آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201055
مشاور ارشد دولت کلينتون:
جامعه جهاني اقدام مؤثري درباره حمله ترکيه به عفرين انجام نداد
تاریخ انتشار : 1396/11/08 12:10:32
نمایش : 200
مدير برنامه صلح و حقوق بشر دانشگاه کلمبيا آمريکا معتقد است که جامعه جهاني اقدام مناسب و مؤثري در خصوص حمله ترکيه به عفرين انجام نداده است.
به گزارش سامان ما به نقل از خبرگزاري مهر، گروه بين‌الملل- جواد حيران نيا: اوايل ماه ميلادي جاري (ژانويه ۲۰۱۸)، جمعي از دانشمندان، فلاسفه و فعالين حقوق بشر که در ميان آنها چهره‌هاي برجسته‌اي چون «نوام چامسکي»، «مايکل والزر»، «ديويد فيليپس» و «مايکل هاردت» به چشم مي خورد، با نوشتن نامه‌اي سرگشاده ‌درباره به واقعيت پيوستن تهديد ترکيه مبني بر حمله به عفرين سوريه هشدار دادند.

در اين نامه از آمريکا، ايران و روسيه خواسته شد تا از عدم تجاوز نظامي ترکيه به اين منطقه عمدتاً کردنشين، اطمينان حاصل کرده و مانع از تکرار فاجعه کوباني شوند.

در همين راستا، خبرنگار مهر مصاحبه اي با پروفسور «ديويد فيليپس» يکي از نويسندگان اين نامه انجام داده است.

پروفسور «ديويد فيليپس» در حال حاضر مدير برنامه صلح و حقوق بشر دانشگاه کلمبيا آمريکا است. وي مشاور ارشد وزارت خارجه دولت کلينتون، معاون پيشين شوراي روابط خارجي آمريکا، استاد دانشگاه هاروارد، مشاور ارشد دبير کل سازمان ملل، عضو ارشد شوراي آتلانتيک و رئيس بنياد حقوق بشر کنگره آمريکا بوده است.

*لزوم نگارش اين نامه چه بود؟

اين نامه با اين ضرورت نگاشته شده است که جامعه جهاني را متوجه تجاوز ترکيه کنيم و به جامعه جهاني در خصوص بي تفاوتي و عدم انجام اقدام مؤثر هشدار دهيم.

در واقع در خصوص اين تهاجم اقدام مناسبي را از سوي جامعه جهاني شاهد نبوده ايم.

 *چرا جامعه بين‌المللي تهاجم ترکيه به عفرين را محکوم نمي‌کند؟

ترکيه مي گويد که عضو ناتو است اما بايد توجه داشت که اين عضويت صرفاً «اسمي» است.

دليل اين امر اين است که ترکيه کشوري اسلامگرا است. از سوي ديگر اين کشور داراي گرايشات ضدآمريکايي است و حقوق بشر را رعايت نمي کند.

ترکيه به آساني و راحتي شاخصهاي عضويت ناتو را دارا نيست. اگر امروز قرار بود اين کشور عضو ناتو باشد با اين شاخصها همسو نبود.

ترکيه به متحد بودن با آمريکا خود گرفته و وابسته به اين اتحاد است. همين موضوع امروزه براي اين کشور دردسر ايجاد کرده و اين کشور را به دشمني استراتژيک براي آمريکا تبديل کرده است.

 *حضور آمريکا و ترکيه در سوريه به يک شکل است. هردو آنها بدون اجازه دولت سوريه در اين کشور هستند. نظر شما در اين‌باره چيست؟

کردهاي سوريه از آمريکا طلب کمک کرده اند. در مقابل از منظر کردها، ترکيه دشمني است که اين منطقه را اشغال کرده و به نوعي اشغالگر محسوب مي شود.

لازم است که آمريکا ميان نقش روسيه و کمک و حمايت ترکيه از گروههاي جهادي(تروريست) در سوريه توازن ايجاد کند.

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر