آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201004
چرا برخي مربيان کروات فقط در فوتبال ايران بازار کار دارند؟
تاریخ انتشار : 1396/10/26 14:36:24
نمایش : 237
بررسي حضور برخي مربيان کروات در فوتبال ايران نشان مي‌دهد که اين مربيان در سالها فعاليت‌شان نتوانسته‌اند موفقيت چشمگيري کسب کنند اما همچنان در بين تيم‌ها خواهان دارند!

به گزارش  سامان ما به نقل از خبرنگار مهر، دراگان اسکوچيچ مربي ۴۹ ساله کروات که نام و چهره‌اي آشنا در فوتبال ايران دارد، با پذيرفتن هدايت خونه به خونه جاي جواد نکونام را در اين تيم گرفت تا تعداد کروات‌هاي نيمکت نشين در ليگ دسته اول به دو نفر برسد. 

اسکوچيچ پيش از اين هدايت تيم‌هاي فوتبال فولاد خوزستان و ملوان انزلي را در ايران بر عهده داشت. اما جالب اينجاست که طي سال‌هاي اخير او آلترناتيو بسياري از مربيان ليگ برتري بوده و بارها از او به عنوان گزينه‌اي بسيار جدي براي پذيرفتن هدايت استقلال ياد شده بود. اتفاقي که البته هرگز نيفتاد. 

اين مربي کروات با تيم ملوان وارد فوتبال ايران شد و بعد از يک فصل تقريبا خوب با ملوان در سال ۹۳ با قراردادي دو ساله جاي حسين فرکي را در فولاد گرفت تا از عنوان قهرماني اين تيم در ليگ برتر دفاع کند. هرچند اسکوچيچ نتوانست قهرماني فولاد را تکرار کند، اما عملکرد او غير قابل قبول هم نبود و در حالي که يک فصل ديگر با فولاد قرارداد داشت، به طرز عجيبي خواهان فسخ قراردادش با اين تيم شد تا براي اولين بار از او باعنوان گزينه هدايت استقلال ياد شود.

اين آخرين حضور اسکوچيچ در فوتبال ايران بود و گرچه در تمام اين سالها همواره نام او در فوتبال ايران مطرح بود، اما عملا هرگز روي نيمکت هيچ تيمي ننشست تا شب گذشته که سر از خونه به خونه در ليگ يک در آورد.

نکته جالب در خصوص اسکوچيچ اين است بعد از فسخ يک طرفه با فولاد که بنا به درخواست خودش صورت گرفت در سال ۹۴ تاکنون نه تنها در ايران، بلکه در هيچ کشور ديگري فعاليت مربيگري نداشت و چه بسا اگر به خونه به خونه در ليگ يک نمي‌پيوست، همچنان دور از فضاي مربيگري بود.

لوکا بوناچيچ يکي ديگر از کروات‌هاي نام آشنا در فوتبال ايران است. اين مربي ۱۴ سال پيش براي اولين بار با فولاد خوزستان وارد فوتبال ايران شد و در اين ۱۴ سال گذشته نشستن روي نيمکت تيم‌هاي ايراني زيادي را تجربه کرد. فولاد خوزستان، استقلال اهواز، سپاهان، مس کرمان و ذوب آهن تيم هايي بودند که بوناچيچ در اين سالها هدايت آنها را تجربه کرد. بوناچيچ در بعضي از اين تيم‌ها مثل فولاد، مس کرمان و گسترش بيشتر از يک مقطع فعاليت داشت. شايد اوج موفقيت او در فوتبال ايران با تيم سپاهان بود.

بوناچيچ از سال ۲۰۰۳ که وارد فوتبال ايران شد، اغلب هدايت تيم‌هاي ايراني را عهده دار بود و خيلي کم ديده شد که در جايي غير از ايران فعاليت مربيگري داشته باشد. هايدوک اشپيلت، النصر، الشحانيه و الاهلي تيم هايي بوند که بوناچيچ لابلاي حضور در ايران در مقاطع کوتاهي هدايت آنها را بر عهده داشت. بوناچيچ بيشتر فعاليت مربيگري‌اش در ۱۴ سال گذشته را در فوتبال ايران پشت سر گذاشته است.

در دو دهه اخير کروات‌هاي زيادي در فوتبال ايران بعنوان مربي حضور داشتند که يکي از نام آشنا ترين آنها بي‌ترديد وينگو بگوويچ است. بگوويچ ۶۹ ساله سبقه عجيبي در فوتبال ايران دارد و مي‌توان او را پرکارترين مربي در فوتبال ايران در همه سالهاي اخير دانست. آنقدر که بگوويچ در همه اين سالها در فوتبال ايران فعاليت کرده هيچ مربي ايراني و خارجي فعاليت نداشته است. 

اين پيرمرد کروات براي اولين بار در سال ۷۸ و با تيم فولاد وارد فوتبال ايران شد و حضور وي در فوتبال ايران تاکنون بلا وقفه ادامه دارد تا وي سابقه حدود ۱۸ سال حضور در فوتبال ايران را در کارنامه داشته باشد و از اين حيث صاحب يک رکورد جالب توجه شده باشد.

بگوويچ در تمام اين دوران تنها يک فصل خارج از ايران فعاليت کرد و آن هم به حضور وي در تيم الوصل امارات در فصل ۲۰۰۵-۲۰۰۴ باز مي‌گردد. بگوويچ به جز ايران تنها در دو مقطع کوتاه در دو کشور ديگر فعاليت مربيگري داشته. او به جز الوصل امارات تنها در يک مقطع در تيم پي.ان.کي. اشپيلت کرواسي بعنوان سرمربي کار کرده است. 

وينگو در تيم‌هاي فولاد خوزستان، پرسپوليس، پگاه گيلان، پاس همدان، آلومينيوم هرمزگان، پاس همدان، مس رفسنجان، مس کرمان و گل گهر سيرجان فعاليت مربيگري داشته است. وي در تيم پرسپوليس در دو مقطع روي نيمکت نشسته که يک مقطع آن سرمربي تيم بوده و در مقطع دوم بعنوان دستيار يحيي گل محمدي فعاليت داشته است.

بگوويچ در تيم پاس همدان هم در دو مقطع فعاليت داشته که يکبار در ليگ برتر و يکبار هم در ليگ دسته اول با آن همکاري داشته است. وي همچنين يکبار هم بعنوان سرمربي تيم ملي اميد انتخاب شد که از راهيابي به مسابقات المپيک ۲۰۰۸ باز ماند.

اين آمارها نشان مي‌دهد بعضي مربيان خارجي بازار کارشان فقط در ايران است و خارج از ايران بازار کار مناسبي ندارند. بعنوان مثال همين  اسکوچيچ از زماني که خود خواسته قراردادش را با فولاد فسخ کرد تا امروز نتوانست به هيچ تيمي بپيوندد تا اين که دوباره به ايران بازگشت.

خونه به خونه در ليگ دسته اول با جواد نکونام پيشرفت خوبي داشت و در حال حاضر نيز با ۳۲ امتياز بعد از نفت مسجد سليمان، بادران و نساجي در رده چهارم جدول قرار دارد و از شانس خوبي براي صعود برخوردار است. اين تيم همچنين تا مرحله نيمه نهايي جام حذفي هم بالا آمد و حتي براي قهرماني در اين جام هم خود را بدون شانس نمي‌بيند.

بايد ديد راهي را که نکونام با اين تيم در پيش گرفت اسکوچيچ چطور ادامه داده و آيا اين تيم متمول ليگ يکي را به سر منزل مقصود مي‌رساند يا نه. 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر