آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201019
عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس
7 منطقه آزاد کشور فقط يک درصد از کل صادرات را به خود اختصاص داده است/ تحقيق و تفحص از مناطق آزاد کليد خورد
تاریخ انتشار : 1396/10/30 12:22:34
نمایش : 177
عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس گفت: مناطق آزاد بايد به يک اتاق شيشه‌اي تبديل شوند تا شفافيت مالي آنان را همگان ببينند؛ تا زماني که اين شفافيت وجود نداشته باشد، پديده‌هاي منفي همچون قاچاق، رانت، واردات و امثال آن، اجازه رشد اين مناطق و نيز کمک به اقتصاد کشورمان را نخواهند داد

به گزارش سامان ما ، سيدجواد حسيني‌کيا، عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛  اظهار داشت: مناطق آزاد بايد به يک اتاق شيشه‌اي تبديل شوند تا شفافيت مالي آنان را همگان ببينند؛ تا زماني که اين شفافيت وجود نداشته باشد، پديده‌هاي منفي همچون قاچاق، رانت، واردات و امثال آن، اجازه رشد اين مناطق و نيز کمک به اقتصاد کشورمان را نخواهند داد.

وي اضافه کرد: يکي از اهداف اوليه اين مناطق اين بود که به سکويي براي صادرات تبديل شوند اما متاسفانه در حال حاضر اين موضوع برعکس شده و اين مناطق بيشتر به سمت واردات سوق داده شدند، آن هم کالاهايي دست دومي که ضرورتي ندارند. البته رانت برخي افراد هم در اين زمينه بي‌تاثير نبوده است.

به گفته عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس، در مقابل اين آمار واردات بالا، حداقل انتظار مي‌رود رشد صادرات چشم گير باشد، اما متاسفانه مجموع 7منطقه آزاد کشورمان، تنها يک درصد کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

حسيني‌کيا در ادامه آمار سرمايه‌گذاري خارجي مناطق آزاد نسبت به سرزمين اصلي را تنها حدود 3درصد اعلام کرد و گفت: اين آمارهاي نگران کننده در مناطق آزاد در حالي رخ مي‌دهد که اين مناطق از معافيت‌هاي زيادي برخوردار هستند.

وي بر همين اساس اضافه کرد: آمار ارائه شده نشان مي‌دهد مناطق آزاد نتوانستند منافع ملي کشور را تامين کرده درحاليکه بيش از دو دهه از تاسيس اولين مناطق آزاد کشور مي‌گذرد.

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس اظهار داشت: تا زماني که مناطق آزاد فعلي اصلاح نشوند، افزايش آنها به صلاح نيست؛ در واقع آنها بايد بتوانند به تقويت اقتصاد و توليد کمک کنند که در اين صورت افزايش آنها اشکالي ندارد.

حسيني‌کيا در ادامه با اشاره به اينکه حوزه نظارتي از مناطق آزاد در حال پيگيري است، عنوان کرد: براي بررسي برخي از اشکالات موجود در مناطق آزاد، کميسيون صنايع و معادن مجلس ورود کرده و در حال طرح سوال از وزير و نيز تحقيق و تفحص از برخي مناطق آزاد هستيم.

انتهاي

 

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر