آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 200964
به نام کنکور؛ به کام سودجويان/ جاي نظارت خالي است
تاریخ انتشار : 1396/10/19 10:56:22
نمایش : 223
نظام آموزشي کنکور محور، حافظه محور و گاهي بي کيفيت بستر را براي سودجويي سودجويان فراهم کرده است و آنان به شيوه هاي مختلف جيب مردم را خالي مي کنند.
به گزارش سامان ما به نقل ازخبرگزاري مهر؛ گروه جامعهافراد در جامعه مي خواهند از طرق مختلف سودي به دست آورند حال، برخي افراد برنامه ريزي سودمحور خود را بر اساس بازار نظام آموزشي کنکورمحور، حافظه محور و گاهي بي کيفيت برنامه ريزي مي کنند.

اين  سودجويي ها به شيوه هايي گوناگون هستند و لزوما هميشه اخلاق محور نيست. برخي ها آگهي استخدام معلم خصوصي مي دهند، برخي ديگر با مدارس هماهنگ مي کنند، آزمون هاي موسسه خود را به دانش آموزان تحميل مي کنند و ناشران ديگر نيز هستند که کتاب هاي کمک درسي خود را که گاهي استاندارد هم نيست، از آنتن تلويزيون به فروش مي رسانند. افرادي نيز هستند که در شبکه هاي اجتماعي فعالند و با بدنام کردن اساتيد نامدار، استادهاي ناآشناي خود را به دانش آموزان قالب مي کنند. در اين گزارش به چند شيوه سود جويي که به واسطه  کنکور و کلاس هاي تقويتي صورت مي گيرد اشاره مي کنيم.

استخدام معلم خصوصي

يکي از اين سودجويي ها، استخدام معلم خصوصي براي آمادگي کنکور و تقويت دروس امتحاني  است. آگهي هاي زيادي را در نيازمندي هاي روزنامه ها و سايت ها مي توان يافت که مدرس خصوصي خانم، آقا و مشاور تحصيلي توسط موسسات آموزشي و کمک آموزشي جذب و استخدام مي شود. جامعه هدف اين آگهي هاي فارغ التحصيلان دانشگاهي بيکار، دانشجويان و معلم ها هستند.

بر همين مبنا، با يکي از اين مراکز تماس مي گيرم و خود را معلم فيزيک که مي خواهد تدريس خصوصي داشته باشد، معرفي مي کنم. آگهي دهنده پشت تلفن با شنيدن اينکه معلم رسمي هستم، استقبال مي کند و مي گويد چون معلم هستيد وجه ثبت نام شما ۶۰ هزار تومان مي شود. دانش آموز به شما معرفي مي کنيم و ۱۰ درصد حق الزحمه براي موسسه و۹۰ درصد براي شما است. او تاکيد مي کند که بايد به اين موسسه براي پرداخت وجه و عقد قرداد مراجعه کنم. حتي وعده کار در  مدارس غيردولتي را نيز مي دهد.

ماجرا از اين قرار است، برخي از آموزشگاه ها تحت عنوان موسسه آموزشي و کمک آموزشي،  با تبليغات زياد از افرادي که به دنبال شغل يا شغل دوم هستند، به گونه هاي مختلف کلاهبرداري مي کنند. آنان با دريافت هزينه هايي، وعده تدريس خصوصي به افراد متقاضي مي دهند. وعده آنان، معرفي دانش آموز به مدرسان است که ساعتي تدريس کنند و درصدي را نيز به آموزشگاه بدهند.

در همين ارتباط  يکي از معلمان پايتخت به خبرنگار مهر مي گويد: سال گذشته از طريق آگهي روزنامه، به  آموزشگاهي  که مدرس جذب مي کرد مراجعه کردم تا تدريس خصوصي نيز داشته باشم.

وي ادامه مي دهد: هنگام مراجعه، موسس با بنده يک قرداد منعقد کرد، طي اين قرداد، قرار شد تا براي دانش آموزاني تدريس خصوصي داشته باشم اما متاسفانه با گذشت يکسال و پرداخت مبلغ ۲۰۰ هزار تومان هيچ دانش آموزي را به بنده معرفي نکردند و هنگام مراجعه براي دريافت مبلغي که پرداخته بودم با  جواب هاي سربالا مواجه شدم و آنان ديگر به بنده پولم را نپرداختند.

اين معلم بيان مي کند: بسياري از همکاران خودم نيز با اين موضوع رو به رو شده اند و هنگامي که به موسسه براي دريافت پول مراجعه کرده اند، متوجه شده اند آن موسسه نقل مکان کرده است و اثري از آن وجود ندارد.

يکي ديگر از افرادي که فريب اين دسته از آگهي ها را خورده است نيز به خبرنگار مهر مي گويد: به بنده دانش آموز معرفي مي کردند اما طبق قرداد عمل نمي کردند و مبالغ  خيلي ناچيزي را به عنوان حق الزحمه مي دادند.

با موسسه اي که به معلمان هيچ دانش آموزي را معرفي نکرده است و وديعه ۲۰۰ هزارتوماني نيز دريافت کرده است و حاضر به عودت وديعه نيست، تماس مي گيرم، مردي پشت تلفن پاسخگو است، هنگاميکه متوجه مي شود خبرنگار هستم تغيير لحن مي دهد و به شدت عصباني مي شود و مي گويد اين مسايل را چرا به خبرنگاران گزارش مي دهند، بروند شکايت کنند.

به گزارش مهر،  آموزشگاه هاي کمک آموزشي بايد مجوز خود را از سازمان مدارس غيردولتي وزارت آموزش و پرورش دريافت کنند، متاسفانه پيگيري هاي خبرنگار مهر براي مصاحبه با مجتبي زينيوند درباره نظارت بر  اين دسته از آموزشگاه ها نتيجه اي نداشت.

برگزاري آزمون موسسه هاي کنکوري در مدارس

يکي ديگر از سودجويي هايي که به واسطه کنکور انجام مي گيرد، برگزاري آزمون توسط موسسات کنکور در مدارس است. با هماهنگي مدير مدرسه با برخي از موسسات آموزشي، در مدارس آزمون برگزار مي شود و در قبال آن از دانش آموزان هزينه هايي دريافت مي شود.

يکي از دبيران شهر تهران در اين رابطه به خبرنگار مهر مي گويد: در طول سال تحصيلي يکي از معضلات براي ما معلمان اين است که  از ساعت آموزشي براي برگزاري آزمون ها در مدرسه گرفته مي شود.

 او ادامه مي دهد: مدارس به اندازه کافي به دليل آلودگي هوا تعطيل هستند. نيازي نيست بااينگونه آزمون ها نيز  از ساعت هاي آموزشي کاسته شود. به عنوان ناظر آزمون ها مي بينم که  دانش آموزان حوصله پاسخگويي ندارند.

اين معلم تاکيد مي کند: برگزاري آزمون ها رايگان نيست و به اجبار برگزار مي شود. حتي مدير مدرسه به معلمان مي گويد که اين نمرات را در مستمرات تاثير دهيم.

ارسال رايگان کتاب هاي کمک آموزشي به منزل فرهنگيان

در کشوري که آمار کتاب خواني چنگي به دل نمي زند، کتاب هاي کمک آموزشي در تيراژهاي بالا در سال ۱۰ بار تجديد چاپ مي شوند. اين کتاب ها از کانال هاي مختلف وارد مدرسه شده اند و با خالي کردن جيب خانواده ها جاي کتاب درسي را براي دانش آموزان گرفته اند.

با وجود اينکه از وزير تا معاون وزرات آموزش و پرورش انتقادهاي زيادي نسبت به کتاب هاي کمک آموزشي دارند و بسياري از آنها را غيراستاندارد و راه انحراف تربيتي مي دانند اما در بسياري از مدارس اين کتاب ها از سوي مدير و معلم به دانش آموزان تحميل مي شود.

يکي از معلمان در اين ارتباط مي گويد: به نظرم مولفين و ناشران کتاب هاي کمک آموزشي تنها به دنبال سودجويي هستند. چراکه برخي از سوالات راه گم کني است و دانش آموز را از هدف يادگيري دور مي کند. اين دسته از کتاب ها موجب مي شود تا کتاب هاي درسي سفيد باقي بمانند.

او بيان مي کند: ناشرين با ماتماس مي گيرند تا کتاب هاي آنان را به دانش آموزان معرفي کنيم. چندين کتاب نيز به صورت رايگان براي ما ارسال مي کنند. نکته اينجاست که شماره تلفن و آدرس منزل را مي دانند. احتمالا از وزارت آموزش و پرورش گرفته اند يا از همايش هايي که در آن شرکت کرده ايم بدست آورده اند.

يکي ديگر از معلم هاي پايه ابتدايي نيز به خبرنگار مهر مي گويد: کتاب هاي کمک آموزشي به منزلم به صورت رايگان ارسال مي شود و اگر به دانش آموزان معرفي کنم تخفيف هاي ۲۵ درصدي مي دهند. متاسفانه اين کتاب هاي کمک آموزشي پر از اشکال هستند و دانش آموز مجبور مي شود از چندين کتاب کمک آموزشي استفاده کند.

فروش کتاب هاي کمک آموزشي از آنتن تلويزيون

شبکه هاي مختلف رسانه ملي برنامه هاي  تبليغاتي ويژه کنکور را بر روي آنتن مي برند و از اساتيد مختلف براي تدريس شيوه هاي تست زني دعوت مي کنند. در خلال برنامه شماره هاي پيامکي براي خريد کتاب و بسته هاي آموزشي داده مي شود. بسته هايي که مبلغ آن از ۲ميليون تا ۶ ميليون تومان است.

يکي از دانش آموزان که بسته ۶ ميليون توماني را تهيه کرده است به خبرنگار مهر مي گويد: بسته هاي آموزشي محتواي کتاب درسي و تست زني را آموزش مي دهد ساعت هاي زيادي  را  مي خواهد تا صرف مشاهده اين محتواها شود. متاسفانه اساتيدي که به تلويزيون مي آيند تنها چند راه حل سريع و آسان تست زني دارند و در تلويزيون به نمايش مي گذارند و دانش آموزاني همچون مرا ترغيب به خريد بسته هاي آموزشي مي کنند اما تمام محتواي آموزشي به آساني شيوه هاي تست زني که آنان در تلويزيون مي آموزند نيست.

در اين باره بايد گفت؛ مشاوران تحصيلي و اساتيدي که به رسانه ملي مي آيند، معروف مي شوند و در شبکه هاي اجتماعي نيز فعاليت زيادي دارند. مشاوره هايي که آنان مي دهند گاهي در ساعت به ميليون ها تومان نيز مي رسد تنها به اين دليل که از سوي رسانه ملي معروف شده اند ولي آيا اين نوع و حجم از تبليغات مطابق و مورد تاييد وزارت آموزش و پرورش و کارشناسان آموزشي است يا خير.

آنچه گفته شد، تنها چند شيوه سودجويي به واسطه کنکور است، مديران کشوري اذعان داشته اند گردش مالي کنکور هشت هزار ميليارد تومان است و اين گردش مالي را در دست مافياي کنکور مي دانند. برخي از کارشناسان آموزشي معتقدند، اين مافيا در وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش است که اينگونه پرقدرت به کار خود ادامه مي دهد اما تمام وزارت خانه ها و سازماني که نام برده شد، اين موضوع را تکذيب کرده اند.

آنچه مشخص است، رشد قارچ گونه موسسات و کتاب هاي کمک آموزشي است. هر روز شاهد ورود نام هاي جديد در عرصه کتاب کمک درسي، تستي و آموزشگاه ها هستيم که دوره هاي ابتدايي نيز از آن بي نصيب نمانده است.

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر