آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201037
سهم هر ايراني از درآمد نفتي چقدر است؟
تاریخ انتشار : 1396/11/04 10:02:42
نمایش : 238
فاکس نيوز ويکلي نوشت بر اساس آخرين سرشماري به ازاي هر خانوار 3.55 نفر در ايران وجود دارد، بنابراين اگر تمام ثروت ناخالص نفت، گاز و مواد معدني کنوني اين کشور را در ميان جمعيت آن تقسيم کنيم، سالانه به ازاي هر نفر 588 دلار يا به ازاي هر خانواده 2.088 دلار مي‌شود.

به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛فاکس نيوز ويکلي طي گزارشي در مورد درآمد نفتي ايران نوشت اين کشور با دارا بودن ذخاير نفتي تقريبا ۱۵۷ ميليارد بشکه‌اي در جايگاه چهارم پس از کانادا، عربستان و ونزوئلا قرار گرفته است. همچنين اين کشور 34 تريليون مترمکعب ذخاير گازي دارد؛ واضح است که اين کشور از نظر منابع طبيعي غني است.

به نوشته اين گزارش، بايد خاطرنشان کرد که ايران نه تنها در نفت و گاز بلکه در ذخاير معدني نيز غني است و نزديک به 7 درصد مواد معدني جهان را در اختيار دارد. از جمله اينکه ايران نهمين کشور داراي ذخاير مس، هشتمين کشور داراي ذخاير آهن، دهمين کشور داراي ذخاير اورانيوم، يازدهمين کشور داراي ذخاير سرب در جهان است و ذخاير ديگري نظير سنگ آهن، روي، نقره، منگنز، کروم و بسياري ديگر در اختيار دارد.

در حال حاضر، کل صادرات مواد معدني ايران (به جز نفت و گاز) کمتر از ۵ درصد کل توليدناخالص داخلي اين کشور را تشکيل مي‌دهد، درحالي‌که کل ذخاير معدني اين کشور ارزشي نزديک به يک تريليون دلار دارد. عوامل بسياري در اين وضعيت موثرند، نظير مالکيت (بيشتر معادن ايران در مالکيت دولت اين کشور است)، کمبود سرمايه‌گذاري (حدودا 30 تا 45 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري براي رشد صنعت معدن ايران نياز است تا بتواند ظرفيت توليد محصولات ارزش افزوده را ايجاد کند.)، نبود فناوري و سوء مديريت در معادن تحت کنترل دولت و در نهايت روند کاهشي ذخاير بازار با توجه به اينکه بسياري از شرکت‌هاي بين‌المللي مواد معدني به علت توليد مواد معدني چين و سياست‌هاي يارانه‌اي دولتي اين کشور با مشکل مواجه هستند.

ايران در مجموع سالانه 7 ميليارد دلار صادرات مواد معدني انجام مي‌دهد. (فولاد 2.69 ميليارد دلار، سنگ آهن 818 ميليون دلار، مس 662 ميليون دلار، روي 258 ميليون دلار، سرب 220 ميليون دلار و غيره) در حالي که صادرات نفت و گاز اين کشور در حال حاضر 41 ميليارد دلار در سال است.

نفت: صادرات روزانه 2.6 ميليون بشکه (2.1 ميليون بشکه نفت خام و 490 هزار ميعانات گازي) از توليد 3.9 ميليون بشکه در روز.

گاز: صادرات 34.8 تريليون مترمکعب گاز از توليد 880 ميليون مترمکعب در روز (بايد خاطرنشان کرد ايران پولي به ترکيه بدهکار است که در يک دادگاه قانوني در ارتباط با گازي که به ترکيه گران فروخته است، بايد بپردازد و اکنون اين 2 ميليارد دلار را با صادرات رايگان درحال پرداخت است.)

درآمد ناخالص کنوني صادرات نفت، گاز، مواد معدني ايران سالانه 48 ميليارد دلار است. ايران همچنين محصولات پتروشيمي صادر مي‌کند که ارزشي حدودا 10 ميليارد دلار دارد.

جمعيت ايران تا سال 2018 حدود 81.6 ميليون نفر برآورد شده است که در مقايسه با سال 1955 زماني که زير 20 ميليون نفر بود، رشد بسياري داشته است؛ به ويژه اگر آن را با جمعيت کشورهاي ديگر نظير انگليس مقايسه کنيد که در سال 2018 حدود 66.5 ميليون نفر جمعيت دارد درحالي‌که در سال 1955 حدود 51.1 ميليون نفر جمعيت داشته است.

بر اساس آخرين سرشماري، به ازاي هر خانوار 3.55 نفر در ايران وجود دارد. بنابراين اگر تمام ثروت ناخالص نفت، گاز و مواد معدني کنوني اين کشور را در ميان جمعيت آن تقسيم کنيم، سالانه به ازاي هر نفر 588 دلار يا به ازاي هر خانواده 2.088 دلار مي‌شود.


مقايسه درآمدهاي نفتي ايران و عربستان به ازاي هر خانوار

 

 

مقايسه درآمدهاي نفتي ايران و عربستان به ازاي هر فرد

دولت ايران در حال حاضر، سالانه 12 ميليارد دلار به ايراني‌ها يارانه مي‌پردازد که 8.37 ميليارد دلار آن به صورت نقدي پرداخت مي‌شود که به هر نفر 103 دلار در سال يا به هر خانواده 364 دلار در سال پرداخته مي‌شود که دولت تلاش مي‌کند براي مقابله با تورم اين مبلغ را کاهش دهد و از اقشار ضعيف و آسيب پذير حمايت کند.

رشد ناگهاني جمعيت ايران و فشارهاي مضاعف بر صنعت نفت، گاز و مواد معدني اين کشور در 8 سال جنگ و نبود سرمايه‌گذاري به علت تحريم‌ها به همراه عوامل فساد، سوء مديريت و برخي شرايط نامساعد براي سرمايه‌گذاران خارجي يا خريداران از مهم‌ترين عواملي است که چرا ايران به اندازه ديگر کشورهاي حاشيه خليج فارس ثروتمند نيست.

ايران در سال 1974 بالاترين رقم يعني بيش از 6 ميليون بشکه در روز توليد مي‌کرد درحالي‌که عربستان در همان سال 8.4 ميليون بشکه توليد نفت داشت. اگر سرمايه‌گذاري قابل توجهي در بخش نفت، گاز و منابع معدني ايران صورت گيرد، اين کشور پتانسيل کسب درآمد بسيار بيشتر از منابع طبيعي خود را دارد و سپس جايگاه حقيقي خود در غرب آسيا را به عنوان بزرگ‌ترين اقتصاد اين منطقه به دست خواهد آورد.

اما با توجه به موضع خصمانه دولت ترامپ در قبال ايران، بعيد است که تهران بتواند به پتانسيل واقعي خود براي اين آينده قابل پيش‌بيني برسد.

منبع: فارس
انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر