آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 199765
عربستان؛ تنها کشور عربي که به ايران تسليت نگفت/ بازخواني دشمني هاي عربستان با ايران
تاریخ انتشار : 1395/10/23 12:23:50
نمایش : 365
در حالي که اغلب کشورهاي عربي بويژه کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني را به ايران تسليت گفته‌اند، عربستان تنها کشوري است که از تسليت به ايران خودداري کرده است.
به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ سران و مسئولان کشورهاي عربي بويژه کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس از جمله کويت، قطر، امارات، عمان و بحرين رحلت آيت الله هاشمي رفسنجاني را به دولت و مسئولان ايراني تسليت گفتند.

در اين ميان عربستان، تنها کشور عضو شوراي همکاري خليج فارس است که اين حادثه را به ايران تسليت نگفته و هيچ کدام از مسئولان سعودي واکنشي نشان نداده‌اند.

با وجود اينکه آيت الله هاشمي رفسنجاني از افرادي بود که همواره خواستار بهبود روابط ايران با کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس بود انتظار مي‌رفت با توجه به روابط حسنه او با مسئولان سعودي، درگذشتش را به خانواده و دولت ايران تسليت بگويند.

عربستان در حالي از تسليت گفتن به ايران خودداري کرده که شبکه دولتي الاخباريه عربستان اظهارات و واکنش‌هاي «مريم رجوي» سرکرده گروهک منافقين درباره درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني را منتشر کرده و اظهارات او را پوشش مي‌دهد.

آيت الله رفسنجاني در از سرگيري روابط ايران و عربستان بعد از کشتار حجاج ايراني در دهه 60 هم نقش بسزايي داشت، پس از آن نيز او در دوران رياست جمهوري‌اش دو بار با «عبدالله بن عبدالعزيز» پادشاه درگذشته عربستان که در آن زمان ولي‌عهد بود ديدار کرده بود.

مرحوم آيت الله رفسنجاني بارها به عربستان سفر کرده بود و بيش از هر کدام از مسئولان ايراني از جايگاه ويژه‌اي نزد مقامات عربستاني پيدا برخوردار بود. تاحدي که بعد از پايان دوره رياست‌جمهوري‌اش و در 20خرداد 1387، از وي که سمت رئيس مجلس خبرگان رهبري و رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام را بر عهده داشت، به عنوان مهمان ويژه کنفرانس گفتگوي اسلامي دعوت به عمل آمد تا در اين کنفرانس شرکت کند. در اين سفر 10 روزه آيت الله هاشمي اجازه پيدا کرده بود از منطقه فدک بازديد کند.

بعد از روي کار آمدن پادشاه جديد در عربستان قرار بود آيت الله هاشمي رفسنجاني به اين کشور سفر کند که بعد از تشکيل ائتلاف عربي و حمله عربستان به يمن، سفر آيت الله هاشمي به عربستان لغو شد.

کشته شدن صدها ايراني در مراسم حج دو سال پيش و کوتاهي عربستان در پذيرش مسئوليت اين حادثه، به تبع آن اعدام «شيخ نمر باقر النمر» روحاني بارز شيعه عربستاني تير خلاص را به روابط تهران-رياض زد.

عربستان در اقدامي هيجاني بعد از حادثه سفارت و کنسولگري اين کشور در تهران و مشهد، روابط خود را به صورت کامل با ايران قطع کرد.

دستگاه ديپلماسي عربستان و «عادل الجبير» وزير خارجه اين کشور که فاقد تجربه «سعود الفيصل» وزير خارجه درگذشته اين کشور است، بعد از تيره و تار شدن روابط رياض با ايران و آمريکا نشان داده که سال موفقي را پشت سر نگذاشته است.

در طول يک سال گذشته که روابط ايران و عربستان به صورت کامل قطع شده، رياض مدعي است ايران مانند يک حکومت و دولت رفتار نمي‌کند و مواضع يک انقلاب را دنبال مي‌کند تا مواضع يک دولت؛ با اين حال اين کشور از فرقه تروريستي «منافقين» که سالها در فهرست گروه‌هاي تروريستي آمريکا و اروپا قرار داشته حمايت مي‌کند.

موج جديد حمايت‌هاي عربستان از فرقه (مريم و مسعود) رجوي با پوشش اظهارات سرکرده اين گروهک و انعکاس نشست‌هاي اين گروهک در رسانه‌هاي سعودي شکل گرفته است.

انتهاي پيام/601س
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر