آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 200946
رونمايي از ميزان اعتياد به فضاي مجازي با تعطيلي شبکه هاي اجتماعي؛
خانواده منهاي تلفن همراه/ تجربه يک دقيقه خوشي با زندگي بدون تلگرام
تاریخ انتشار : 1396/10/17 13:31:08
نمایش : 212
در حالي قطع تلگرام تلنگري بود تا عده زيادي متوجه اعتيادشان به شبکه‌هاي مجازي و دوري از خانواده شان شوند که به عقيده برخي شهروندان قبلا مدام با تلفن همراه مشغول بوده و در گروه ها و کانال هاي مختلف گشت و گذار مي کردند اما اکنون بيشتر با اعضاي خانواده هستند و لذت هاي زندگي را بيشتر درک مي کنند.

به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا يادش بخير تا همين چند روز پيش وقتي به خانه پدرمان مي رفتيم سبدي بر روي پله هاي ورودي گذاشته بود که قبل از ورود به خانه تمام فرزندان و نوه هايش تلفن هاي همراه خود را در آن قرار دهند تا دقايقي باهم بودن را بدون استفاده از تکنولوژي جديد سپري کنند اما از 10 ديماه که تلگرام به علت فرصت طلبي هاي عده اي که منفعت خود را در ناامن کردن کشور مي دانستند از دسترس خارج شد تازه متوجه شديم که گاهي در زندگي نياز به يک تلنگر است که در اين برهه قطع تلگرام، تلنگري بود تا عده زيادي متوجه اعتيادشان به شبکه‌هاي مجازي و دوري از خانواده شان شوند .


تازه متوجه شديم عزيزترين آدم هاي زندگي ما در چهار ديواري خانه و در کنارمان هستند که آنها را به دنياي مجازي فروخته بوديم حتي فرصت يک ساعت ديدار و حرف زدن با آنها را نداشتيم. در اين باره اگر چه چند روزي است که انگار چيزي گم کرده ايم اما به جاي آن چيزهاي با ارزش تري پيدا کرديم تا بعدها حسرت يک نگاه و يک لحظه هم نشيني و هم صحبتي با آنها را نخوريم.


حالا چندروزيست هر موقع به خانه پدريمان مي رويم بدون اينکه آنها يادآوري کنند خودمان تلفن هاي همراه را داخل سبد مخصوص قرار داده و يک دور هم نشيني به يادماندني را تجربه مي کنيم.
در همين رابطه آتنا يکي از دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون بيان کرد: اگر چه تلگرام از دسترس خارج شد و نبود آن را در هر لحظه احساس مي کنيم اما به جرات مي توان گفت در اين چند روز که از اين فضا فاصله گرفته ام با دقت بيشتري بر درس هايم تمرکز مي کنم؛ از طرفي با اعضاي خانواده ام بيشتر در ارتباط هستم و با آنها به ميهماني مي روم و اين در حالي است که قبل از اين مدام با تلفن همراه مشغول بودم و در گروه ها و کانال هاي مختلف گشت و گذار مي کردم حالا احساس مي کنم زندگي بدون تلگرام برايم راحت تر است.


نجمه يکي از بانوان زاهداني نيز با بيان اينکه قدر زندگي مشترک با همسرم را اکنون درک مي کنم، ادامه داد: هميشه بعد از برگشتن از محل کار همسرم مشغول گپ زدن و چت کردن با دوستان اجتماعي خود در اين فضا بود و من هم در کانال ها و گروه هاي مختلف يا به دنبال مد لباس و مارک هاي جديد آرايشي بودم يا در حال گپ زدن با دوستانم که اين اوضاع باعث شده بود از واقعيت ها و لذت هاي زندگي مشترکمان فاصله بگيرم اما اکنون چند روزيست که من و همسرم توجه بيشتري به يکديگر داريم و احساس مي کنيم به يکديگر نزديک تر شده ايم.
شايد اين اغراق باشد که شبکه‌هاي اجتماعي باعث دوري اعضاي خانواده شده باشند اما بي‌گمان گلايه‌هاي پدران و مادران را به‌ويژه در دورهمي‌هاي خود شنيده‌ايم که "لااقل در اين ميهماني گوشي همراه خود را خاموش کنيد".


علي اي حال اين اوضاع همه ماجرا نيست و سال‌هاست که روانشناسان و جامعه‌شناسان هشدار مي‌دهند که وقت زيادي از خانواده‌ها صرف حضور در تلگرام و ديگر شبکه‌هاي اجتماعي مي‌شود و اين مسئله بسياري از خانواده‌ها را دچار مشکل و فاصله بين اعضاي خانواده را زياد کرده است.
در همين راستا اخبار بسيار زيادي از کشمکش‌هاي شديد بين خانواده‌ها به‌خاطر اتفاقاتي که شبکه‌هاي اجتماعي براي آنان به‌وجود آورده است، منتشر شده و چه‌بسيار از کانون‌هاي گرم خانواده که به همين دليل از هم پاشيده و به طلاق انجاميده‌ است.

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر