است. نمي‌دانستم درست منتقل نشده تا اينکه از نزديک با برخي از بچه‌هاي دوره شما صحبت کردم مي‌بينم که اصلا و کلا در حد صفر هستند.

وي ادامه داد: آنها اصلا مطالعات سياسي و تاريخي ندارند و به راحتي مي‌توان در مقابلشان جاي جلاد و شهيد، قهرمان و ضدقهرمان، ظالم و مظلوم را عوض کرد و اين خيلي خطرناک است. خطر اصلي آن براي نسل‌هاي بعد است، يعني ممکن است دوباره مجبور شوند از صفر شروع کنند والا ممکن است زير صفر بروند و بعد از 20 سال ديگر دشمنان بر ما مسلط شوند. بايد يک نهضت بازخواني عظيم صورت بگيرد که وضعيت اقتصادي، فرهنگي و سياست خارجه و حاکمان چه بود و چه شد، در مورد انقلاب ما بعد آن و ما قبل آن.

* توطئه دشمن خارجي لاينقطع ادامه دارد

وي در بخش ديگري از سخنان خود پيرامون توطئه‌هاي دشمنان گفت: توطئه دشمن خارجي لاينقطع ادامه دارد و ارباب‌هاي ايران  که در راس‌شان آمريکا و انگليس واسرائيل بود و چندين دهه جنايت کردند، اينها را بيرون کرديم.

اين استاد دانشگاه ادامه داد: شک نکنيد که اينها دوباره مي‌خواهند برگردند، اگر اسناد وزارت خارجه آمريکا و انگليس و اسناد لانه جاسوسي و ساواک را ببينيد، مشاهده مي‌کنيد کارهايي که در اين 30-40 سال انجام دادند، نشان مي‌دهد چطور کار کردند. جنگ رواني و دروغ و شايعات عظيمي درست مي‌کنند، راست و دروغ را ترکيب مي‌کنند و طوري کار مي‌کنند که انسان باور مي‌کند.

رحيم‌پور ازغدي ادامه داد: نسل امروز راه‌هاي طولاني طي شده را نمي‌بينيد، ايران کشوري درجه‌ دو و سه بود و 60 هزار مستشار آمريکايي، اسرائيلي و انگليسي در کشور حاکم بودند و به ساواک آموزش شکنجه مي‌دادند. نفت ما در کنترل آن‌ها بود، سفارت‌هاي خارجي دخالت زيادي از جمله در انتخابات مجلس داشتند

وي افزود: در آن زمان 100 هزار دانشجو داشتيم در حالي که الان جمعيت دو برابر شده دانشگاهيان ما 5ميليون شدند. زن در آن جامعه حذف شده بود. اگر هم مي‌خواست حضور اجتماعي داشته باشد بايد برهنه مي‌شد. در آن زمان اکتشاف و توليد و اختراعي وجود نداشت، اقتصاد صنعتي ما فقط مونتاژ بود.

رحيم‌پور ازغدي ادامه داد: رضاشاه زماني که حاکم شد نيمي از بهترين زمين‌ها را به نام خود کرد. راه آهن نيز از زمان قاجار شروع شده و تنها يک خط راه آهن جنوب به شمال با دستور انگليس براي استفاده از نقل و انتقالات ارتش انگليس ايجاد شد که پول آن را نيز خودمان داديم. در جنگ جهاني تمامي اموال و سيلوهاي ملت ايران به کمک رضاخان و خائنين ديگر انگلستان مصادره شد و 10 تا 13 ميليون از ملت ايران در آن سال‌ها مردند در حالي که اين‌ها در کتاب‌هاي درسي ما نيز نيست.

* تنها ايران است که هيچ کشوري نمي‌تواند به آن دستور دهد

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي اضافه کرد: بعد از انقلاب حکومتي تشکيل شد که تمام حاکمان آن را مردم تعيين مي‌کنند و انتخابات برگزار مي‌شود، اگر خوب است يا بد است انتخاب مردم است و بايد اشکالاتش را برطرف کرد. امروز تنها ايران است که هيچ کشوري نمي‌تواند به آن دستور دهد، امروزه دشمنان شما از جمله رئيس جمهور سابق آمريکا مي‌گويند 4 قدرت روسيه، امريکا، انگليس و چين  براي سرنوشت جهان تصميم مي‌گيرند.

وي با اشاره به صحبت‌هاي اخير وزير امور خارجه پيشين آمريکا گفت: چند روز پيش هنري کيسينجر گفته ايران به هيچ وجه قابل حذف نيست. همان طور که 70-80 سال با روسيه جنگ سرد داشتيم، با ايران نيز تنها بايد جنگ سرد داشته باشيم. امکان جنگ گرم نيست، چون ايران قدرت جهاني شده است. ايران سرنوشت منطقه را تغيير داد و اگر کمک ايران نبود در حال حاضر يمن، سوريه و لبنان و عراق دست وهابيت و آمريکايي و آل سعود بود.

رحيم‌پور ازغدي گفت: اينکه مي‌گويند پول ايران داده شد به اين کشورها دروغ است؛ آنچه کار اصلي را انجام داده است و مهم است، آموزش و پرورش و کادرسازي و انتقال ايدئولوژي امت انقلابي بود.آنها مي‌گويند در اين چند سال، پنج کشور عربي در اردوگاه ايران قرار گرفتند، عراق در حلقوم آمريکا بود که بيرونش آورديم، اسرائيلي که ادعاي شکست ناپذيري داشت از ما چهار شکست پياپي  از انقلاب ما خورده است.

* دشمنان جرات حمله به ايران را ندارند

وي بيان کرد: به کشورهاي ليبي، سوريه و يمن حمله کردند اما جرات حمله به ايران را ندارند با اينکه هدف همه شان ايران است. اما بعضي در جريان و رسانه‌هاي مخالف مي‌گويند که چرا ايران را فداي عراق و سوريه کرديد؟ در حالي که سوريه و عراق فداي ما شدند. زماني که آمريکا و انگليس افغانستان را اشغال کردند هدفشان ايران بود. شرق و غرب ايران را گرفتند و منتظر بودند ميوه را داخل ايران بچينند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با مقايسه آزادي‌هاي اجتماعي در ايران و کشورهاي خارجي گفت:  جنبش‌هاي دانشجويي در غرب به طور کامل سرکوب شده تا 1960 جنبش دانشجويي عليه جنگ امريکا در ويتنام به کف خيابان آمدند و عليه سرمايه‌داري و دفاع از کارگران وتبعيض نژادي به خيابان‌ها آمدند، اما پس از آن سرکوب شدند و اجازه شکل‌گيري مجدد به آن‌ها نمي‌دهند.

* قرار نبود در چهلمين سالگرد انقلاب حقوق نجومي و اختلاس وجود داشته باشد

وي در بخش ديگري از سخنان خود در خصوص «عدالت» گفت: گفتمان عدالت را بايد تعريف کنيم، قرار نبود در آستانه چهلمين سالگرد انقلاب حقوق نجومي و اختلاس وجود داشته باشد و خط سازش با استکبار و امريکا چراغ سبز نشان دهد و به ارزش‌هاي انقلابي توهين کند، اما شد.

رحيم‌پور ازغدي ادامه داد: بهمن ماه 57 پايان انقلاب نبود، بلکه شروع آن بود. موانع ساختن ايران جديد برداشته شد نه اينکه ايران جديد ساخته شد. در زمان رژيم شاه  امکان اصلاحات نبود و در انقلاب 57 موانع اصلاحات اسلامي و انقلابي برداشته شد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: سبک زندگي ما در مصرف و توليد غلط است نه اسلامي است و نه غربي بلکه اسلام سطحي و غرب زدگي است. غرب زدگي خيلي بدتر از غربي بودن است. سبک مديريتي ما هم اشکال دارد.

وي افزود: عدالت اقتصادي مقدمه است براي رشد انساني و اخلاقي است و گفتمان عدالت اين گونه شروع مي‌شود. ما نمي‌توانيم عدالت مطلق را فراهم کنيم. هيچ کس نمي‌تواند و نتوانست. در حکومت امام زمان از طرق حکومت‌ها ظلم و فساد نمي‌شود بلکه خدمت در راستاي رشد صورت مي‌گيرد و در راستاي اصلاح کل بشر يک جامعه مي‌شوند. کار ولي خدا اين است که تمامي حکومت‌هاي ظالم را از ميان برمي‌دارد و ديگر لازم نيست براي رشد خونريزي کنند.

* انتقاد از حاکمان موجب تقويت نظام است نه تضعيف نظام

رحيم‌پور ازغدي در بخش ديگري به ضرورت نقد مسائل و مشکلات کشور اشاره و اضافه کرد: در بدترين شرايط بايد فضاي نقد و انتقاد وجود داشته باشد. حتي در سخت‌ترين شرايط نيز آزادي بسته نشد اما محدودتر شد، چرا که خطرات بزرگتري داشت و امنيت را تهديد مي‌کرد ولي فضاي رسانه و سياست و انتقاد در کشور باز است. اين آزادي بيان را بايد حفظ کنيم و نبايد اجازه دهيم آزادي بيان و نقد را در هيچ شرايطي از ما بگيرند. اما اين يک شرط دارد و آن اينکه خودمان هم بايد ادب آزادي و آداب آن را حفظ کنيم و اگر در نحوه استفاده از آزادي، آداب آزادي زير پا رود، آزادي را به خطر مي اندازيم.

وي ادامه داد: آزادي نبايد به سمت قانون شکني و هرج و مرج پيش رود. امر به معروف و نهي از منکر و انتقاد از حاکمان موجب تقويت نظام است نه تضعيف نظام، چون اشکالات نظام و اشکالات مديريتي را بيان مي‌کند و مي‌تواند برطرفش کند. انتقاد اسلامي بايد مثل طبيب باشد و حکم درمان را داشته باشد.

اين استاد حوزه و دانشگاه در خصوص نقد قوه قضائيه بيان کرد: دستگاه قضا را نيز بايد نقد کرد، اعتراض به دستگاه قضايي  اگر به اين معنا اعتراض به حکم داده شده باشد و مخالف اجراي آن باشد، اشتباه و هرج و مرج است، اما اگر به دستگاه قضا به نحوه برخورد دستگاه قضا و عدم پاسخگويي آن نقد کنيد نه تنها اشکال ندارد، بلکه وظيفه ماست و برما واحب است.

ازغدي تصريح کرد: اين فقه سياسي شيعه است که مي‌گويد انتقاد عمومي وظيفه شرعي و حق آنان است. اينها گفتمان امام علي (ع) و اهل بيت و امام و رهبري و در قانون اساسي است. جامعه ساکت جامعه سالم نيست بلکه ناسالم است. جامعه ديکتاتور و قانون شکن نيز غلط است و به خودش نيز صدمه مي‌زند. بايد برنامه ريزي داشته باشيم و عمل کنيم تا به اهداف برسيم نسخه عدالت که امام گفتند همان گفتمان حضرت علي(ع) و ائمه است.

وي ادامه داد: حکومت و مسئولان حق مردم را رعايت کنند، دو طرف دولت و ملت بايد به وظايف خود عمل کنند. زماني که اين اتفاق افتاد حق ملاک مي شود و عزت پيدا مي‌کند و عدالت محقق مي‌شود. نگوييد که محال است مملکت ما به فلان جا برسد، نه محال نيست. اگر هزينه اش را بپردازيم و زحمت بکشيم مي‌شود. آرمان‌گرا واقع بين است نه واقع‌گرا، واقع‌گرايي يعني اينکه تسليم واقعيت است، اما آرمان‌گرا يعني فرد بايد به واقعيت موجود راضي نباشد، اما واقعيت موجود را ببيند و در صدد حل و بهبود آن باشد.

رحيم‌پور ازغدي به ضرورت پاسخگويي مسئولين اشاره کرد و افزود: هر فسادي که در دولت ايجاد شود، دشمن شاد مي‌کند. هرکس هر جا به اندازه قدرت و مسئوليت دارد به همان اندازه بايد کار کند و به مردم پاسخ دهد. در حکومت حضرت علي نيز دزدي شد اما علي(ع) چطور برخورد کرد؟ يقه فرد را گرفت و گفت دور بازار بچرخانيد، به مردم بگوييد اگر مدرکي دارند، ارائه دهيد اموالش را مصادره کنيد و در نماز جمعه شلاق بزنيد.

* دانشگاه بايد مشکل ملت را حل کند

وي خطاب به دانشجويان گفت: در چند سال اخير نظارت درستي نداريم و ضعيف شده است اگر ضعفي در دولت و مجلس و قضا هست شما بايد محکم بايستيد و اصلا نترسيد و عقب نشيني نکنيد، اگر سند خيانتي را داريد در فضاي مجازي افشا کنيد و هزينه آن را نيز بپردازيد. دانشگاه بايد مشکل ملت را حل کند.

رحيم‌پور ازغدي گفت: ما از اصول و ارزش‌هاي انقلاب و از شعار برابري، برادري، حکومت عدل علي(ع) و استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي دفاع مي‌کنيم اما اين بدان معني نيست از تمامي مسئوليني که در آن بودند دفاع کنيم، بلکه بايد مطالبه کنيم و يقه آن‌ها را بگيريم.

وي گفت: البته اول به خودشان مي‌گوييم و در صورت عدم توجه  اين کار را انجام مي دهيم. اميدواريم اين مسير را شما ادامه دهيد.  مزاياي جمهوري اسلامي را حفظ کنيد مشکلاتش را حل کنيد و تمدن جديد را شکل داده و براي ظهور ولي عصر آماده باشيد.

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر