آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 199747
کارشناس مسائل اقتصادي:
اختصاص يارانه به کشاورزان يکي از راه هاي درمان اقتصاد بيمار ايران است/ بهبود اقتصاد ايران با مديران فاسدو ضد منافع ملي امکان پذير نيست
تاریخ انتشار : 1395/10/18 12:06:43
نمایش : 464
يک کارشناس مسائل اقتصادي گفت:ما وقتي که به يک بدن بيمار مرتب مسکن مي دهيم وقتي که اين داروها را قطع کنيم مسلم است که رنج آور است در مورد اقتصاد هم همينطور است ما در ابتدا بايد به توليد کنندگان و مخصوصا کشاورزان يارانه بدهيم تاتوليدشان را بالا ببرند و به نسبتي که توليد افزايش يافت ما واردات مواد غذايي را کم کنيم تا کم کم به جايي مي رسد که اگر از خارج وارد نکنيم.

به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ ابراهيم رزاقي، کارشناس مسائل اقتصادي  در رابطه با ابلاغيه معاون اول رئيس جمهور نسبت به ارز 3600 تومان براي واردات کالا گفت: اکثرا فکر مي کنند که ارزش پول ملي ما به ارزان تر بودن دلار است و به اين فکر نمي کنند  نزديک به 45 سال ما از يک عامل رنج مي بريم  و آن هم اينکه هر کالايي که در هر کشوري توليد شود وقتي به داخل ايران بيايد توليد کننده داخلي نمي تواند با آن رقابت کند.

رزاقي تشريح کرد: ما براي اينکه به ريال قدرت ببخشيم دلار را ارزان تعيين مي کنيم که اين درست بر خلاف سياست هاي ژاپن و چين است آن ها هميشه ارز را بسيار بالا تعيين مي کنند و هيچکس در آنجا دلار را نگه نمي دارد  بلکه به بانک ها مي فروشد که نتيجه  اين مي شود هر که سود بخواهد توليد و سپس صادر مي کند و دلار را به دولت مي فروشد.  

وي افزود:  اما در ايران هرکه سود بخواهد دلار را از دولت مي گيرد و با آن دلار هرچه وارد کند 200 درصد سود دارد يعني ما يک کشور وارد کننده و چين يک کشور صادر کننده مي شود البته  راهي را که ما ادامه مي دهيم در صورت نبود نفت غير ممکن بود، چون درامد نفت هم است و ما رقم هاي کلاني را صرف اين کار مي کنيم.

اين کارشناس مسائل اقتصادي ابراز کرد: در اين 27 سال که از پياده کردن سياست هاي سرمايه داري بانک جهاني مي گذرد، 1500 ميليارد دلار واردات داشتيم که بايد 150 ميليون شغل ايجاد مي شد يا حداقل 75 ميليون شغل ايجاد مي شد اما اين اتفاق نيفتاد زيرا ما براي خارجي ها شغل ايجاد کرديم و نفت را فروختيم بنابراين طبقه اي به وجود آمده است که از اين سازوکار سودهاي هنگفت مي برد و دلار ارزان به نفع وارد کننده گان است .

رزاقي عنوان کرد: برخي از توليدکنندگان مواد اوليه را وارد مي کنند و سپس توليد مي کنند و افرادي ثروت را به خارج انتقال مي دهند و قاچاقاچيان جنس و مواد مخدر وارد مي کنند و مسافران را به خارج را تشويق مي کنند زيرا ارزان تر از مسافرت داخلي با هواپيما است که اين نشان دهنده اين است که ارز چه آسيب هايي به ملت رسانده است و نتيجه آن 12 ميليون بيکار، 20 و يا 30 ميليون فقير و 30 هزار روستاخالي از سکنه است.

وي در ادامه يادآور شد: در اين فضا آيا بايد اين سياست هاي ايران برانداز را ادامه دهيم ؟و منابع نفتي و پتروشيمي را نابود کنيم؟ اين همان چيزي است که کشورهاي صنعتي مي خواهند و تمام جنگ ها به خاطر اين است که کشورها صنعتي نشوند و موادخام خود و ساخته هاي خود را بفروشند و تنها استثنايي که در ايران بوده است صنايع نظامي و دفاعي بوده است چون در اين زمينه ايران را تحريم کامل کرده اند  که نشان دهنده اين است ما مي توانيم در مورد صنايع ديگر هم همين کار را انجام دهيم ولي دولت بايد دست به کار شود. 

اين کارشناس مسائل اقتصادي با بيان اينکه اگر دلار گران شود، گرسنگي و مرگ و مير به وجود مي آيد، ادامه داد: ما وقتي که به يک بدن بيمار مرتب مسکن مي دهيم وقتي که اين داروها را قطع کنيم مسلم است که رنج آور است در مورد اقتصاد هم همينطور است ما در ابتدا بايد به توليد کنندگان و مخصوصا کشاورزان يارانه بدهيم تاتوليدشان را بالا ببرند و به نسبتي که توليد افزايش يافت ما واردات مواد غذايي را کم کنيم تا کم کم به جايي مي رسد که اگر از خارج وارد نکنيم.

رزاقي با اشاره به اين که در مورد واردات کالاهاي غير ضروري و تجملي و سفر به خارج بايد دلارهاي بالا از همان ابتدا عرضه شوند، تصريح کرد: در اين صورت ما يک فرصت 5 و يا 10 ساله مي خواهيم تادلار را بالا ببريم و توليد داخلي افزايش يابد و از واردات بي نياز شويم  و بايد موادخام هم صادر نکنيم بلکه نفت را به  فراورده هاي نفتي تبديل کنيم که اين ها مواردي است که ما را از دلار بي نياز مي کند.

وي يکي از راه هاي پياده کردن سياست استقلالي ايران را حذف مديران فاسد دانست و گفت: اين سياست با مديران فاسد امکان پذير نخواهد بود چون طبقه اي ثروتمند ضد منافع ملي به وجود آمده است و وضع موجود را به قيمت نابودي ملت ايران مي طلبد آن ها را  مديراني به وجود آورده اند که اقتصاد کشور را اداره مي کنند همانطور که مديران نجومي با چه وقاحتي حرف مي زدند که اين ها را بايد مجازات کرد و بايدمديران جهادي و ايثارگر را بر سرکار گذاشت. 

اين کارشناس مسائل اقتصادي تاکيد کرد: بانظارت هاي دقيق بايد مانع از اين بشويم که افراد با پولي که براي توليد کالايي خاص گرفته اند آن را به طور مثال براي واردات اتومبيل گران قيمت خرج کنند که اگر اين نظارت هاي دقيق باشند در عرض 7 و يا 8 سال ايران به کشوري صنعتي تبديل خواهد شد و به کشورهاي هم فکر خودش هم کمک مي کند تا آن ها هم صنعتي شوند چون نوع صنعتي شدن اين ها سرمايه داري نيست بنابراين آنچه که مقام معظم رهبري مي گويد يعني اقتصاد مقاومتي تحقق پيدا مي کند.

رزاقي در ادامه توضيح داد: اين مسئله زماني تحقق مي يابد که قانون براي همه مديران رعايت شود و از پولداران ماليات بگيريم مخصوصا کساني که فعاليت هاي غير توليدي دارند بايد سود آن ها را به قدري پايين بياوريم که سود توليد براي آن ها صرف کند و به سمت توليد بروند حال آن فعاليت هاي غير توليدي مي تواند واردات، خريد و فروش کالاها، اهتکار زمين و خانه و انواع فعاليت هايي باشد که به آن ها کمک مي شود و نمونه اش حقوق هاي نجومي و وام هاي کلاني است که به افراد خاص داده مي شود.

اين کارشناس مسائل اقتصادي در پايان خاطر نشان کرد: ايران در حال حاضر کشوري ضربه پذير است و آمريکايي ها هر وقت که بخواهند با اين اقتصاد ما را تنبيه مي کنند و از ما نفت نمي خرند و کالاهاي مورد نياز را به ما نمي فروشند که در اين صورت چند ميليون نفر خواهند مرد، مسئولين اين مسائل را مي دانند اما چرا وضع موجود را تغيير نمي دهند؟ چون منافع ملي برايشان مهم نيست و فقط ادعا دارند چون به قانون اساسي وانديشه هاي امام(ره) و بي نياز شدن از خارج اعتقادي ندارند چون منافع آن ها در وضع موجود است و  به راحتي فساد را دامن زده و توجيه مي کنند و مجلس آن ها را استيضاح نمي کند چون اين مديران شبکه عظيمي را به وجود آورده اند.

 

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر