آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 200127
يادداشت/حسين شريعتمداري
اين هووها دلسوزترند!
تاریخ انتشار : 1396/01/26 10:43:59
نمایش : 1095
آيا جيب مردم تورم را تک رقمي نشان مي‌دهد يا به قول آقاي محمد هاشمي ميزان واقعي تورم در دولت آقاي روحاني 50 درصد است. اين تورم فاجعه‌آميز را فقط با مراجعه به گذران معيشتي مردم به وضوح مي‌توان ديد.

به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ «حسين شريعتمداري» در سرمقاله شماره امروز روزنامه «کيهان» نوشت:

ديروز آقاي رئيس‌جمهور بعد از ثبت‌نام براي دوازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري، بار ديگر و براي چندمين‌بار به نمونه‌هايي از دستاوردهاي دوران چهارساله رياست‌جمهوري خويش اشاره کرده و موفقيت‌هايي را برشمردند که با عرض پوزش از ايشان بايد گفت نه فقط تقريبا هيچيک از آنها واقعيت ندارد بلکه تمامي شواهد و مستندات موجود از نتيجه‌هاي معکوس نيز حکايت دارند و تعجب‌آور است که آقاي دکتر روحاني «از دست‌داده»‌هاي دولت خويش را «دستاورد»! معرفي مي‌کنند؟! در اين وجيزه به چند نمونه اشاره‌اي گذرا - و صد البته، مستند و غيرقابل ترديد - خواهيم داشت و قضاوت را بر‌عهده خوانندگان مي‌گذاريم.


1- آقاي روحاني در اظهارات ديروز خود نيز مانند گذشته به جاي آن که سخنان خود را با استدلال و شاهد و سند همراه کنند، به استعاره و تشبيه روي آورده و مثلا درباره برجام گفته‌اند؛  «هووهايي که بارها به قصد کشتن اين فرزند، يعني برجام تصميم گرفته بودند نمي‌توانند سرپرست خوبي براي آن باشند بلکه همان‌هايي که تمام تلاش شبانه‌روزي خود را براي اين توافق کردند بايد مسير را تا آخر ادامه دهند»!


اولا؛ مي‌توان تشبيه آقاي روحاني را به اين صورت نيز مطرح کرد و آن اينکه برجام براي دولت شبيه کودکي است که عده‌اي از او براي مظلوم‌نمايي و جلب ترحم عابران در سر چهارراه‌ها استفاده مي‌کنند. اين کودکان معمولا اجاره‌اي هستند و براي کسي که او را در آغوش گرفته، جان و سلامت کودک کمترين اهميتي ندارد، بلکه براي او مبالغي که با اين مظلوم‌نمايي از عابران دريافت مي‌کند، حائز اهميت است. آيا مصلحت اينگونه کودکان در آن نيست که از دست مادرنماها باز گرفته شوند تا سلامت و آينده آنها تضمين شده باشد.


ثانيا؛ کاش جناب روحاني به يکي از دستاوردهاي ارزنده و قابل توجه برجام که بارها وعده آن را داده بودند، اشاره مي‌کردند و بعد از ضرورت حفظ آن سخن به ميان مي‌آوردند!  ايشان به صراحت اعلام کرده بودند؛
«امروز - 23 تير 94- به ملت شريف ايران اعلام مي‌کنم که طبق اين توافق، در روز اجراي توافق، تمامي تحريم‌ها، حتي تحريم‌هاي تسليحاتي، موشکي هم به صورتي که در قطعنامه بوده، لغو خواهد شد. تمام تحريم‌هاي اقتصادي شامل مالي، بانکي، بيمه، حمل و نقل، پتروشيمي و فلزات گرانبها به طور کامل لغو خواهد شد و نه تعليق و حتي تحريم تسليحاتي هم کنار گذاشته مي‌شود.»


اکنون بايد پرسيد کداميک از آن وعده‌ها تحقق يافته است؟ که به قول آقاي دکتر روحاني «حفظ آن بايد مهم‌ترين مسايل سياسي، داخلي و اقتصادي باشد»!  بديهي است تشبيهات شعرگونه نمي‌تواند پاسخ اين پرسش اساسي باشد. آقاي روحاني چند روز قبل و در جشن هسته‌اي نيز برجام را به ابر باران‌زا تشبيه کرده و گفته بودند؛ «باران رحمت برجام بر مردم نازل شده است»!  که بهتر بود مي‌فرمودند ابر برجام را با امتيازات فراواني که داديم، بارور کرديم ولي به جاي آسمان ايران در آسمان آمريکا باريده است!


2- آقاي روحاني فرموده‌اند؛ «آنچه در سال 92 وعده داديم که چرخ سانتريفيوژها بچرخد، مي‌بينيد که مدرن‌ترين سانتريفيوژها يعني  IR8 مي‌چرخد و چرخ اقتصاد هم مي‌چرخد»!


در ‌اين خصوص بايد گفت؛ چرخ نزديک به 20 هزار سانتريفيوژ مي‌چرخيد ولي دولت شما بيش از 12 هزار سانتريفيوژ را از چرخش انداخت - متن برجام - و چرخ اقتصاد نيز ماجراي ديگري دارد که به آن اشاره خواهيم کرد و اما آقاي رئيس‌جمهور درباره سانتريفيوژ  IR8تمام ماجرا را نگفته‌اند و آن، اين که


 الف: فقط يک دستگاه سانتريفيوژ IR8  در اختيار داريم که ساخت آن نيز به دولت کنوني ربطي ندارد بلکه طراحي و ساخت اوليه آن به دست دانشمندان هسته‌اي کشورمان که برخي از آنها در دولت آقاي روحاني کنار گذاشته شده‌اند، صورت گرفته بود؛ دانشمنداني که امروزه از سوي برخي کشورهاي عربي با حقوق‌هاي کلان به کار دعوت شده‌اند که خوشبختانه نپذيرفته‌اند.


ب: مطابق برجام تا 8 سال و 6 ماه ديگر فقط مي‌توانيم 29 عدد سانتريفيوژ  IR8 بسازيم و پس از آن اجازه داده‌اند تا 30 عدد ساخته شود. اما نکته درخور توجه آن که براي آزمايش کارآمدي سانتريفيوژهاي IR8  بايستي حداقل 164 عدد از آن را در اختيار داشته باشيم تا يک خوشه و زنجيره تشکيل داده و تست شوند. بنابراين يک عدد IR8  درحالي که حداقل تا 9 سال ديگر اجازه توليد 164 عدد را نداريم، چه دستاوردي است؟


آقاي روحاني در جاي ديگري با افتخار گفته بودند که امروزه مي‌توانيم آب‌سنگين صادر کنيم! و توضيح نداده بودند که 5+1‍ ما را مجبور کرده‌اند آب‌سنگين توليد شده خود را به خارج از کشور بفرستيم! کجاي اين دستاورد است؟


3- رئيس‌جمهور محترم خدا را شکر کرده‌اند که آنچه را در سال 92 به مردم ايران وعده داده بودند، عمل کرده‌اند و مي‌فرمايند؛ «در سال 92 آنچه به مردم عزيز ايران در انتخابات اعلام کرديم، نجات اقتصاد ايران، احياي اخلاق و تعامل سازنده با جهان بود»! و مي‌فرمايند «از رکود تورمي فاصله گرفته‌ايم»!  که بايد پرسيد؛ در کدام عرصه اقتصادي از رکود فاصله گرفته‌ايم؟ تعطيلي نزديک به 60 درصد کارخانه‌ها و مراکز توليد؟!  بيکار شدن انبوهي از کارگران؟!  رکود فاجعه‌آميز در بخش مسکن؟! و...؟!


گفته‌اند، در رشد اقتصادي از منفي 7 درصد به رشد بالاي 7 درصد رسيده‌ايم و توضيح نداده‌اند که نزديکترين اقتصاددانان حامي دولت نيز اين رقم را حتي با احتساب نفت، در حد 3 درصد مي‌دانند - بانک جهاني نيز همين رقم را اعلام کرده است - و از اين جهت نه فقط رشد نداشته‌ايم بلکه عقبگرد هم داشته‌ايم.


فرموده‌اند؛ « از تورم 40 درصد به 7 درصد در اسفند سال گذشته رسيديم»!  در اين خصوص گفتني است آقاي روحاني تاکنون براي تورم قبل از 92 ارقام متفاوت 40 درصد، 45 درصد و 51 درصد را اعلام کرده‌اند که به قول يکي از اقتصاددانان حامي دولت، نشان مي‌دهد آمار اعلام شده از سوي ايشان اعتبار چنداني ندارد!


و اما ايشان خود به درستي گفته بودند ملاک تورم جيب مردم است و نه آماري که دولت اعلام مي‌کند. آيا جيب مردم تورم را تک رقمي نشان مي‌دهد يا به قول آقاي محمد هاشمي ميزان واقعي تورم در دولت آقاي روحاني 50 درصد است. اين تورم فاجعه‌آميز را فقط با مراجعه به گذران معيشتي مردم به وضوح مي‌توان ديد.


4- آقاي روحاني، به افتتاح طرح‌هاي مختلف نيز اشاره فرموده‌اند که کاش توضيح مي‌دادند؛


اولا؛ آيا برخي از مراکز و به عنوان مثال فلان کارخانه که 6 سال است افتتاح شده و به کار مشغول است نياز به افتتاح مجدد دارد؟ ثانيا؛ چند درصد از طرح‌هايي که اين روزها در آستانه انتخابات، يکي پس از ديگري افتتاح مي‌شوند، به دولت ايشان مربوط است؟! ثالثا؛ آيا افتتاح پشت سرهم اين طرح‌ها که برخي از آنها افتتاح مجدد است به انتخابات ربطي ندارد؟ رابعا؛ اگر صدا و سيما به خاطر آن که آقاي روحاني رئيس‌جمهور مستقر است، خود را ملزم به پوشش سخنراني‌هاي ايشان - نظير آنچه ديروز ايراد فرمودند - و يا گزارش افتتاح طرح‌ها مي‌داند، آيا چنانچه موارد ياد شده نظير افتتاح‌هاي مجدد، و افتتاح طرح‌هايي که حاصل کار دولت کنوني نيست و... را مشاهده کرد، به عنوان وظيفه و رسالت خبري خود نبايد اين موارد را هم به اطلاع مردم برساند؟!


5- رئيس‌جمهور محترم از «احياي اخلاق» و «حقوق شهروندي» به عنوان دستاوردهاي ديگر دولت خود ياد کرده‌اند که بايد پرسيد آيا ناسزاها و اتهاماتي نظير آنچه در پي مي‌آيد و فقط اندکي از بسيارهاست و در حق منتقدان روا داشته‌اند، نشانه «اخلاق»!  است؟!


«بي‌سواد، بي‌شناسنامه، مزدور، کاسب تحريم، کودک‌صفت، حسود، بزدل، ترسو، جيب‌بر، بي‌قانون، مستضعف فکري، بيکار، متوهم، غوطه‌ور در فساد، سوءاستفاده‌گر، خرابکار، عقب‌مانده، تازه به دوران رسيده، عصر حجري، هوچي‌باز، منفي‌باف، يأس‌آفرين، ناشکر، بايد به جهنم بروند، انقلابيون نفهم، يک مشت لات و...»!


6- آقاي دکتر روحاني در اظهارات ديروز خود، «شفاف‌سازي» و «آزادسازي» و «گردش اطلاعات» را نيز از جمله دستاوردهاي دولت خود ناميده‌اند! که در اين خصوص کافي است به اين نکته اشاره شود که دولت يازدهم در پنهان‌کاري و پيشگيري از گزارش عملکرد خود به مردم و حتي گزارش به مراکز رسمي و نظارتي نظير مجلس شوراي اسلامي به اندازه‌اي اصرار داشته است که حتي حاميان دولت از آن با عنوان «دولت محرمانه‌ها»!  ياد مي‌کنند. نمونه بارز آن خودداري از اطلاع‌رساني درباره مذاکرات بود که به فاجعه برجام منتهي شد و يا جلوگيري از ارائه اطلاعات مربوط به قراردادهاي نفتي IPC  و...


7- رئيس‌جمهور کشورمان از «ايجاد اشتغال» در دولت خود ياد کرده‌اند که مخدوش بودن اين ادعا نيز مانند بقيه موارد نيازي به شرح و توضيح ندارد و کافي است به خيل بيکاران، چه آنها که در اثر رکود فاجعه‌بار شغل‌ خويش از دست داده‌اند و چه آنان که در پي اشتغال هستند، توجه شود. گفتني است دولت رسما اعلام کرده است، کساني را که فقط يک ساعت در هفته کار مي‌کنند نيز در فهرست افراد شاغل جاي داده است! و يا وزير محترم کار اعلام کرده بود که هر پنج دقيقه يک نفر به خيل بيکاران اضافه مي‌شود و...


8- و بالاخره در اين‌باره گفتني‌هاي فراوان ديگري نيز هست، نظير مديريت اشرافي دولت، پرداخت‌هاي نجومي به مديران نورچشمي، اين ادعا که برجام سايه جنگ را از سر ملت دور کرده است! و يا اينکه قرار است، در دولت از جوانان استفاده شود! و... که به آنها خواهيم پرداخت.
 

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر