آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201050
زنگ سقوط شيوخ عربستان به صدا درآمد؛
آشفته بازار حکومت داري در نظام آل سعود/ از توافق مالي تاجران سرشناس با حکومت آل سعود بر سر پرونده هاي فساد تا بازداشت شاهزاده هاي ميلياردر!
تاریخ انتشار : 1396/11/07 11:02:29
نمایش : 204
شاهزاده ميلياردر سعودي افزود، انتظار دارد که کنترل سرمايه‌گذاري جهاني خود در شرکت هلدينگ پادشاهي را ادامه‌ دهد؛ بدون اين که مجبور به تسليم دارايي‌هايش به دولت شود.

به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ يک منبع رسمي در عربستان سعودي روز جمعه به خبرگزاري رويترز گفت که چندين تاجر سرشناس اين کشور با مقامات حکومت آل سعود بر سر پرونده هاي فساد به توافق مالي دست يافته اند.

به نقل از اين منبع رسمي، اين تاجران سرشناس عبارتند از: «وليد الابراهيم» مالک شبکه تلويزيوني اِم بي سي؛ «فوآز الحکير» سهامدار اصلي در شرکت فوآز عبدالعزيز الحکير؛ «خالد التويجري» رئيس پيشين دادگاه سلطنتي؛  و «ترکي بن ناصر» رئيس پيشين سازمان هواشناسي و حفاظت از محيط زيست عربستان.

اين منبع رسمي که خواست نامش فاش نشود، از ذکر شروط اين توافق خودداري کرد.

گفتني است  که تاکنون هيچ يک از تاجران نامبرده در مورد اين گزارش منتشره اظهارنظر نکرده اند.

يک کارشناس مسايل بين‌الملل: حاکمان عربستان در تعاملات سياست خارجي الکن هستند

يک کارشناس مسائل بين‌الملل گفت: سعودي ها در داخل مرزهاي کشورشان و خارج از آن حاضر به شنيدن هيچ صدايي نبوده و در تعاملات سياست خارجي هم الکن هستند و نمي توانند تعامل خوبي با ساير کشورها داشته باشند.

صادق کوشکي در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص برگزاري گفت‌وگوهاي منطقه اي خاطرنشان کرد: اگر کسي به طور جدي چنين پيشنهادي را مطرح کند، به نظر من يا احتمالا شناخت دقيقي از وضعيت موجود ندارد يا شايد دنبال گرفتن ژستي تبليغاتي است.

وي ادامه داد: مشکل منطقه ما مسئله بين ايران، عربستان، ترکيه و يا کشور ديگري نيست که بتوان آن را با گفت‌وگو  حل و فصل کرد، بلکه جنس منازعه منطقه ناشي از دخالت قدرت‌هاي فرامنطقه‌اي است.
کوشکي خاطرنشان کرد: اگر عربستان به عنوان کشوري مستقل که منافع و مصالح کشور خود را مي شناسد و به دنبال آن است، بخواهد با  ديدگاه برقراري مذاکره و گفت و گو در منطقه غرب آسيا عمل کند، قطعا بايد به  دنبال ائتلاف منطقه اي با حضور ايران و ترکيه باشد. اما مي بينيم که سعودي‌ها کاملا برعکس اين مسير حرکت مي کنند. يعني هم خود را با ايران وارد چالش مي کنند، هم با ترکيه و قطر وارد تنش مي شوند. يعني تقريبا در جهان عرب جايي نيست که سعودي‌ها با آنها وارد چالش نشده باشند.

وي ادامه داد: چنين رويکردي دو ذهنيت را براي ما ايجاد مي کند. يا اينکه حاکمان عرب ديوانه هستند که نمي توان چنين فرضي را قبول کرد يا اينکه بايد قبول کرد که آنها اراده سياسي مستقل براي تامين منافع و مصالح ملي عربستان را ندارند که اين گزينه، گزينه درستي است.
اين کارشناس مسائل بين‌الملل افزود: اينکه سعودي‌ها اراده مستقل سياسي ندارند تا در چارچوب منطقه  مسائل را حل کنند، حاکي از آن است که نمي توانند براي مصالح ملي و امنيت کشورشان تصميم بگيرند و آنطور که به نظر مي رسد سعودي ها  زير فشار قدرت‌هاي بيروني در مسيري حرکت مي کنند که آنها را منزوي کرده است.
کوشکي بابيان اينکه برقراري رابطه با رژيم صهيونيستي، حاکمان سعودي را در جهان اسلام  منزوي خواهد کرد، افزود: به همين دليل در چنين شرايطي گفت‌وگوي منطقه‌اي معناي خود را از دست مي دهد و طرح آن هم نشان دهنده اين است که يا طراح اين موضوع دنبال گرفتن ژست سياسي است يا اينکه به اين مباحث واقف نيست، زيرا عربستان تنها با ايران مسئله  ندارد بلکه آنها نتوانسته اند رابطه منطقي با کشورهاي ديگر منطقه مثل عراق، ترکيه و قطر برقرار کنند.

کوشکي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو در پاسخ به اينکه تحليل شما در خصوص وضعيت داخلي عربستان چيست و با توجه به شرايط داخلي اين کشور موضوع گفت‌وگوهاي منطقه‌اي چطور امکانپذير خواهد بود، گفت: فضاي داخلي عربستان کاملا در اختيار جناحي است که  بي‌تجربه و در عين حال افراطي هستند.

وي ادامه داد: حاکمان عربستان از اين نظر افراطي هستند که حتي در داخل بافت قدرت عربستان هم حاضر به پذيرش گفت‌وگو نيستند و دنبال حذف فيزيکي رقبا در داخل ساختار سياسي عربستان هستند. اين نگرش ناپخته، خام و افراطي که حتي شاهزادگان سعودي را هم تحمل نکرده و دست به حذف فيزيکي آنها مي زند طبيعتا در خارج از مرزهاي کشور و منطقه هم نخواهد توانست روابط معقولي با ساير کشورها داشته باشد و در برقراري تعامل با آنها الکن خواهد بود.

اين کارشناس مسائل بين الملل خاطرنشان کرد : اينکه در حال حاضر رابطه سعودي‌ها با بسياري از کشورهاي منطقه به راحتي  متشنج مي شود، نشان مي دهد که حاکميت عربستان دچار مشکلات بنيادي است و تا زماني که حاکميت نتواند زبان منطق و استقلال را چه در داخل اين کشور و چه خارج از ‌آن بر رفتارهايش حاکم کند، با ادامه وضعيت فعلي يعني ابراز خشونت و نفرت پراکني، بعيد به نظر مي رسد که عربستاني ها چه در داخل و چه در خارج از خاک خود به سياست خاصي دست يابند.

اولين مصاحبه شاهزاده ميلياردر سعودي پس از بازداشت

شاهزاده ميلياردر سعودي که در هتل ريتز کارلتون در بازداشت به سر مي‌برد، امروز (شنبه) گفت‌ که احتمالا ظرف چند روز آينده آزاد خواهد شد.

به‌ گزارش ‌ايسنا، وليد بن طلال در گفت‌وگويي اختصاصي با خبرگزاري رويترز در سوئيت خود در هتل ريتز کارلتون گفت‌ که به زودي تبرئه شده و از بازداشت آزاد خواهد شد.

اين نخستين باري است که شاهزاده ثروتمند سعودي از زمان بازداشت خود به طور علني گفت‌وگويي انجام مي‌دهد.

بن طلال تصريح کرد، در مذاکرات با مقامات سعودي، به تلاش خود براي اثبات اين که مبرا از فساد است، ‌ ادامه مي‌دهد.

شاهزاده ميلياردر سعودي افزود، انتظار دارد که کنترل سرمايه‌گذاري جهاني خود در شرکت هلدينگ پادشاهي را ادامه‌ دهد؛ بدون اين که مجبور به تسليم دارايي‌هايش به دولت شود.

وي ادامه‌ داد: هيچ اتهامي وجود ندارد. صرفاً گفت‌وگوهايي بين من و دولت وجود دارد. اعتقاد دارم که ما در آستانه اتمام کار در چند روز آينده هستيم.

بن طلال در اين مصاحبه نسبت به آخرين حضور علني خود که به مصاحبه‌اي تلويزيوني در ماه اکتبر باز مي‌گردد، لاغرتر به نظر مي‌رسيد. با اين حال، شاهزاده ميلياردر سعودي گفته که با او رفتار مناسبي داشته‌اند و شايعات در خصوص انتقال از هتل به يک زندان و برخورد نامناسب با او صحت ندارد.

اين شاهزاده ثروتمند سعودي گفت‌ که عمدتا به اين دليل مصاحبه کرده است که چنين شايعاتي را رد کند.

بن طلال تصريح کرد، فرآيند رسيدگي به پرونده‌اش از اين جهت بيشتر به طول انجاميده که او مصمم بوده تا اتهامات مطرح شده به طور کامل رفع شود. به گفته وي، کار اين پرونده 95 درصد تمام شده است.

او ادامه داد: سوءتفاهمي وجود دارد و در حال رفع شدن است. از اين رو مايلم اينجا بمانم تا همه چيز کاملاً حل شود و سپس بيرون بيايم و البته زندگي ادامه دارد.

شاهزاده ميلياردر سعودي اظهار کرد، قصد دارد بعد از آزادي به زندگي خود در عربستان ادامه دهد.

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر