آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201034
نوبخت در صحن علني مجلس:
پيش‌بيني دولت در بودجه 96 براي فروش نفت به ازاي هر بشکه 50 دلار درست بود/ مجلس درآمد 55 دلار به ازاي هر بشکه را پيش‌بيني کرده بود
تاریخ انتشار : 1396/11/03 12:48:42
نمایش : 239
رئيس سازمان برنامه و بودجه، گفت: پيش‌بيني دولت براي فروش نفت به ازاي هر بشکه 50 دلار در بودجه 96 صحيح بود و مجلس فروش نفت به ازاي هر بشکه 55 دلار را مصوب کرده بود.

به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ به نقل از فارس، محمدباقر نوبخت در نشست علني امروز مجلس (3 بهمن 96) و در تشريح عملکرد هشت ماهه دولت در بودجه سال جاري گفت: دولت براي سال 1396 پيش‌بيني داشت با فروض قيمت هر بشکه نفت 50 دلار و واريزي سهم 20 درصدي صندوق توسعه ملي چيزي حدود 309 هزار ميليارد تومان از محل درآمدها واگذاري دارايي‌هاي سرمايه‌اي و واگذاري دارايي‌هاي مالي منابع کسب کند.

وي افزود: برخي پيش‌بيني‌هاي کارشناسان بر اين بود که ما مي توانيم بيش از 50 دلار هم به ازاي هر بشکه نفت بفروشيم سقف ديگري با 55 دلار به ازاي هر بشکه که معادل 319 هزار ميليارد تومان منابع ما را افزايش مي‌داد در بودجه سال جاري از سوي مجلس مورد تاييد قرار گرفت و 10 هزار ميليارد تومان بر اين اساس پيش‌بيني کرديم که اگر اين پيش‌بيني محقق شود اين ميزان اعتبار را براي پاره‌اي طرح‌هاي زيربنايي استفاده کنيم اما مجلس پيش‌بيني اين منابع را تغيير داد و به 346 هزار ميليارد تومان آن را افزايش داد؛ البته در شرايطي بود که به جاي واريزي سهم 20 درصدي صندوق که از سوي دولت پيشنهاد شده عملا به 30 درصد افزايش پيدا کند. علي‌القاعده با افزايش سهم صندوق بايد انتظار داشته باشيم درآمدهايمان تقليل پيدا کنند اما با  توجه به سازو‌کاري که مجلس آن را تصويب کرد ميزان منابع به 346 ميليارد  تومان افزايش پيدا کرد.

رئيس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: پيش‌بيني دولت براي فروش هر بشکه نفت 50 دلار کاملا درست بود به طوري که امروز براساس گزارش وزارت نفت براي 10 ماهه اول درآمدهاي نفتي به ازاي هر بشکه به طور ميانگين اندکي بيش از 50 دلار است.

نوبخت خاطرنشان کرد: بنابر اين پيش‌بيني دولت در لايحه بودجه سال96 که معطوف به فروش نفت بود صحيح و درست بود اما در سرجمع آنچه که ما پيش‌بيني کرديم در بودجه تحقق پيدا نکرد و علت آن هم اين بود که دولت 20 درصد به صندوق توسعه ملي واريز کند را پيشنهاد کرده بود، در حالي که مجلس اين ميزان را به 30 درصد افزايش داد، بنابراين بخشي از درآمدهاي ما در اينجا تقليل پيدا مي‌کند.

وي افزود: تا ابتداي بهمن ماه امسال و در 10 ماهه عملکرد بودجه سال جاري 222 هزار ميليارد تومان منابع به خزانه واريز شد، که به اين رقم بايد چيزي حدود 87 هزار ميليارد تومان ديگر طي دو ماه آينده اضافه شود. براساس مصوبه‌اي که مجلس داشت حدود 90 درصد از منابع تحقق پيدا خواهد کرد اما براساس آنچه که دولت در لايحه پيش‌بيني کرده بود 100 درصد منابعي که در بودجه سال 96 براساس عدد 309 هزار ميليارد تومان به مجلس تقديم شد تحقق پيدا مي‌کند.

رئيس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: درامدهايي که در اين فاصله زماني تحقق پيدا کرد 109هزار ميليارد تومان است و پيش‌بيني ما اين است که حدود 58 هزار ميليارد تومان ديگر در دو ماه آينده ما درآمد داشته باشيم تا بتوانيم 106 درصد از منابعي را که تا پايان سال در بودجه پيش‌بيني دولت بود تحقق پيدا کنيم اما عددي که مجلس براي دولت تعيين کرد يعني 174 هزار ميليارد تومان 97 درصد محقق خواهد شد.

نوبخت خاطرنشان کرد: در واگذاري دارايي‌هاي سرمايه‌اي که در لايحه 106 هزار ميليارد تومان بود و مصوبش به 119 هزار ميليارد تومان افزايش پيدا کرد 72 هزار ميليارد تومان آن در 10 ماه محقق شد که اگر دو ماهه آتي 12 هزار و 600 ميليارد تومان به آن اضافه شود مي‌توانيم 85 هزار و 800 ميليارد تومان از محل واگذاري دارايي‌هاي سرمايه‌اي منبع داشته باشيم که اين ميزان نسبت به پيش‌بيني ما 81 درصد و نسبت به تحقق 72 درصد است و علت آن هم افزايش سهم صندوق از 20 درصد به 30 درصد براساس مصوبه مجلس است.

وي افزود: در حوزه واگذاري دارايي‌هاي مالي نيز که تا  امروز چيزي حدود 40هزار و 500 ميليارد تومان عملکرد داشت پيش‌بيني ما اين است که چيزي در حدود 14 هزار ميليارد تومان به آن اضافه شود و ما در مجموع بتوانيم 55 هزار و 400 ميليارد تومان از طريق واگذاري دارايي‌هاي مالي کسب منبع کنيم که تحقق اين منابع نسبت به لايحه 125 درصد و نسبت به مصوب 102 درصد است.

رئيس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: مصارفي که در لايحه بودجه 96 براساس هر بشکه نفت 50 دلار تعيين شده بود 309 هزار ميليارد تومان بود، اما براساس مصوبه مجلس اين ميزان 346 هزار و 700 ميليارد تومان دولت مأزون به هزينه بود. آنچه که تا ابتداي بهمن ماه به عنوان مصرف تحقق پيدا کرد 243 هزار ميليارد تومان است و قطعا نسبت به 222 هزار ميليارد تومان منابع و دريافت‌ها چيزي حدود 22 هزار ميليارد تومان مصارف‌مان بيشتر است که از محل اندوخته ماده 125 قانون محاسبات عمومي و از تنخواه بانک مرکزي اين ميزان تامين شد که تا پايان سال هم در چارچوب قانون تسويه خواهد شد.

نوبخت اضافه کرد: پيش‌بيني مي‌شود در طول دو ماهه آينده حدود 22 هزار و 900 ميليارد تومان داشته باشيم و 70 هزار ميليارد تومان ديگر به آن  اضافه کنيم که جمعا همان 309 هزار 800 ميليارد تومان که نسبت به مصوبه مجلس 89 درصد و نسبت به لايحه دولت 100 درصد تحقق را نشان مي‌دهد.

وي افزود: پيش‌بيني ما درمورد اعتبارات هزينه‌اي ما اين است که با توجه به اينکه 185 هزار ميليارد تومان پرداخت کرديم در دو ماهه آينده نيز 50 هزار ميليارد تومان ديگر نيز پرداخت شود و در حد 99.9 درصد اعتبارات هزينه‌اي را خواهيم داشت.

رئيس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: در لايحه پيشنهادي دولت اعتباراتي که براي تملک دارايي‌هاي سرمايه‌اي براي طرح‌هاي عمراني درنظر گرفته شده بود 52 هزار و 700 ميليارد تومان بود اما مجلس اين ميزان را به 71 هزار و 400 ميليارد تومان افزايش داد که تا امروز سازمان برنامه و بودجه موفق شد 38 هزار و 500 ميليارد تومان از بابت طرح‌هاي عمراني تخصيص بدهد که اعتباري حدود 29 هزار و 300 ميليارد تومان آن خزانه اعلام کرده که پرداخت کرده و مابقي هم چون از جنس اوراق است و بايد با تناسب توزيعي که کميته بند «ل» تبصره 5 براساس يک سررسيدهاي زمانبندي توزيع شده است آن را منتشر کند ما اميدواريم که تا پايان ماه بتوانيم به سقف 38 هزار و 500 ميليارد تومان برسانيم.

نوبخت خاطرنشان کرد: آنچنان که خزانه تا تاريخ 23 دي ماه گزارش کرده از اين امر حکايت دارد که آنچه که تا 23 دي ماه براي طرح‌هاي عمراني پرداخت کرده‌ايم 172 درصد رقمي است که در سال قبل تا 23 دي ماه پرداخت کرده بوديم از اين جهت همه ارقامي که در گزارش خزانه با عنوان منابع وجود دارد به عنوان مثال خزانه منابع را 213 هزار ميليارد تومان اعلام کرد. هرچند اين نسبت به آنچه که تا آن تاريخ است 76 درصد تحقق پيدا کرده اما نسبت به سال قبل در اين زمان 133 درصد اين پرداخت صورت گرفته، درآمدها 106 درصد تحقق پيدا کرده، واگذاري دارايي‌هاي سرمايه‌اي 149 درصد را نشان مي‌دهد. اما همچنان نسبت به مصوب عقب‌ هستيم، درآمدها 74 درصد است،‌واگذاري‌ دارايي‌هاي سرمايه‌اي 72 درصد و واگذاري دارايي‌هاي مالي 90 درصد است.

وي افزود: عملکرد بودجه‌اي ما نسبت به سال گذشته در بحث منابع 33 درصد افزايش پيدا کرده و نسبت به آنچه مصوب مجلس عقب است و اين امر از اين موضوع حکايت دارد که در تصويب بايد با احتياط بيشتري درآمد و منابع پيش‌بيني کنيم. کميسيون تلفيق بودجه سال 97 که بايد بسيار دقيق عمل کرد و منابع را در همان حدي که دولت پيشنهاد کرده بود محدود کرد.

رئيس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: پيش بيني ما براي وضعيت مصارفمان براي اعتبارات تملک داريي‌هاي سرمايه‌اي تا پايان سال بر اين است که حدود 45 هزار و 900 ميليارد تومان براي طر‌ح‌هاي عمراني پرداخت کنيم، يعني براي دو ماه آينده 16 هزار و 600 ميليارد تومان ديگر درنظر داريم که براي طرح‌هاي عمراني توزيع کنيم و اين به اضافه ارقامي است که الان به خزانه تخصيص داده شده و خزانه منتظر سررسيدها است که آن را بتواند منتشر کند.

نوبخت خاطرنشان کرد: براي سال 1395 که ما چيزي حدود 283 هزار ميليارد تومان عملکرد داشتيم رشد اقتصادي ما براي سال قبل 10.8 به قيمت ثابت و منهاي بحث نفت 6.2 درصد بود.

وي افزود: آثار اين 222 هزار ميليارد تومان منابعي که کسب کرديم و اعتباري حدود 38 هزار و 500 ميليارد توماني که براي بخش عمراني تخصيص داديم که تا الان حدود 30 هزار ميليارد تومان آن پرداخت شده آثار آن در اقتصادمان اينگونه شد که در 6 ماهه نخست امسال رشد اقتصادي ما با نفت 5.6 درصد و بدون نفت 6 درصد و در 6 ماهه اول سال 95 رشد اقتصادي ما با نفت 8.8 درصد و بدون نفت 3.7 درصد بود که البته براي 6 ماهه نخست سال 94 اين مبلغ منفي0.4 و منفي 0.3 بود.

رئيس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: در 6 ماهه نخست امسال هيچيک از رشد محصول ناخالص داخلي و ارزش افزوده در رشته‌ فعاليت‌هاي اقتصادي منفي نبوده و 2.3 درصد بود و در ارتباط با آنچه که تحت عنوان صنعت و تامين آب و برق و گاز بيان مي‌شود در 6 ماهه اول سال قبل معادن منفي 5 بوده در حالي که در 6 ماهه اول امسال اين ميزان به 2.7 درصد رسيده و اين رشد اقتصادي مثبت خود را در بازار کار نشان داد.

نوبخت خاطرنشان کرد: اين ارقام، ارقامي نيست که ما بگوييم ما حس نمي‌کنيم چنين اتفاقي افتاده اين ارقام حسي نيست، چون هنوز ما مشکلات فراواني در اقتصاد داريم، در 6 ماهه نخست 614 هزار نفر نسبت به 6 ماهه اول سال قبل وارد بازار کار شدند اما براي نخستين‌بار 795 هزار نفر مشغول به کار شدند؛ يعني 181 هزار نفر غير از آنچه که همه مشغول کار شدند از بيکاراني که سال‌هاي گذشته در جمعيت بيکار قرار گرفته بودند شاغل شدند، به همين جهت نرخ بيکاري ما در 6 ماهه اول امسال به 11.7 درصد تقليل پيدا کرد، در حالي که نرخ بيکاري سال 1395 چيزي در حد 12.4 درصد بود؛ بنابراين اين رخداد ناشي از رشد اقتصادي مثبت در رشته فعاليت‌هاي مختلف خودش را در شاخص بيکاري نشان داد.

وي افزود: شاخص تورم نيز نشان مي‌دهد که براساس عملکرد اين بودجه و ساير متغيرهاي کلان اقتصادي تورم در 12 ماهه نسبت به دي ماه گذشته براي خوراکي‌ها 13 درصد بود اما براي غيرخوراکي‌ها 6.6 درصد، به همين جهت تورم در دي ماه براساس گزارش مرکز آمار به 8.1 درصد رسيد.

رئيس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: در بودجه 97 پيش‌بيني ما اين است که رشد اقتصادي در حد 5.8 درصد با نفت و بدون نفت 6 درصد باشد، رشد سرمايه‌گذاري‌مان 11.2 درصد باشد.

نوبخت در پايان در پاسخ به سوال علي لاريجاني درباره رعايت قانون برنامه درخصوص تعيين سقف براي فروش اوراق از سوي دولت گفت: واگذاري دارايي‌هاي مالي به منزله اوراق مشارکت نيست، ما مبلغي در حد 34500 ميليارد توماني که به عنوان سقف تعيين شده رعايت کرديم و رقم افزون بر 34500 ميليارد تومان مربوط به فروش سهام کارخانجات است که به آن ميزان اضافه مي‌شود.

انتهاي پيام/601س

 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر