آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 200985
ضرورت مقابله با قاچاق گوشي؛
بررسي دلايل گراني گوشي همراه/ طرح رجيستري يا نوسانات نرخ ارز؟
تاریخ انتشار : 1396/10/23 11:47:54
نمایش : 205
اجراي رسمي طرح رجيستري در بازار موبايل کليد خورد تا شايد با اتکاي به آن بتوان، بساط گوشي قاچاق را از بازار ايران برچيد.

به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ قاچاق گوشي همراه يکي از نارسايي هايي محسوب مي شود که در طول ساليان گذشته بصورت عميقي در بازار موبايل کشور بروز پيدا کرده است.

در اين ميان،سودهاي هنگفتي به جيب واردکنندگان و سرشاخه هاي ورود گوشي همراه غيرقانوني به کشور ريخته شده و به موازات آن،  اقتصاد کشور نيز با  ضرر و زيان هاي سنگيني مواجه شده است.

در ساليان گذشته به کرات بر ضرورت مقابله با قاچاق گوشي همراه تاکيد شده و نظرات و ايده هاي گوناگوني نيز در محافل رسمي و غيررسمي در اين خصوص طرح و به بحث و تبادل نظر گذاشته شده است.

يکي از اين ايده ها، مشمول طرح رجيستري مي شود که پس از کش و قوس هاي فراوان، از چندي پيش بصورت رسمي کليد خورد و در حال حاضر شاهد از دسترس خارج شدن يک به يک تلفن هاي همراه قاچاق در کشور مي باشيم.

چندي پيش، حميد رضا دهقاني نيا، مديرکل فناوري اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص طرح رجيستري در گفتگو با رسانه ها، اظهار کرد: از زمان اجراي اين طرح (آبان و آذر) در فاز نخست، واردات رسمي تلفن همراه با افزايش دو برابري همراه شده است.

وي با اظهار اميدواري از اين رخداد مي‌افزايد: اميدواريم با استمرار موفقيت آميز طرح مذکور، شاهد تضعيف هر چه بيشتر واردات قاچاق گوشي همراه در بازار کشور باشيم.

حسين روشن، يکي از فعالان و توزيع‌کنندگان گوشي همراه در غرب استان تهران، با اشاره به ضرورت مقابله با قاچاق کالا در تمامي حوزه هاي اقتصادي اظهار کرد: در ارتباط با کالاها و محصولاتي که ضريب تقاضا و گردش مالي آن بالا است، در اولويت قرار دادن طرح مبارزه با قاچاق و واردات غير قانوني در ارجحيت قرار دارد، زيرا غفلت از چنين عرصه هايي، خسارات شديد تري را در پي خواهد داشت.

وي افزود: اظهار نظر در ارتباط با موفقيت قطعي اين طرح شايد چندان منطقي نباشد و بايد با صبوري هر چه بيشتر و رصد شرايط بازار و احصاي آمار دقيق تر از سوي دستگاه هاي ذي‌ربط و متولي، در بازه زماني ميان مدت، نسبت به ضريب موفقيت اجرايي شدن طرح رجيستري از سوي صاحب نظران امر واکاوي لازم انجام پذيرد.

روشن گفت: دراين موضوع هيچگونه شک و ترديدي وجود ندارد که به هر حال هر آنچه ريسک يک تخلف و فعل غيرقانوني براي عوامل آن افزايش يابد، به همان ميزان شاهد باز دارندگي فزآينده تري خواهيم بود که اين قاعده در ارتباط با قاچاق گوشي هاي همراه نيز بي تاثير نيست.

اين توزيع کننده گوشي همراه در غرب استان تهران بيان کرد: براي تکميل طرح رجيستري، اعمال برخي تدابير ضروري به نظر مي رسد و تعيين تکليف گوشي هاي همراه مسافران به ايران از نمونه هاي آن به شمار مي رود که در ظاهر و بنابر اعلام نظر مسئولان ذي ربط، مقرر است سامانه‌اي نيز در اين خصوص تعريف و طراحي شود تا با بکارگيري آن، شاهد بروز خللي در ارتباط با گوشي همراهِ مسافران نباشيم.

وي افزود: البته با در نظر گرفتن قواعد مهم و اولويت هاي موجود، رفع خسارات جدي و عميق گوشي همراه قاچاق به اقتصاد کشور و اتخاذ تدابير لازم براي مهار آن، به مراتب مهمتر از گوشي همراه مسافران است اما مي طلبد با تسريع زماني، نسبت به مديريت مشکلات اين‌‍چنيني نيز اقدامات لازم عملياتي شود.

عامل گراني گوشي همراه چيست؟

يکي از ايراداتي که در ارتباط با اجرايي شدن طرح رجيستري مطرح مي شود، به تاثير اين ايده بر افزايش قيمت گوشي هاي همراه معطوف مي‌شود.

در اين ارتباط، مهدي محبي، رئيس اتحاديه صنف دستگاه هاي مخابراتي به رسانه ها مي‌گويد: افرادي گراني قيمت گوشي را ناشي از اجرايي شدن طرح رجيستري قلمداد مي‌کنند، اطلاعاتشان در خصوص مقدار و ساز و کار پرداخت ماليات، عوارض و ميزان سود واردکننده، عمده فروش ،خرده فروش و... کافي به نظر نمي رسد.

وي مي‌گويد: دليل اصلي افزايش قيمت گوشي همراه، نوسانات نرخ ارز است و اجرايي شدن طرح رجيستري نقش چنداني در افزايش قيمت ها نداشته است.

رئيس اتحاديه صنف دستگاه هاي مخابراتي اذعان مي‌کند: قطع شدن ارز مبادله اي نيز مزيد بر علت شده تا قيمت گوشي همراه افزايش يابد.

محبي مي‌گويد: هيچ فروشنده اي حق ندارد بابت طرح رجيستري، از مشتري هزينه اي را دريافت کند. اين پروسه بصورت رايگان عملياتي مي شود و گوشي‌هاي همراهي که پيش از اعلام شدن طرح رجيستري، خريداري شده اند و به مشکل برخورده اند؛ با مراجعه به سايت ( همتا ) امکان رفع اختلال آن فراهم خواهد شد.

کاهش تعرفه واردات،موفق تر از طرح رجيستري 

در اين ميان، برخي از فعالان در بازار گوشي همراه نيز معتقدند؛ مي توان با اتخاذ تدابير ديگر، نسبت به کاهش قاچاق گوشي همراه به توفيقات سازنده اي نائل شد.

از سوي ديگر،گزارشات برخي رسانه ها،نشان مي‌دهد؛ عده‌اي از واردکنندگان گوشي همراه قاچاق، به فعال کردن گوشي ها با نصب سيم کارت اقدام کرده اند.

به زعم برخي از فعالان اين عرصه، افزايش ناگهاني تعرفه از 4 درصد 60 درصد در گذشته و افزايش فعلي 15 تا 20 درصدي قيمت گوشي همراه به دليل اخذ عوارض گمرکي و...باعث مي شود تا واردات گوشي همراه قاچاق براي سوداگران، مقرون به صرفه تر باشد و بايد تدبيري اتخاذ شود که با کاهش تعرفه ها، جذابيت واردات گوشي قاچاق، براي قاچاقچيان اين محصول به حداقل ممکن کاهش يابد.

مدافعان اين نظريه معتقدند؛ با در نظر گرفتن هزينه هاي نظارتي، بکارگيري متخصص و زماني، که صرف اين طرح خواهد شد به نظر مي‌رسد،کاهش تعرفه، راهبردي صحيح تر براي مقابله با گوشي همراه محسوب مي شود.

 هدف از طرح و انعکاس اين گزارش، جانب داري از طرح رجيستري و يا نفي آن نيست و با عنايت به ديدگاه هايي که در ارتباط با اين طرح در جامعه وجود دارد، نسبت به تنظيم اين گزارش اقدام شده و يقينا در آينده و با گذر زمان، موفقيت اين طرح و يا شکست و نارسايي هاي احتمالي آن، بصورت دقيق تري محرز خواهد شد.

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر