آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 199767
مرکز آمار اعلام کرد:
رشد منفي 22 درصدي بخش ساختمان در دولت يازدهم/ ندبير دولت يازدهم در بخش مسکن همچنان کارساز نيست
تاریخ انتشار : 1395/10/23 12:53:18
نمایش : 396
مرکز آمار از سقوط فاجعه‌بار ارزش افزوده بخش ساختمان در دوره وزارت عباس آخوندي خبر داد به طوري که رشد اين بخش براي ۱۱ فصل متوالي، منفي شده است.

به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ مرکز آمار از سقوط فاجعه‌بار ارزش افزوده بخش ساختمان در دوره وزارت عباس آخوندي خبر داد به طوري که رشد اين بخش براي 11 فصل متوالي، منفي شده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار، در 13 فصل اخير که دولت يازدهم بر مسند امور بوده و عباس آخوندي مشغول سخنراني و حمله به مسکن مهر بوده، به جز پاييز سال 92 در 12 فصل، رشد ارزش افزوده بخش ساختمان، منفي شده که 11 فصل آن به طور متوالي رخ داده است.

اين آمار، به خوبي عملکرد غيرقابل دفاع عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي را نشان مي‌دهد و مؤيد اين واقعيت است که وي نتوانسته با تکرار نقاط ضعف مسکن مهر، کارنامه‌اي براي خودش ايجاد کند.

جالب آن که مسئولان فعلي وزارت راه و شهرسازي هم به عملکرد ضعيف خود در حوزه مسکن معترفند. به عنوان مثال، حسين عبده تبريزي مشاور مالي وزير راه و شهرسازي درباره آمار منفي حوزه مسکن گفته است: علت اين موضوع به حجم قابل ملاحظه سرمايه‌گذاري در سال هاي 90 تا 92 باز مي‌گردد که چندين برابر سال‌هاي قبل بوده است.

در واقع عبده تبريزي با اين اظهارنظر، به ناچار به عملکرد خيره‌کننده دولت قبل در توليد مسکن و ضعف دولت فعلي اعتراف کرده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار، با روندي که دولت يازدهم در پيش گرفته، ارزش افزوده فصلي بخش ساختمان در حال نزديک شدن به صفر است.

در دو فصل تابستان و بهار امسال مجموع ارزش افزوده بخش ساختمان کمتر از ارزش افزوده اين بخش در فقط يک فصل (زمستان) سال 90 است. در حالي که در زمستان سال 90 ارزش افزوده بخش کشاورزي به بيش از هزار ميليارد تومان رسيد؛ در دو فصل اخير در سال 95 مجموع ارزش افزوده اين بخش به زحمت به 933 ميليارد تومان رسيده است.

رکود وحشتناک بخش مسکن در دولت يازدهم، زنگ هشدار را نسبت به کاهش عرضه مسکن در سال‌هاي آينده به صدا درآورده است. با توجه به اينکه سالانه حدود يک ميليون تقاضاي جديد مسکن در بازار ايجاد مي‌شود، تاکنون طرح مسکن مهر تا حدي پاسخگوي تقاضاي بازار بود اما از اين پس با توقف مسکن مهر و عدم عرضه مسکن جديد، شاهد اختلال در بازار مسکن خواهيم بود که مقصر اصلي آن عباس آخوندي است.

منبع: مشرق

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر