آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201026
پس از برجام دلار چقدر گران شد؟ +جدول
تاریخ انتشار : 1396/11/02 10:46:36
نمایش : 380
افزايش قيمت دلار به ۴۶۰۰ تومان در هفته جاري، رکورد گراني ارز را در تاريخ اقتصادي کشور جابجا کرد.

به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ قيمت دلار در روز يکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ و تنها يک هفته پس از  دومين سالگرد اجراي برجام از مرز ۴۶۰۰ تومان عبور کرد. دلار ۴۶۰۰ توماني، گران‌ترين دلار در تاريخ اقتصاد ايران محسوب مي‌شود.

قيمت دلار در تيرماه ۱۳۹۲ قبل از شروع به کار دولت يازدهم ۳۲۷۱ تومان بود که تا قبل از اجراي برجام در دي ماه ۱۳۹۴ نوسان دلار در سطح اندکي بود. در دي ماه ۱۳۹۴ هم‌زمان با اجراي برجام قيمت دلار به طور ميانگين به ۳۶۷۳ تومان رسيد که نسبت به ابتداي دولت يازدهم ۴۰۰ تومان افزايش نشان مي‌داد.

اما پس از اجراي برجام، نوسانات بازار ارز به شدت بيشتر از قبل از آن شد. قيمت دلار پس از اجراي برجام در بهمن ۱۳۹۴ به ۳۵۸۹ تومان رسيد و اکنون در بهمن ۱۳۹۶ به ۴۶۰۰ تومان رسيده است. از اين رو قيمت دلار در دوساله پس از برجام بالغ بر هزار تومان بيشتر شده است که نسبت به قبل از برجام، به شدت نوسان بيشتري نشان مي‌دهد.

  رکورد زدن دلار پس از برجام، کاملا برخلاف شعارهاي تبليغي دولت درباره رفع تحريم‌هاي بانکي، آزاد شدن بيش از ۱۰۰ ميليارد دلار از پول‌هاي بلوکه‌شده کشور و در دسترس بودن درآمد ارزي کشور پس از برجام بود.

بنابراين درباره علت‌التعلل افزايش شديد قيمت دلار پس از برجام، بايد به عدم رفع تحريم‌هاي بانکي و حتي شديدتر شدن محدوديت‌ها اشاره کرد.

قبل از اجراي برجام، دست دولت يازدهم براي کنترل بازار ارز، بازتر بود زيرا طبق توافق هسته‌اي موقت ژنو ماهانه ۷۰۰ ميليون دلار به ايران ارز داده شد اما پس از اجراي برجام، اين کانال ارزي نيز مسدود شد.

اما تعهدات طرف غربي براي رفع تحريم هاي بانکي محقق نشد و ايران ديگر نتوانست به ارزهاي موردنياز خود دست پيدا کند. دليل آن هم اين بود که دولت يازدهم به اميد رفع تحريم‌ها، تمامي کانال‌هاي دور زدن تحريم‌ها را کنار گذاشت. بنابراين پس از اجراي برجام، دسترسي کشور به ارزهاي خود دشوارتر از قبل شد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر