آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 200033
يادداشت/ سعدالله زارعي
رابطه ايران و عربستان با «آل سعود» برقرار نمي‌شود
تاریخ انتشار : 1395/12/19 10:48:05
نمایش : 747
بعضي از تحليلگران بدون توجه به خصلت تجاوزکارانه آل‌سعود، برقراري روابط عادي و مبتني بر احترام متقابل ايران با اين رژيم را امکان‌پذير و مطابق با منافع دو ملت ارزيابي مي‌نمايند و اين در حالي است که رژيم سعودي اساسا به رابطه‌اي انساني و توام با احترام به هيچ ملتي در منطقه نگاه نمي‌کند.
به گزارش سامان ما به نقل از گروه فضاي مجازي شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ سعدالله زارعي طي يادداشتي در روزنامه کيهان نوشت: اراده ايران در طول دوران پس از پيروزي انقلاب اسلامي هيچگاه مبتني بر قطع رابطه با همسايگان خود از جمله «دولت سعودي» نبوده است. حتي آنگاه که حضرت امام خميني رضوان‌الله تعالي‌عليه پس از جنايت آل‌سعود در جريان حج سال 1366 مجازات آل‌سعود به عنوان عامل و امر جنايت را لازم شمردند و اقدامات آنان را بدتر از جنايات صدام حسين در تحميل جنگ عليه ايران دانستند، قطع رابطه با رياض مدنظر جمهوري اسلامي ايران نبود. در عين حال يک علل بنيادي، هميشه عربستان را براي ايران به «کشوري خاص» تبديل کرد که مانع گرم شدن رابطه دو همسايه گرديد. اين عامل بنيادي هنوز و تا زماني که رژيم آل‌سعود بر کشور همسايه‌مان حکومت مي‌کند وجود دارد.
رژيم آل‌سعود بر مبناي پذيرش مسئوليت‌هايي که يک دولت در قبال شهروندان خود و ميهمانان برعهده دارد، بنا گذاشته نشده و از اين رو رفتار آن طي حدود 86 سالي که از تأسيس آن مي‌گذرد در قاعده يک دولت متمدن نبوده است کافي است که به اقدام وقيح اين رژيم در اعدام بدون دليل حدود 80 شهروند خود در سال گذشته که يکي از آنان عالم وارسته اسلام- آيت‌الله شيخ نمر باقر النمر- بود نگاه بيندازيم تا ميزان توجه اين دولت به حقوق و حيثيت شهروندان خويش مشخص شود و يا کافي است به اقدام جبارانه و سفاکانه اين رژيم در حج 66 و نيز حج 94 که جان هزاران انسان متدين و عارف را گرفت، نگاهي بيندازيم تا ميزان پايبندي آن به قوانين و عرف جوامع متدين و متمدن معلوم گردد رژيمي که سبب قتل چند هزار انسان الهي در حرم امن الهي و در منا مي‌شود و از کنار آن به سادگي مي‌گذرد يک رژيم استثنايي است و در برقراري رابطه طبيعي با آن يک علت سلبي بنيادي وجود دارد.
در عين حال از آنجا که دو شهر مقدس مکه و مدينه و نيز بيت‌الله‌الحرام در اين کشور واقع شده است و نيز اقامه حج وابسته به داشتن رابطه با اين دولت است، جمهوري اسلامي تلاش کرده است تا به يک حد متوسط از استانداردهايي که براي حفظ جان و حرمت شهروندان مستطيع خود نياز دارد و نيز به حداقلي که براي انجام درست مناسک حج لازم است، قناعت کند و تا آنجا که مي‌تواند با شرايط سخت حاکم بر اين دو شهر مقدس- که از سوي رژيم سعودي بر آن‌ها تحميل شده است- کنار بيايد. و سفر اخير يک هيئت از سازمان حج و نمايندگي ولي فقيه در سازمان حج و زيارت بر اين اساس صورت گرفت.
جداي از حج، جمهوري اسلامي در سطح منطقه جا به جا با مسايلي مواجه است که به نوعي به سياست‌هاي نابخردانه اين رژيم مربوط مي‌شود. در اين ميان جمهوري اسلامي بدون اينکه درصدد تنش با همسايه جنوبي خود شود، ناچار است سياست مستقل خود را که با موازين اسلامي و عرف جوامع انطباق دارد پيگيري نمايد. در بسياري از اين موارد ميان سياست‌ها و خط مشي‌هاي ايران و عربستان اختلاف بنيادين وجود دارد و از اين رو در نقطه مقابل پيگيري سياستي مستقل و مبتني بر موازين، همراه شدن با سياست‌هايي غيراخلاقي و غيرانساني است که طبعاً از جمهوري اسلامي همراهي با چنين سياست‌هايي انتظار نمي‌رود. به مواردي از آن اشاره مي‌کنيم:
1- در جنبه روابط با همسايگان، سياست جمهوري اسلامي مبتني بر حسن همجواري و عدم مداخله در امور آن‌ها و در عين حال کمک به اين کشورها براي مقابله با بحران‌ها و کاهش آلام مردم است. نمونه‌هايي از اين سياست را مي‌توان از افغانستان تا لبنان و فلسطين و از کشورهاي آفريقايي تا کشورهاي آمريکاي لاتين ملاحظه کرد. در تمام اين کشورها، ايران در ساخت دفاعي و امنيتي آنان مشارکت داشته و در وقتي که اين کشورها با بحران‌هاي امنيتي مواجه بوده‌اند، در کنارشان قرار داشته. به آنان «کمک‌هاي مؤثر» کرده است در بسياري از اين بحران‌ها، اگر کمک مؤثر ايران نبود، ملت‌هاي مسلمان و يا مستضعف قادر به عبور از آن نبوده و زير شرايط آن از بين مي‌رفتند. مثلاً اگر کمک ايران به لبناني‌ها نبود لبنان هنوز در اشغال رژيم صهيونيستي قرار داشت و در جنگ 33 روزه هم مردم لبنان، جنگ را باخته بودند امروز هم اگر رژيم صهيونيستي در خود ياراي تجاوز به اين کشور را نمي‌بيند به واسطه کمک مؤثر ايران است. در همين لبنان، رژيم سعودي بصورت متحد رژيم صهيونيستي عمل کرده است تا جايي که نخست‌وزير وقت اسرائيل- ايهود اولمرت- با صراحت و در تلويزيون گفت: مقامات سعودي، پيش از آغاز جنگ 33 روزه هزينه آن را يکجا پرداخته‌اند.
مثال ديگر عراق است که اگر کمک مؤثر ايران نبود، آمريکا هنوز اين کشور را در اشغال نظامي خود داشت و در مرحله بعد هم اگر کمک مؤثر و ويژه و به موقع ايران نبود اين کشور و حداقل بخش‌هايي از کشورهاي مجاور عراق در سيطره گروه تروريستي داعش قرار داشت کمااينکه اگر کمک ايران نبود هرگز از خاک عراق اشغال شده، نظامي دمکراتيک و مردمي پديد نمي‌آمد و نيز اگر کمک موثر ايران نبود، عراق هم‌اکنون کانون درگيري‌هاي اقوام عليه يکديگر بود. در همين عراق رژيم سعودي با تربيت و آموزش تروريست‌ها، اعزام آنها و دادن پايگاه آموزشي  و بذل مال فراوان، تلاش زيادي کرد تا نظم نوين در عراق شکل نگيرد و هر قوم، قوم ديگر را در معرض اقدامات تروريستي قرار دهد. پناه گرفتن سران فتنه‌گر طوايف عراقي- شامل طارق الهاشمي و...- در عربستان و برخورداري از حمايت آنان يک فهرست از مداخلات آشوب‌طلبانه رژيم عربستان به حساب مي‌آيد.
مثال ديگر يمن است که ايران با تاييد انقلابي که در مارس 2011 - اسفند 1389 - عليه رژيم علي‌عبدا... صالح‌ راه افتاد در کنار مردم يمن قرار گرفت و آنگاه که اين مردم در معرض جنگ ويرانگر سعودي قرار گرفتند، تلاش‌هاي ايران معطوف به پايان دادن به تجاوز و پايدار‌سازي مقاومت مردم در برابر متجاوز گرديد و اين اقدام موثر ايران سبب ناکام شدن متجاوز و گروه‌هاي شورشي وابسته به متجاوز شده است. عملکرد عربستان در يمن به عنوان کشوري مظلوم دقيقا در مقابل اقدامات حمايتي ايران قرار دارد. عربستان با قلدري درصدد برآمده است تا رئيس‌جمهور مستعفي که جايگاهي در مردم ندارد را به اين مردم تحميل کند و به هيچ ساز و کاري غير از آن رضايت نمي‌دهد و حال آنکه تعيين مقامات در هر کشوري حق مردم آن کشور است. دخالت ضدمردمي عربستان در يمن کار را به جايي رساند که اين کشور به جنگي بزرگ در زمين، هوا و دريا عليه مردم اين کشور دست زد که ماحصل آن تاکنون بيش از ده هزار کشته و ده‌ها هزار زخمي و ويراني ده‌ها هزار منزل مردم بوده است.
اگر بخواهيم اقدامات رژيم سعودي را در کشورهاي ديگري نظير سوريه، بحرين، ليبي، مصر، افغانستان، پاکستان، آذربايجان، مالي، نيجريه و الجزاير، سومالي و سودان مرور کنيم و دست‌هاي خونين اين رژيم را نشان دهيم مثنوي هفتاد من کاغذ مي‌شود. در همه اين موارد اقدامات جمهوري اسلامي مبتني بر کمک به مردم بدون چشمداشت يا بدون دست يازيدن به شيوه‌هاي نامشروع و غيرمدني بوده است.
2- در عرصه مناسبات کلان هم، رژيم کنوني عربستان در طول دوران نزديک به 90 سال خود، با قدرت‌هاي استعماري که در جنگ با مسلمين بوده‌اند هم‌پيمان بوده است - تاريخ به ما مي‌گويد پيدايي رژيم سعودي نه بر مبناي توافق محمدبن سعود و محمدبن عبدالوهاب بلکه براساس نقشه‌اي انگليسي و با هدف فروپاشي قدرت مسلمانان در شبه قاره و امپراتوري عثماني بوده است. نقش رژيم سعودي و ساير عوامل عربستاني نظير شريعت حسين در اشغال فلسطين و واگذاري آن به رژيم صهيونيستي هم سياهه ديگري از عملکرد شوم رژيم سعودي است امروز رژيم حاکم بر رياض مديريت روابط عربي و اسلامي با رژيم صهيونيستي را در دست دارد و در حال انعقاد پيمان‌هاي امنيتي، سياسي و اقتصادي با اين رژيم است.
با اين وصف بعضي از تحليلگران بدون توجه به خصلت تجاوزکارانه آل‌سعود، برقراري روابط عادي و مبتني بر احترام متقابل ايران با اين رژيم را امکان‌پذير و مطابق با منافع دو ملت ارزيابي مي‌نمايند و اين در حالي است که رژيم سعودي اساسا به رابطه‌اي انساني و توام با احترام به هيچ ملتي در منطقه از مصر، ترکيه، کويت، امارات، يمن تا ديگر ملت‌ها نگاه نمي‌کند و تفرعن قاروني آن مانع چنين ارتباطي است پس براي اصلاح روابط بايد تغييري در اين سياست‌ها و سياستگذاران و آمران پشت صحنه روي دهد وگرنه فکر کردن به رابطه‌ مفيد آب در غربال ريختن است.
انتهاي پيام/601س

 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر