آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201049
امير کربلايي زاده :
من اولين کسي بودم که استند آپ کمدي را به طور مستقل در ايران اجرا کرد/ بعضي ها خاطره گويي را با استند آپ اشتباه مي گيرند
تاریخ انتشار : 1396/11/07 10:20:44
نمایش : 262
امير کربلايي زاده بازيگر و استند آپ کمدين گفت: مردم من را در برنامه خندوانه با اجراي استند آپ کمدي شناختند. سجاد افشاريان که در اتاق فکر خندوانه بود به درخواست من فيلم استند آپ هايم را به رامبد جوان نشان داده بود. از فصل دوم خندوانه که رامبد جوان پس از ديدن استند آپ اولم از کارم خوشش آمد و لطف کرد بازهم من را دعوت کرد که اين همکاري ادامه دار شد.

به گزارش سامان ما، امير کربلايي زاده بازيگر و استند آپ کمدين جوان کشور در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ در رابطه با حضور خود در جشنواره تئاتر و فيلم فجر گفت: من در جشنواره تئاتر و فيلم فجر امسال حضور ندارم. يک فيلم سينمايي داشتم که به جشنواره نرسيد اما مانند سال گذشته بيننده جشنواره خواهم بود.

برخورد سليقه اي و عدم ثبات مديريت، مشکلات فراواني در تئاتر به وجود مي آورد

وي در مورد جشنواره تئاتر فجر گفت: با توجه به اينکه دبير جشنواره تئاتر فجر تغيير کرده است، بايد ببينيم که فرهاد مهندس پور رئيس جشنواره تئاتر چه اقداماتي را براي بهتر شدن فرآيند جشنواره دارد. اصولا من معتقد هستم جشنواره تئاتر فجر بزرگترين و بهترين ويترين تئاتري کشور است و در اين ويترين است که تئاتر به معناي اخص کلمه ديده شده و در عرصه بين الملل مطرح مي شود. اينکه چه کارهايي وارد آن شود و چه اثراتي بتواند روي جامعه بگذارد خيلي مهم است. متاسفانه گاهي اوقات سليقه اي برخورد کردن و عدم ثبات مديريت در تئاتر به خصوص در جشنواره فجر باعث شده که با شکل هاي متفاوتي از جشنواره رو به رو شويم و نتوانيم يک جشنواره با ثبات درست و حسابي را به همه جهان معرفي کنيم که جشنواره فجر به عنوان مثلا داراي اين خط مشي ها، حدود کاري و اين شکل است. بايد منتظر بمانيم و ببينيم که سياست هاي رئيس جشنواره تئاتر چيست و آيا تفاوتي دارد و مي تواند در روند بهينه تئاتر و بهتر شدن شرايط  براي ورود افراد علاقه مند به اين هنر تاثيرگذار باشد يا خير.

در کشور ما تئاتر در سبد فرهنگي، اجتماعي در اولويت نيست

کربلايي در ادامه گفت: مسلما ما هم شرايط خودمان را داريم. من الان احساس مي کنم چون تئاتر در سبد فرهنگي،اجتماعي در اولويت هاي اصلي نيست و آن حمايتي که بايد، از آن نمي شود، متاسفانه هر سال اين حمايت به طرق مختلف کمتر مي شود و هنوز توسط دولتمردان به عنوان يک نياز اساسي جامعه به عنوان يک جريان ساز و به عنوان يک فرآيند فرهنگي و هنري ديده نمي شود. تئاتر هنوز نتوانسته است در داخل کشور به يک پايگاه و ثبات موفق برسد تا بتواند در دنيا و جاهايي که مهد تئاتر هاي موفق هستند خود را نشان دهد. در دنيا تئاتر را به عنوان يکي از انسان ساز ترين هنر ها معرفي مي کنند و در مدارس و خانواده ها، حضور فرزندانشان در گروه هاي تئاتري مايه افتخارشان است.

هنرمند نيازمند حمايت است.حمايت صرفا مالي نيست.جايگاه اجتماعي،امنيت شغلي و بيمه مناسب از نيازهاي هنرمند است.

 

اين بازيگر کشورمان اظهار کرد: متاسفانه سينماي ما اصولي و با ضابطه نيست.يعني نمي توان گفت کارگردان هاي سينما از بين تئاتري ها بازيگر انتخاب مي کنند و هنرمندان تئاتر مي توانند اميدوار باشند که به سينما راه پيدا مي کنند. در اين سال ها به وفور ديده ايم که افرادي بدون هيچ سابقه تئاتر يا حتي آموزشگاهي وارد سينما شده اند و در ادامه با همين رابطه ها و به شکل غير معمول و نامناسب توانسته اند جايگاه پيدا کنند و موفق باشند. در واقع بايد گفت که براي وارد شدن به سينما و تلويزيون رابطه نياز است. جالب اينجاست که همين بازيگران سينما که در تئاتر بي تجربه هستند پس از مدتي براي گيشه داشتن آن نمايش به تئاتر هم مي آيند و اين به نظر من خيلي خوشايند نيست.

تئاتر خانه اصلي من است؛ اگر از تئاتر تامين شوم در آن باقي مي مانم

وي خاطر نشان کرد: من خودم را زاده تئاتر مي دانم. تئاتر خانه اصلي من است. از سال 69 وارد جريان آموزش و يادگيري تئاتر شدم و تا به الان تلاشم اين بوده که بيشتر ياد بگيرم. مسلما اگر از تئاتر تامين شوم و امنيت شغلي داشته باشم سعي مي کنم در آن باقي بمانم. اصلا ادعا ندارم که تجربه کردن سينما و تلويزيون را دوست ندارم. قطعا هرکس دوست دارد مديوم هاي مختلف را تجربه کند. دوست دارم تئاتر خوب کار کنم. الان ديگر در جشنواره ها شرکت نمي کنم، چون احساس مي کنم جشنواره براي جوان ترها است و براي ديده شدن آنهاست. حضور بازيگران داراي تجربه و شهرت بالاتر در اين جشنواره ها باعث مي شود که جوان ترها ديده نشوند و فرصت کشف استعدادشان گرفته شود.

زماني بود که در سال 6 يا 7 نمايش را کار مي کردم. اما الان سالي 2 نمايش را اجرا مي کنم

کربلايي زاده گفت: بر خودم واجب مي دانم که اگر قرار بر اين باشد که در جشنواره شرکت کنم به عنوان بخش هاي جنبي و مهمان با کارگردان ها همکاري کنم. درزمينه کاري هم سعي مي کنم تئاترهايي کار کنم که بيشتر به مذاقم خوش بيايد و بتوانم رسالتم را به عنوان بازيگر درست انجام دهم. زماني بود که در سال 6 يا 7 نمايش را کار مي کردم. اما الان سالي 2 نمايش را اجرا مي کنم.

رامبد جوان يک بار کارم را ديد و از آن به بعد بارها من را به خندوانه دعوت کرد

اين بازيگر جوان کشورمان گفت: مردم من را در برنامه خندوانه با اجراي استند آپ کمدي شناختند. سجاد افشاريان که در اتاق فکر خندوانه بود به درخواست من فيلم استند آپ هايم را به رامبد جوان نشان داده بود. از فصل دوم خندوانه  که رامبد جوان پس از ديدن استند آپ اولم از کارم خوشش آمد و لطف کرد بازهم من را دعوت کرد که اين همکاري ادامه دار شد.

 من اولين کسي بودم که استند آپ کمدي را به طور مستقل در ايران اجرا کرد

امير کربلايي عنوان کرد: قبل از اينکه وارد خندوانه شوم اولين کسي بودم که استند آپ کمدي را طبق تعريف درستي که در دنيا دارد به طور مستقل در ايران اجرا کردم. از اساتيد تئاتر و سينما دعوت مي کردم تا شاهد اجراهاي من باشند و حمايت کنند. سال 91 با استند آپ «چي شد که مار خوردم» در کافه مرچ استارت کارم را زدم. آن موقع مرکز هنرهاي نمايشي مجوزي براي اين کار صدور نمي کرد به همين خاطر مجبور بودم که بدون مجوز کار کنم تا مردم با کارم آشنا شوند و بين استند آپ کمدي و ديگر هنرهاي سرگرم کننده مانند تقليد صدا، جوک تعريف کردن و... تمييز قائل شوند. استند آپ کمدي در دنيا در دسته هنرهاي نمايشي قرار مي گيرد. بزرگان بسياري در دنيا مانند رابين ويليامز،لوئيس سيکه، ادي مورفي، جيم کري و وودي آلن استند آپ را افتخاري بر کارنامه هنري خود مي دانند.

برايم لذت بخش است که مردم من را به عنوان بازيگر مي شناسند

وي ادامه داد: اين که مردم من را به عنوان بازيگر نه صرفا استند آپ کمدين مي شناسند برايم بسيار لذت بخش است و اين که مردم نام من را در ويکي پديا و گوگل دنبال مي کنند تا سوابقم را بشناسند خيلي خوشحالم مي کند. بعضي ها مي گويند خندوانه خوب تو را مطرح کرد انگار که من هيچ سابقه هنري ندارم و به عنوان مثال قبلا آهنگر يا نجار بوده ام و الان که در خندوانه ديده شدم پيشه قبلي خود را رها کرده ام.من از ابتداي زندگي ام لحظه به لحظه کارهاي هنري کرده ام. از سال 79 تئاتر تدريس کرده و شاگردان بسيار زيادي داشتم.

استند آپ به معني نقد و به چالش کشيدن،با استفاده از ابزار طنز و کمدي است

کربلايي زاده خاطر نشان کرد: استند آپ کمدي در دنيا و ايران زير 100 سال است که اجرا مي شود و بسيار جوان است. در ايران پيش پرده خواني هايي که استاد انتظامي مي دادند به استند آپ نزديک بوده است. استند آپ به معني نقد يا به چالش کشيدن رفتارهاي سياسي، اجتماعي، جنسي و ديني است. به چالش کشيدن رفتارهاي درست و غلط انسان با استفاده از ابزار طنز و کمدي است. استند آپ تماشاگر را علاوه بر خنداندن، به انديشه به رفتارش و به آن چيزي که در دنيا و بين انسان و خدا هست وادار مي کند.

استند آپي که مهران مديري انجام مي دهد به صورت تاک شو است

وي در مورد اجراي مهران مديري در برنامه دورهمي گفت: استند آپي که مهران مديري انجام مي دهد به صورت تاک شو است. يک برنامه ترکيبي سخن محور که با استفاده از لحظات کمدي اجرا مي شود. او فردي بسيار موفق و دقيق در به کار بردن هجاها، آواها، کلمات، آکسان گذاري ها و ريتم و تمپو زير لايه هاي کلام است که بسيار در اين کار تبحر دارد. اما استند آپي که من کار مي کنم مقداري متقاوت است. استفاده از زبان بدن و ابزار بازيگري در استند آپ من اجراي نمايشي تري را به وجود مي آورد.

هر کاري که باعث خنده و سرگرمي مخاطب شود استند آپ کمدي نيست

اين کمدين موفق در ادامه گفت: فرامش نکنيم بعضي ها خاطره گويي را با استند آپ اشتباه مي گيرند. خاطره گويي به خصوص خاطره شخصي استند آپ نيست. بلکه مي توانيد بخشي از استند آپ باشد آن هم خاطره اي که خودت بسازي تا هدفت را بگويي. هر کاري که باعث خنده و سرگرمي مخاطب شود استند آپ کمدي نيست.

اميدوارم استند آپ فارغ از هر جبهه و جناح سياسي رسالت خود را در انديشه سازي به وجود آورد

امير کربلاي زاده در پايان عنوان کرد: به عنوان اولين کسي که اين جريان را در کشور راه اندازي کرده از وضعيت امروزه استند آپ خوشحالم که خيلي ها به سمت آن رفته اند. ورکشاپ ها بسياري برگزار مي شود و دانشجوهاي زيادي از آن استقبال کرده اند. اميدوارم که در آينده استند آپ کمدي هم وارد رشته هاي تحصيلي شود و سالن هايي به اين هنر اختصاص داده شود. اميدوارم استند آپ بتواند فارغ از هر جبهه و جناح و نگاه سياسي رسالت خودش را در انديشه سازي به وجود آورد.

گفتگو از احسان رستميان

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر