آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 200962
دلايل ملي پوش شطرنج براي افت شديدش/ فشار رواني زيادي را تحمل کردم
تاریخ انتشار : 1396/10/19 10:46:39
نمایش : 260
خادم الشريعه عضو تيم شطرنج ايران با تاکيد بر اينکه بعد از مسابقات قهرماني جهان دچار افت روحي شد و در يک سال اخير ۵۰ ريتينگ از دست داد، از برنامه‌هاي خود براي صعود دوباره گفت.
به گزارش سامان ما به نقل از خبرنگار مهر، بر اساس اولين رده بندي منتشر شده از سوي فدراسيون جهاني شطرنج، سارا خادم الشريعه با چهار پله صعود در رده پنجاه و سوم جهان قرار گرفت تا همچنان صدرنشين شطرنجبازان ايراني حاضر در اين رده بندي باشد. اين درحالي است که خادم الشريعه اگرچه در بازي هاي داخل سالن آسيا و رقابت هاي قهرماني آسيا به ترتيب صاحب مدال طلا و نقره برق آسا شد اما در مجموع طي يک سال گذشته به لحاظ عملکرد - به خصوص در مسابقات فکري - افت محسوسي داشت و حتي در رقابت هاي جوانان جهان نتوانست انتظارات را بر آورده کند اما کسب پنج ريتينگ در مسابقات آزاد اسپانيا کمک کرد تا اين شطرنجباز، صعودي اينچنيني در رنکينگ جهاني داشته باشد. 

سارا سادات خادم الشريعه در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تاکيد بر اينکه در يک سال گذشته و بعد از مسابقات قهرماني زنان جهان در تهران از عملکرد خود راضي نبوده است، گفت که بايد تلاش کند ريتينگ هاي از دست رفته اش را دوباره به دست بياورد. وي همچنين در مورد دليل عقبگردش در ماه هاي اخير، برنامه هاي خود براي آينده و رويدادهايي که بايد در آنها شرکت کند، توضيحاتي داد. 

* خبرگزاري مهر: خوشبختانه سال ميلادي ۲۰۱۸ براي شما به واسطه صعود در رنکينگ جهاني خيلي خوب شروع شد. عامل اصلي در اين صعود چه بود؟

- سارا خادم الشريعه: چند وقت پيش در مسابقات آزاد اسپانيا شرکت کردم. بعد از حدود يک سالي که نتوانسته بودم در بخش فکري رقابت هاي مختلف صاحب ريتينگ شوم، موفق شدم در اسپانيا ۵ ريتينگ بگيرم. همين موضوع تأثير زيادي در صعود چهار پله اي من در رنکينگ جهاني داشت.

* فکر مي کنم بعد از مدت ها موفق شديد در مسابقات فکري صاحب ريتينگ شويد؟

- بله؛ به نظرم اين موضوع تأثير شروع کار دوباره با مربي فرانسوي است. مدتي است که مجددا تمريناتم را زير نظر اختصاصي اين مربي پيگيري مي کنم و همين مسئله کمک زيادي به بازگشتم به دوران خوب گذشته کرده است.

* البته براي مسابقات زير ۲۰ سال جهان هم مربي فرانسوي کنار شما بود اما در ايتاليا نتوانستيد انتظارات را برآورده کنيد و حتي خيلي هم دور از آن ظاهر شديد.

- در فاصله يک هفته مانده به مسابقات ايتاليا مجددا کارم را با اين مربي فرانسوي شروع کردم؛ طوري که قبل از اعزام به محل مسابقات، تعداد جلسات زيادي با اين مربي نداشتم اما بعد از بازگشت از ايتاليا، تمريناتم را خيلي مستمر با مشاوره وي ادامه دادم. در اسپانيا هم از راه دور زير نظر وي تمريناتم را دنبال کردم.

* در کل سارا خادم الشريعه در يک سال گذشته، آن سارا خادم الشريعه اي نبود که طي دو سه سال گذشته خيلي خوب و زياد از آن مي شنيديم.

- طي اين مدت خيلي زياد در مسابقات رسمي حضور نداشتم. اين يکي از عوامل تأثيرگذار است. البته عامل مهمتر اين بود که بعد از مسابقات قهرماني زنان جهان در تهران، روحيه ام را تا حد زيادي از دست دادم.

* دليل اين موضوع چه بود؟

- «ايووان سوکولوف» مربي هلندي تيم ملي در جريان مسابقات زنان جهان کنار ملي پوشان ايران بود. اتفاقا در مسابقات اسپانيا اين مربي را ديدم و با او درباره همان رويداد و عملکرد خودم خيلي صحبت کردم. سوکولوف تأکيد داشت که عامل اصلي عملکرد نه چندان خوب من در مسابقات زنان جهان فشاري بود که از طرف همه متحمل مي شدم. مسئله اي که خودم هم آن را باور دارم.

من شانس مسلم قهرماني نبودم اما طوري از طرف اطرافيان برخورد و اظهار نظر مي شد که گويا اين شانس براي من است. اين فشارهاي رواني نه تنها کمک نکرد بلکه بيشترين ضربه را به من زد و باعث شد نتوانم آن طور که حداقل بايد خودم راضي باشم از مسابقات تهران نتيجه بگيرم. سوکولوف هم به اين موضوع تأکيد داشت. در هر صورت اين موضوع باعث شد بعد از مسابقات تهران روند نزولي داشته باشم.

* البته خيلي از اظهارنظر ها مبني بر اين است که تغيير شرايط زندگي خادم الشريعه به واسطه ازدواج و همراهي همسر وي در بسياري از مسابقات روي عملکرد او تأثير گذاشته است. مثلا در مسابقات ايتاليا همراهي همسر شما انتقاد زيادي را هم موجب شد.

- من اواخر تابستان نامزد کردم و اين موضوع هيچ ارتباطي به عملکردم در مسابقات ندارد. شايد اتفاقي مانند ازدواج تا حدي روي روند کاري افراد تأثيرگذار باشد اما نه تا  اين حد که باعث افت اين چنيني شود. ضمن اينکه خيلي از شطرنج بازان در مسابقات مختلف همراه با همسر و يا يکي از اعضاي خانواده شرکت مي کنند چون زمان مسابقات شطرنج خيلي طولاني است. حتي مگنوس قهرمان نروژي مردان جهان طي يک سال اخير در تمام رويدادها همراه با همسر خود حضور داشت.

* در هر صورت صعود در رنکينگ جهاني نشاني از بازگشت دوباره خادم الشريعه به دوران خوب قبل است. براي ادامه اين روند چه برنامه اي داريد؟

- من طي يک سال گذشته حدود ۵۰ ريتينگ از دست داده ام که دلايل آن را هم گفتم. من براي مسابقات جايزه بزرگ روسيه که قبل از مسابقات زنان جهان برگزار شد صاحب ريتينگ ۲۴۵۸ شدم اما الان از آن فاصله گرفتم. بايد تلاش کنم مجددا ريتينگ هاي از دست رفته را پس بگيرم.

* اين کسب دوباره ريتينگ چگونه انجام مي شود؟ يعني چه برنامه اي داريد؟

- بايد هرچه بيشتر در مسابقات رسمي شرکت کنم. در يکي دوماه آينده مسابقات جبل الطارق برگزار مي شود. اين رقابت ها در بخش بانوان جايزه خيلي خوبي هم دارد. حتي مي توان گفت بالاترين جايزه مسابقات شطرنج در بخش بانوان در همين رقابت هاي جبل الطارق داده مي شود. من تجربه شرکت در اين رقابت ها را دارم و دو سال پيش توانستم عنوان دوم اين مسابقات را کسب کنم. سال گذشته هم در رده هشتم قرار گرفتم و صاحب جايزه شدم. قصد دارم در دوره آتي جبل الطارق هم حضور داشته باشم.

* و بعد از آن چه رويداد ديگري در پيش داريد؟

- يکي از مسابقات مهمي که بايد در آن شرکت کنيم المپياد جهاني (گرجستان) است که تقريبا همه کشورها از آن استقبال مي کنند. اين رقابت ها در بخش تيمي برگزار مي شود و اين موضوع مي طلبد تا برنامه ريزي خوبي براي آن صورت گيرد. مسابقات قهرماني آسيا را هم در پيش داريم. حضور در اين رقابت ها هم از اين حيث اهميت دارد که به نوعي انتخابي براي مسابقات قهرماني جهان هم به حساب مي آيد.

* براي مسابقات جهاني فقط مي توانيد از همين مسابقات قهرماني آسيا سهميه بگيريد؟

- مسابقات قاره اي يکي از رويدادهاي کسب سهميه براي مسابقات جهاني است. البته نفرات برتر رنکينگ جهاني به صورت مستقيم صاحب اين سهميه مي شوند. خيلي خوب مي شود اگر بتوانم از اين طريق به مسابقات جهاني راه پيدا کنم.

* با توجه به جايگاه فعلي در رنکينگ جهاني فکر مي کنيد بتوانيد چنين موقعيتي را براي خود ايجاد کنيد؟

- کار خيلي سخت است اما من سابقه قرار گرفتن در رده ۲۹ جهان را دارم. الان من با گرفتن ۵ ريتينگ، ۴ پله صعود کردم. در کل رقابت در کسب جايگاه جهاني خيلي نزديک است و با چند ريتينگ مي توان صعود چند پله اي داشت. اگر در تمام مسابقات بتوانم روند خوب اسپانيا را حفظ کرده و حتي ارتقا دهم مي توانم اميدوار به رده هاي بالاتر باشم.

* گفتيد که کار با مربي شخصي را ادامه مي دهم. هزينه همکاري با اين مربي چگونه است. به صورت شخصي پرداخت مي شود؟

- بله؛ همچنان براي همکاري با مربي شخصي بايد به صورت شخصي هم هزينه کنم. البته مبلغ پرداختي به چگونگي همکاري بستگي دارد. من براي يک هفته تمرين با اين مربي قبل از مسابقات قهرماني جهان که فقط با دو جلسه تمريني همراه بود، هزار و صد يورو پرداخت کردم. اما براي بهتر شدن اوضاع بايد اين همکاري را ادامه بدهم. اميدوارم نتيجه هم بگيرم. 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر