آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 200309
آداب و رسوم ماه رمضان/
پخت نان يوخا رسمي ديرينه در شهرستان سامان
تاریخ انتشار : 1396/03/07
نمایش : 744
آداب و روسوم ماه رمضان در شهرستان سامان پخت نان يوخا است که اين رسم در حال فراموشي است و تنها کساني که در زمان هاي گذشته اين نذر را داشتند در حال حاضر انجام مي دهند
به گزارش سامان ما، ماه رمضان ماه خداوند، ماه نزول قرآن و از شريف‌ترين ماه‌هاي سال است.

دراين ماه درهاي آسمان و بهشت گشوده مي‌شود و عبادت در اين ماه  فضايل زيادي دارد. هرساله با آغاز ماه رمضان  يک روح معنوي در استان چهار محال و بختياري حاکم مي شود.

در ماه رمضان در استان چهارمحال و بختياري همانند سايراستانها آداب و رسومهاي ويژه اي وجود دارد.

پخت نان يوخا رسوم قديم در شهرستان سامان

مردم روستاي بخش سامان اين استان قبل از ورود به ماه مبارک رمضان و زماني که مي خواهند به استقبال ماه مبارک رمضان بروند به پخت نذري به نام "نان يوخا" مي پردازند.

نان يوخا توسط زنان روستايي در منازل تهيه مي شود شامل نان و شيره اي است که از شيره انگور، گردو، بادام روغن حيواني و ... تهيه مي شود ودر اصل اين نان از محصولات تهيه شده خود مردم تهيه مي شود و در بين تمامي اهالي روستا توزيع مي شود.

پخت کاکولي در اين روز از ماه مبارک رمضان به اين دليل است که مردم با توجه به روايت که قرآن در 27 رمضان نازل شده به پخت کاکولي مي پردازند و يکي ديگر از دلايل پخت اين است که ماه رمضان در حال اتمام است و مردم و خانواده ها به خوبي اين ماه مبارک را به پايان رسانيده اند و ... ازجمله دلايل پخت کاکولي در اين استان است.

در ماه مبارک رمضان در اين استان افرادي ناشناس با جمع آوري مواد غذايي و کالا و ...  در داخل کيسه ها، آن را به افراد نيازمند اهدا مي کنند و اين کار به صورت خودجوش از سوي مردم خير صورت مي پذيرد.

يکي ديگر از آداب رسوم اين است که کودکان کيسه به دست به درب خانه مراجعه مي کنند و صاحب خانه بدون نگاه کردن به کيسه اي که در دست کودک است هرچيزي که در توان دارد داخل کيسه قرار مي دهند.

پس از جمع آوري مواد حاصل از اين کيسه ها بسته بندي شده و در درب منزل کساني که نيازمند هستند قرار داده مي شود.

در اين ماه زنان در منازل به ختم قرآن، دادن افطاري، پخت شله زرد، انواع حلوا  و ... مي پردازند.

آش عيدي يکي ديگر از آداب عيد فطر ماه رمضان در شهرستان سامان

در اين استان رسمي که در تمامي نقاط استان نه تنها در عيد فطر بلکه در تمامي اعياد مانند عيد قربان، نوروز و ... انجام مي شود بردن کادو و عيدي براي تازه عروسها فاميل و دختراني که تازه ازدواج کرده اند است.

در اين رسم بزرگان خانواده داماد با خريد هدايايي به منزل پدري عروس رفته و براي عروس عيدي مي برند که در اين استان معروف به آش عيدي است که علاوه بر کادو موارد مورد نياز براي پخت غذا از جمله برنج، گوشت، ميوه، روغن و ... برده مي شود.

يکي از آداب فراموش شده اين استان در ماه رمضان سحر خواني و اذان خواني بر روي پشت بامهاي خانه هاست. در اين رسم بزرگان شهر بر روي پشت بام منزل خود با صداي بلند به اذان خواني مي پرداختند.

انتهاي پيام/601س

 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر