آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 200096
يادداشت/مقداد ذکي زاده
آمارهاي تکراري آقاي رئيس جمهور!
تاریخ انتشار : 1396/01/16 14:47:57
نمایش : 659
سوال اينجاست که چرا رئيس جمهور که خود به عنوان شخص اول قوه مجريه در جريان تمام مسائل قرار دارد، بايد تمام قد از عملکرد اقتصادي دولت دفاع کند.

به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ مقداد ذکي زاده مدير مسئول شبکه اطلاع رساني دانا طي يادداشتي در روزنامه افکار نوشت:

حسن روحاني در ديدار نوروزي با جمعي از کارگزاران نظام  و مديران دستگاه‌هاي مختلف اجرايي کشور باز هم به ارائه گزارشي از عملکرد اقتصادي دولت خود پرداخت و بدون اشاره به نارضايتي مردم از وضعيت فعلي اقتصاد کشور طوري وانمود کرد که گويي در دوران 4 ساله رياست جمهور وي انقلابي در اقتصاد کشور رخ داده است.

روحاني در اين ديدار ادعاهاي مختلفي را در خصوص عملکرد اقتصادي دولت مطرح کرد، البته اين ادعاها به گوش مردم تازگي ندارد چرا که رئيس جمهور تقريبا پيش از اين بارها اين آمار و ارقام را در سخنراني ها، مصاحبه ها و جلسات مختلف بيان کرده بود.

از جمله نکاتي که روحاني بار ديگر براي نشان دادن عملکرد مثبت دولت يازدهم در حوزه اقتصاد بر آن تاکيد کرد تراز مثبت تجاري ،تورم تک رقمي و خروج از رکود ، تقويت روند اشتغالزايي، جذب سرمايه خارجي ، نوسازي صنايع حمل و نقل هوايي، ريلي و جاده اي و فعال کردن 24 هزار واحد صنعتي در کشور بود.

اين در حالي است که به گواه نظر صريح بسياري از کارشناسان حوزه اقتصادي که حتي تعداد قابل توجهي از آنان هم در گروه حاميان دولت قرار مي گيرند دولت آقاي روحاني به دليل عملکرد بد اقتصادي نتوانسته گشايشي در زندگي مردم ايجاد کند.

حال سوال اينجاست که چرا رئيس جمهور که خود به عنوان شخص اول قوه مجريه در جريان تمام مسائل قرار دارد بايد تمام قد از عملکرد اقتصادي دولت دفاع کند.

البته در پاسخ به اين سوال اولين نکته اي که به ذهن متبادر مي شود اين است که آقاي روحاني قصد دارد بار ديگر نامزد انتخابات رياست جمهوري شود و به ناچار بايد عملکرد خود و تيمش را مثبت جلوه دهد، بر همين اساس سعي دارد از حربه "تکرار" براي جا اندختن اين موضوع بهره ببرد.

آقاي روحاني که در مناظرات تلويزيوني دوران انتخابات جمله معروف "من حقوقدان هستم" را بر زبان جاري کرده بود قطعا بهتر از هر کسي مي داند که "تکرار" با "مغالطه تکرار" تفاوت دارد لذا رئيس جمهور حقوق دان بايد به اين نکته توجه کند که "تکرار"جايگزين "دليل" نمي شود.

شايد مشاوران رئيس جمهور دراتاق هاي فکر انتخاباتي به اين نتيجه رسيده باشند که تکرار تأثير رواني دارد، زيرا به تدريج اين احساس را در مخاطب شکل مي‌دهد که گويا دليل اين مدعا در جاي ديگري عرضه شده‌است و مقبول هم بوده‌است؛ هم‌چنين تکرار باعث تداعي معاني مي‌شود؛ از اين رو به ويژه در تبليغات به آن توجه مي‌شود و سوم اين که تکرار، مخاطب را خسته مي‌کند و باعث تسليم وي مي‌شود، اما اين تئوري که شايد خروجي اتاق فکر انتخاباتي آقاي روحاني باشد روي دومي هم دارد که بهتر است به آن هم توجه شود.

روي دوم سکه "تکرار" ادعاي موفقيت دولت در حوزه اقتصادي، واقعياتي است که مردم در زندگي روز مره خود با آن مواجه هستند.

در حال حاضر به خوبي روشن است که مردم نه تنها رضايتي از عملکرد اقتصادي دولت ندارند بلکه به شدت از وضعيت فعلي گلايه مندند به طوري که رهبر معظم انقلاب هم در ديدار با مردم آذربايجان فرمودند "مردم از مسائل مختلف از جمله تبعيض و کم کاري و بي اعتنايي به مشکلات گلايه‌مندند و احساس ناراحتي و رنج مي‌کنند".

شايد بهتر اين باشد که رئيس جمهور و حلقه مشاورانش به جاي تمرکز بر اين مسئله که آراي مردم را با حربه هاي مختلف در سبد خود بريزند، با مردم "صادق" باشند و با پذيرش اشتباهات خود از مردم بخواهند تا فرصت دوباره اي به آن ها بدهند و بعد از آن هم تصميم گيري را به مردم بسپرند. 

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر