آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201029
آتلانتيک بررسي کرد:
چرا آمريکا نتوانست محدوديت‎هاي برنامه هسته‌اي ايران را دائمي کند؟
تاریخ انتشار : 1396/11/02 11:09:34
نمایش : 244
وب‌سايت «آتلانتيک» در مطلبي مي‌نويسد که رئيس‌جمهور آمريکا با اعمال فشار به کنگره و اروپا براي اصلاح برجام ، در واقع در پي خروج از توافق هسته‎اي است.

به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ وب‌سايت «آتلانتيک» در مطلبي با بررسي رفتارهاي برجامي رئيس‌ جمهور آمريکا مي‌نويسد که بيانيه اخير درباره توافق هسته‌اي ايران در خصوص «بهتر» کردن توافق در واقع مجوز لغو برجام است تا اصلاح آن.


دونالد ترامپ، رئيس‌ جمهور آمريکا، جمعه گذشته طي بيانيه‌اي تعليق تحريم‌هاي ايران را تمديد اما همزمان تأکيد کرد اين آخرين بار است که اين کار را مي‌کند، بنابراين چهار ماه آينده آخرين فرصت کنگره و اروپايي‌ها جهت اصلاح توافق هسته‌اي با ايران است. ترامپ تهديد کرده اگر 4 شرط مورد نظرش در مفاد برجام اصلاح نشود، آمريکا به صورت يک‌طرفه از برجام خارج خواهد شد.

 

چرا آمريکا نتوانست محدوديتهاي برنامه هسته‌اي ايران را دائمي کند؟


«آتلانتيک» مي‌نويسد: شروط دونالد ترامپ براي اصلاح برجام، در واقع گام‌ نهادن در مسير فروپاشي آن است بدون آنکه طرحي واقعي براي شرايط پس از نبود برجام داشته باشد.


چهار شرطي که ترامپ در پي گنجاندن آنها در برجام جديد است بدين قرار است: بايد از ايران خواسته شود اجازه بازرسي فوري از همه سايت‌هاي مورد درخواست بازرسان بين‌المللي را بدهد، تضمين شود ايران هرگز حتي به تسليحات هسته‌اي نزديک نخواهد شد، مفاد برجام تاريخ انقضا نداشته باشد و در صورت عدم پايبندي ايران به هر يک از مفاد برجام، تحريم هاي هسته‌اي آمريکا به صورت خودکار بازگردند و بايد به‌ روشني موشک‌هاي بالستيک دوربرد را غيرقابل تفکيک از تسليحات هسته‌اي دانسته شود و توسعه و آزمايش موشکي ايران را تحت تحريم هاي شديد قرار گيرد.


به نوشته «آتلانتيک» ترامپ تهديد به خروج از برجام کرده و در پي فشار به اروپا و کنگره است تا با اعمال تغييراتي در مفاد برجام آن را نجات دهند، اما به گونه‌اي که سرانجام نيز به نابودي اين توافق منجر خواهد شد. فهرست خواسته‌هاي ترامپ زياد است، برخي از آنها آشکار و برخي ديگر نيز نياز به تفسير دارند، اما اساس خواسته‌هاي رئيس‌ جمهور آمريکا از توافق هسته‌اي با ايران يک چيز است.

چرا آمريکا نتوانست محدوديتهاي برنامه هسته‌اي ايران را دائمي کند؟


نگارنده تصريح مي‌کند: دونالد ترامپ در پي اجبار ايران به پذيرش همه گونه محدوديتي بر فعاليت‌هاي هسته‌اي خود باشد، نه محدوديتهاي 10،15، 20 و  25 ساله که هم‌اکنون در برجام هم وجود دارد بلکه محدوديت‌هاي هميشگي.

دونالد ترامپ محدوديت‎هاي اعمال‌ شده بر برنامه هسته‌اي ايران در برجام که به آن «بند غروب آفتاب» نيز گفته مي‌شود، «نواقص مرگبار» مي‌داند، که بايد با دائمي‌کردن آنها برطرف شوند.

نويسنده اين گزارش در اعتراض به اين نوع نگرش رئيس‌جمهور آمريکا به توافق هسته‌اي با ايران مي‌نويسد: محدوديت‎هاي زماني بر برنامه هسته‌اي ايران نه نقص آن بلکه پيش‌شرط اين توافق هستند، نقص‌ ناميدن محدوديت‎هاي زماني بر برنامه هسته‌اي ايران درست مانند اين است که قرارداد شغلي خود را معيوب بداني چرا که به موجب آن کاري در اختيار شمار قرار گرفته و پولي دريافت مي‌کنيد.

چرا آمريکا نتوانست محدوديتهاي برنامه هسته‌اي ايران را دائمي کند؟


وي تأکيد مي‌کند: واقعيت اين است آمريکا از همان ابتدا علاقمند بود که محدوديت‎هاي دائمي بر برنامه هسته‌اي ايران اعمال شود و موضع «غني صفر براي هميشه» را داشت، اما طي سال‎ها ايران به چرخه سوخت هسته‌اي دست يافت، هزاران سانتريفيوژ توليد کرد و راکتور آب سنگين را ساخت که قادر به توليد پلوتونيوم کافي براي ساخت انبوه سلاح‎هاي اتمي بود.

«آتلانتيک» در پايان مي‌نويسد که با پيشرفت هسته‌اي ايران، تنها انتخاب واقعي براي آمريکا دست‌يابي به توافق کنوني بود که سالها محدوديت بر برنامه هسته‌اي ايران ايجاد و امکان بازرسي‌هاي سرزده هميشگي را فراهم مي‌کند، يا اينکه در پي چنين توافقي نباشد که معناي آن هم اين بود که هيچ گونه محدوديتي بر برنامه هسته‌اي ايران وجود نداشت و امکان راستي‌آزمايي هم به مراتب کم‌تر بود.

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر