آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201066
بررسي برنامه هاي محمدعلي نجفي پيش از انتخابش به عنوان شهردار تهران
دوراهي حرف و عمل/ وعده هاي شهردار تهران زير ذره بين
تاریخ انتشار : 1396/11/10 12:30:20
نمایش : 279
در برنامه هاي شهردار 66 ساله تهران، موارد مختلفي ذکر شده است که در اين گزارش به برخي از آن ها مي پردازيم.
به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ معمولا پيش از انتخابات و در زمان تبليغات نامزدهاي انتخاباتي، بازار وعده ها گرم است و يکي از روش هايي که کانديداها براي متقاعد کردن مردم استفاده مي کنند، دادن وعده هايي است که از همان روزها تقريبا مشخص است که اين وعده ها قابل اجرا است يا خير. البته سابقه و پيشينه هر کانديدي مؤيّد ميزان اعتبار حرف و وعده هاي آن شخص است.
پس از برگزاري پنجمين دوره از انتخابات شوراي شهر تهران که با پيروزي قاطع ليست اميد همراه بود، افراد مختلفي در بين اصلاح طلبان گزينه رسيدن به مقام شهرداري تهران بودند که در ليست پاياني، نام هفت نفر به عنوان کانديداي پست شهرداري تهران مطرح بود. آقايان محمدعلي نجفي، حسين مرعشي، محمدعلي افشاني، حبيب ا... بي طرف، محمد شريعتمداري، محسن مهرعليزاده و خانم الهه کولايي کانديداي برعهده گرفتن مسئوليت شهرداري تهران بودند. بر اين اساس مقرر شد تا اين هفت نفر برنامه هايشان براي شهرداري تهران را ارائه دهند و در پايان اعضاي شوراي شهر يک نفر را بر اساس سوابق و برنامه هاي ارائه شده به عنوان شهردار تهران انتخاب کنند. پس از ارائه برنامه ها و انصراف بعضي از گزينه ها، اين محمدعلي نجفي بود که با کسب همه آراء، يعني 21 راي ، رسما به عنوان شهردار تهران انتخاب شد.
در برنامه هاي شهردار 66 ساله تهران، موارد مختلفي ذکر شده است که در اين گزارش به برخي از آن ها مي پردازيم. نجفي براي اداره کلان‌شهر تهران در دوره ۴ ساله، شعار «تغيير پارادايم در سازمان شهرداري» را استفاده کرده است. در اکثر محتواي برنامه نجفي اين مسئله ديده ميشود که او قصد دارد از شکل سنتي و کنوني «مديريت شهري» به سبک جهاني «حکمراني خوب شهري» تغيير رويه دهد! نجفي نحوه مديريت شهري در دوره هاي قبل را مدل سنتي دانسته و الگوي «حکمراني خوب شهري» را جايگزين آن معرفي کرده است. اين الگو اگر چه از سال‌هاي ۱۹۸۹ و ۱۹۹۱ ميلادي به بعد به‌عنوان کليد توسعه مطلوب و پايدار شهرها و کشورها همواره از سوي نهادهاي معتبر بين‌المللي -از جمله بانک جهاني و هبيتات- مطرح بوده اما تا کنون در شهرهاي ايران پياده‌سازي نشده است. بر اين اساس، يک نظام سه ضلعي مرکب از شهرداري (دولت محلي)، شهروندان (بخش عمومي) و فعالان شهر (بخش خصوصي)، سکان اداره شهر را به شکل «مشارکتي» به دست مي‌گيرند.
مرکز مطالعات شهرداري تهران نيز سال ۸۹ يعني ۷ سال پيش، با تحقيق درباره مدل‌هاي مختلف فعاليت دولت‌هاي محلي در کشورها، الگوي «حکمراني خوب شهري» را مورد بررسي قرار داد. اين الگو داراي جزئيات زيادي است اما به طور خلاصه مي توان گفت که اين الگو دو هدف کلان و خاص در خود دارد و داراي ۸ شاخص است. شاخص‌هاي «حکمراني خوب شهري» شامل «مشارکت، قانون‌مداري، شفاف‌سازي، انعطاف‌پذيري دولت محلي، وفاق‌محوري، عدالت، کارآمدي و پاسخگويي» است که براي تحقق آنها، لازم است سيستم‌هاي افشاي قراردادهاي شهرداري، بهينه‌سازي بودجه شهرداري از طريق پايدارسازي منابع، ايجاد کميسيون‌هاي ضدفساد، ايجاد سيستم برآورد رضايت شهروندان و طراحي سياست مالي حمايت از گروه‌هاي فقير شهري، شکل ‌بگيرد و راه‌اندازي شود. پس با اين شرايط، «مشارکت، قانون‌مداري، شفاف‌سازي، انعطاف‌پذيري دولت محلي، وفاق‌محوري، عدالت، کارآمدي و پاسخگويي» از جمله وعده ها و برنامه هاي نجفي در رسيدن به پست شهرداري است. اما بايد ديد که نجفي در چند وقت گذشته چه ميزان از اين شاخص ها را انجام داده است و آيا مسيري که هم اکنون در حال طي کردن آن است با اين الگو هم راستا است يا خير.
از ديگر وعده هاي جناب نجفي، وعده غير سياسي بودن ايشان در مقام شهردار تهران است. نجفي در اين حصوص گفت: « صراحتا مي‌گويم ارتباط تشکيلاتي با هيچ حزبي ندارم. از روزي که شهردار شوم ديگر سياسي نخواهم بود.» اين وعده نجفي چندان به مذاق اصلاح طلبان خوش نيامد و برخي اعضاي شوراي شهر به صورت مستقيم و غير مستقيم به ايشان  تذکر دادند و يادآوري کردند که شوراي اصلاح طلب، شهردار اصلاح طلب مي خواهد. البته اين وعده نجفي در حد حرف باقي ماند و ايشان در گزارش 100روزه خود در صحن شوراي شهر، گزارشي کاملا سياسي و جناحي از خود ارائه داد. در اين گزارش، نجفي به مانند هم حزبي هاي خود، چه در زمان شهردار بودن محمدباقر قاليباف و چه پس از آن، اتهامات بي اساس و ثابت نشده اي را به قاليباف نسبت داد که اين مسئله پشتوانه فکري سياسي نجفي را نشان مي دهد. در انتصابات مسئولين شهرداري تهران نيز، سياسي کاري کاملا مشخص است و موج مي زند.
نجفي قول داد که در زمان مسئوليتش در شهرداري، رابطه شهرداري و دولت حسنه شود. از ابتداي دولت دوازدهم و روي کار آمدن شهردار جديد، نجفي نيز به جلسات هيات دولت دعوت مي شود و اين مساله مي تواند موجب هماهنگي و پيشرفت خوبي در مسائل مشترک شهرداري و دولت شود. اما سوال اينجاست که در روابط حسنه بين دولت و شهرداري چه مي گذرد که جناب شهردار بدهي نوزده هزار ميلياردي دولت به شهرداري را که تمامي سندهاي مربوط به آن موجود است را کتمان مي کند!
وعده استفاده از جوانان و بانوان در بدنه مديريتي شهرداري هم از وعده هاي ايشان بود. نجفي در اين خصوص نيز گفت: «فقط درباره جوانان و زنان تبعيض مثبت داريم و لاغير.» اصلاح طلبان که اميدوار بودند با انتخاب نجفي به عنوان شهردار تهران، راهي براي به کارگيري نيروهاي جوان اصلاح طلب و به خصوص بانوان باز شود، اميدشان نااميد شد. به نحوي که بسياري از بدنه مديريت شهرداري تهران نه تنها جوان نيستند، بلکه بازنشسته بوده و از بانوان نيز در مسئوليت هاي اصلي استفاده نشده است.
از ديگر وعده هاي نجفي، منتشر کردن قراردادهاي بالاي يک ميليارد تومان شهرداري در فضاي مجازي است که تاکنون هيچ قراردادي از زمان مسئوليت نجفي در شهرداري منتشر نشده است. شايد از اين مسئله بتوان اين نتيجه را گرفت که از زمان شروع مسئوليت ايشان تا کنون، هيچ قرارداد بالاي يک ميليارد تومان در مجموعه شهرداري ثبت نشده است!
نجفي ايده راه اندازي باشگاه مشاوران شهرداري را نيز داده بود تا کنون از آن نيز خبري نيست. در اولويت قرار گرفتن معلولان در برنامه هاي شهري، استفاده از مديراني که سابقه مديريت شهري دارند و چندين وعده ديگر که محمدعلي نجفي قبل از تصاحب مسئوليت شهرداري به شوراي شهر و در اصل به مردم تهران داده است.
به هرحال مخاطب اصلي شهرداري، خود مردم هستند و آن ها نيز ميزان صداقت و کارآمدي مسئولين شهري را مي سنجند و براي آينده شهرشان تصميم گيري خواهند کرد.

 انتهاي پيام/601س
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر