آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 199769
دريافت ميلياردها تومان از معلمان به بهانه شرکت در دوره‌هاي ضمن خدمت و ارتقاي شغلي/ آموزش و پرورش: اين دوره‌ها اختياري بود؛ معلمان مي توانستند شرکت نکنند!
تاریخ انتشار : 1395/10/23 13:01:12
نمایش : 277
اين دوره از سوي وزارت آموزش و پرورش به همه اداره هاي استاني ابلاغ شد و بر اساس اين ابلاغيه معلمان بايد به ازاي حضور در هر ساعت کلاس آموزش ضمن‌خدمت از هر نوع آن، ساعتي هزار تومان، به اضافۀ 4 هزار تومان بابت هزينۀ صدور گواهينامۀ پايان دوره! پرداخت کنند.

به گزارش سامان ما به نقل از خبرنگار شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ آموزش کارمندان و نيروهاي يک مجموعه در حين کار کردن امري ضروري به نظر مي رسد اما آنچه که تا کنون رواج داشته اين بوده است که هزينه اين آموزش ها بر عهده نهادهاي متولي برگزاري دوره ها بوده و براي کارمندان رايگان است.

 

طي سال هاي اخير آموزش و پرورش هم با تاسي به روش هاي نوين مديريتي، شرايطي را براي آموزش کارکنان و فرهنگيان به وجود آورده و دوره هايي را در قالب آموزش هاي ضمن خدمت براي فرهنگيان در نظر گرفته است.

 

اين آموزش ها به صورت آزموني برگزار شده و از طريق يک سايت که به فرهنگيان معرفي مي شود امتحاناتي گرفته و با لحاظ نمره نهايي فرهنگيان، دوره ضمن خدمت براي آنها لحاظ مي شود.

 

نکته جالب در اين آموزش ها اين است که هيچ دوره آموزشي برگزار نمي شود و معلمان و فرهنگيان تنها براي يک آزمون چند دقيقه اي مبلغ 5 هزار تومان مي پردازند تا در نهايت با کسب نمره قبولي آموزش و پرورش فرض را بر اين بگذارد که فرهنگيان اين دوره را گذرانده اند.

 

فرهنگيان در قبال يک جزوه چند صفحه اي که معمولا خلاصه اي از ساير کتب بوده و يا اينکه اين جزوات قبلا تدوين شده است، مبلغي را پرداخت کرده و در نهايت نمره قبولي مي گيرند.

 

اين سيستم آموزشي عليرغم داشتن مشکلات فراوان در نحوه برگزاري و فراهم نبودن زيرساخت هاي لازم، فلسفه دوره هاي ضمن خدمت را نيز زير سوال برده است.

 

اين دوره از سوي وزارت آموزش و پرورش به همه اداره هاي استاني ابلاغ شد و بر اساس اين ابلاغيه معلمان بايد به ازاي حضور در هر ساعت کلاس آموزش ضمن‌خدمت از هر نوع آن، ساعتي هزار تومان، به اضافۀ 4 هزار تومان بابت هزينۀ صدور گواهينامۀ پايان دوره! پرداخت کنند.

 

در آخرين اعتراض معلمان نسبت به اين روش آموزشي، دوره اي با عنوان «به سوي فهم قرآن» برگزار شد که طي آن از حدود 442 هزار فرهنگي مبلغ 5 هزار تومان گرفته شد تا اجازه آزمون به آنها داده شود؛ در چند هفته اخير اعتراض فرهنگيان به برگزاري دوره ضمن خدمت پولي آن هم با عنوان «به سوي فهم قرآن» به صورت گسترده در فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي فرهنگيان فراگير شد.

 

شرکت تعداد زيادب معلم در يک آزمون در حالي که در ماه گدشته حقوق معلمان يک هفته ديرتر از موعد پرداخت شده بود شائبه هاي زيادي را در ذهن ها به وجود آورده است به طوري که گفته مي‌شود در آستانه اتمام 4 سال دولت يازدهم، مبلغ 10 ميليارد تومان بابت يک آزمون از معلمان دريافت مي شود.

 

اين در حالي است که کارشناسان اقتصادي اعتراض هاي زيادي به افزايش هزينه هاي جاري دولت در سال گذشته داشته اند؛ از طرفي بريز و بپاش هاي دولت زيادتر شده و از طرف ديگر دولت براي تامين يک دوره آموزشي به جيب فرهنگيان دست انداخته است.

 

از يک طرف فرهنگيان براي ارتقاي شغلي خود نيازمند گذراندن اجباري اين دوره ها و شرکت در اين آزمون ها هستند و از طرف ديگر شرکت در اين آزمون ها نيازمند پرداخت وجه به آموزش و پرورش است همين مساله فرهنگيان را در يک اجبار قرار داده است.

 

فرهنگيان کمپين هايي را در همين راستا تشکيل داده اند و شايد بتوانند اندکي اين موضوع را تغيير دهند اما حقيقت اين است که توانمند سازي فرهنگيان با روش هاي پيش روي آموزش و پرورش جواب گو نبوده و نخواهد بود.

 

در همين راستا رييس مرکز برنامه ريزي و نيروي انساني وزارت آموزش و پرورش مدعي شده است که اين دوره ها اختياري بوده و فرهنگيان مي توانستند در آن شرکت نکنند.

 

چهار بند با بيان اينکه اين يک آزمون عمومي است و ساير دستگاه ها هم مي توانند با دريافت وجه اين دوره را برگزار کنند، تصريح کرد: تمامي دوره هاي ضمن خدمت آموزش و پرورش کاملا رايگان است و يکي از وظايف اين وزارتخانه تامين دوره هاي ضمن خدمت به صورت رايگان است و اين اقدام جزو خدمات ذاتي آموزش و پرورش است.

 

وي ضمن تاکيد بر اينکه به هيچ عنوان سياست آموزش و پرورش تحميل هزينه بابت گذراندن دوره‌ها به فرهنگيان نيست، گفت: «اگر هم جايي دوره‌اي برگزار شده و پولي بابت آن دريافت شده، مربوط به آموزش و پرورش نبوده است. فقط يک دوره آن هم وزارت فرهنگ و ارشاد فراخوان داد و تمام شد و متولي آن آموزش و پرورش نبوده است؛ نمي‌دانم چرا اصرار مي‌کنند اين دوره را به نام آموزش و پرورش معرفي کنند.»

 

رئيس مرکز برنامه‌ريزي و منابع انساني وزارت آموزش‌ و پرورش اضافه کرد: «فراخوان اين دوره را وزارت ارشاد داد و همکاران فرهنگي داوطلبانه در آن شرکت کردند. آموزش و پرورش براي برگزاري دوره‌هاي ضمن خدمت، سامانه مشخصي دارد و براي هيچ‌کدام از اين دوره‌ها وجهي دريافت نمي‌کنيم. اگر کسي به حساب آموزش و پرورش پولي واريز کرده، اعلام کند تا ما پيگيري کنيم. تاکيد مي‌کنم که سياست وزارت آموزش‌ و پرورش دريافت وجه بابت دوره‌هاي ضمن خدمت نيست.»

 

درحالي آموزش و پرورش اعلام کرده است اين دوره ربطي به اين نهاد نداشته است که معلمان به واسطه ابلاغيه و بخش نامه هايي که دريافت کرده اند در اين آزمون ها شرکت کرده اند.

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر