آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 199599
يادداشت/مهدي محمدي؛
تبعات راهبردي پيروزي در حلب
تاریخ انتشار : 1395/09/28 11:01:42
نمایش : 1263
با پيروزي در حلب، يکي از اصلي‌ترين نقاط ارتباط زميني مسلحان با خارج سوريه در آستانه مسدود شدن قرار گرفته است. درست است تفاوت است ميان «شهر» و «استان» حلب اما گام اصلي براي قطع دسترسي مسلحان به ترکيه به عنوان اصلي‌ترين حامي تروريسم در سوريه، برداشته شده است.

به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ مهدي محمدي طي يادداشتي در روزنامه وطن امروز نوشت:

- بدون ترديد، هيچ نبردي در تاريخ جنگ سوريه، به اندازه جنگ حلب براي طرف‌هاي درگير حيثيتي نبوده است. تمرکز توجه، بسيج امکانات و تکثر طراحي‌هاي پيچيده در اين سرزمين کوچک طي سال‌هاي گذشته، شرايطي به‌وجود آورده بود که همه طرف‌ها باخت در اين جنگ را به خط قرمز خود بدل کرده بودند. شکست در جبهه حلب، تاثير روحي ماندگار و بسيار عميقي بر همه مسلحان در ساير جبهه‌ها خواهد گذاشت. اکنون ديگر حرف زدن از «پيروزي قطعي» يا «مقاومت طولاني‌مدت» در هيچ جبهه‌اي براي هيچ‌کدام از گروه‌هاي مسلح ساده نخواهد بود.


2- پيروزي در حلب به هرگونه فرمول سياسي براي بحران سوريه معناي مجدد خواهد داد. اتفاق نظر کاملي وجود دارد که پيروزي در حلب، بقاي بشار اسد در قدرت را تضمين کرده و از اين پس، حضور اسد به عنوان رئيس‌جمهور يا بخشي از هر فرآيند انتخاباتي در آينده، غير قابل اجتناب خواهد بود. در واقع پيروزي در حلب به معناي گذار از براندازي به تفاهم سياسي در صحنه سوريه خواهد بود.

3- پيروزي در حلب، ايجاد هرگونه منطقه امن و پرواز ممنوع در سوريه را غيرممکن مي‌کند. اين ايده‌اي است که هيلاري کلينتون و دونالد ترامپ هر يک به گونه‌اي- به عنوان راه‌حلي براي مساله آوارگان- از آن حرف زدند اما اين گزينه ديگر روي ميز نيست. جز حلب، منطقه ديگري در سوريه وجود ندارد که کانديداي اين کار باشد.

4- پيروزي در نبرد حلب، سناريوي تجزيه سوريه را از طريق منتفي کردن ايجاد مناطق امن، از روي ميز برداشته است. اگر اين سناريو که بخشي از راهبرد کلي آمريکا براي بازترسيم مرزهاي کشورهاي منطقه غرب آسيا بوده، در سوريه کنار گذاشته شود، در عراق هم شانسي براي اجرا نخواهد داشت. در واقع اين جنگ، از فرورفتن منطقه در جنگ‌هاي بسيار وخيم‌تر و طولاني‌تر ناشي از دستکاري در مرزهاي جغرافيايي، تا حدود زيادي پيشگيري کرد.

5- با تسخير شهر حلب، حجم قابل توجهي نيروي آزموده براي حضور در ديگر جبهه‌ها، آزاد خواهد شد. اين نيروها از اين پس با اين ذهنيت خواهند جنگيد که «هيچ جنگي سخت‌تر از حلب نيست» و چنين روحيه‌اي مي‌تواند نبردهاي دشوار را تا حد اعجاب‌انگيزي آسان کند.

6- با پيروزي در حلب، يکي از اصلي‌ترين نقاط ارتباط زميني مسلحان با خارج سوريه در آستانه مسدود شدن قرار گرفته است. درست است تفاوت است ميان «شهر» و «استان» حلب اما گام اصلي براي قطع دسترسي مسلحان به ترکيه به عنوان اصلي‌ترين حامي تروريسم در سوريه، برداشته شده است. با قطع اين ارتباط، تفکيک تروريست‌هاي خارجي از شهروندان سوري با سرعت بسيار بيشتري انجام خواهد شد، سلاح‌هاي مخرب و ويرانگر به سختي وارد سوريه مي‌شود و با از بين رفتن عقبه خارجي تروريسم، پيروزي در ساير جبهه‌ها نيز سرعت خواهد گرفت. از 6 سال پيش به اين طرف، عامل خارجي اصلي‌ترين نيروي محرکه تروريسم در سوريه و قطع آن اولويت شماره يک مقاومت بوده است.

7- جنگ در حلب، يک الگوي جديد نبرد شهري براي مقاومت ايجاد کرد که مبتني است بر تفکيک دقيق عملياتي ميان مردم و مسلحان و ايجاد تعارض ميان آنها به‌گونه‌اي که مسلحان هرگونه پشتوانه مردمي احتمالي خود را از دست بدهند. هدف‌گيري دقيق، عمليات اطلاعاتي پيشرفته، ايجاد پيوند آنلاين ميان نيروهاي عمليات ويژه و بخش‌هاي جمع‌آوري اطلاعات، طرح‌ريزي‌هاي لجستيکي روزآمد، استفاده موثر از سلاح‌هاي سنگين در نبرد شهري و ايجاد نظام فرماندهي و کنترل بسيار پيشرفته که بتواند هماهنگي عملياتي طيف وسيعي از نيروها را تضمين کند، دستاوردهاي نظامي بسيار حائز اهميتي است. شايد به همين دلايل است که صهيونيست‌ها مي‌گويند حزب‌الله پس از جنگ سوريه بسيار آبديده‌تر شده است.

8- با پيروزي در حلب، غنائم ارزشمندي در اختيار مقاومت قرار گرفته است؛ از اسراي بسيار کليدي تا انبارهاي مهمات پيشرفته، اتاق‌هاي شنود و تجهيزات مدرن مخابراتي که در اختيار تروريست‌ها بود و اکنون مقاومت بر آن مسلط شده و از همه مهم‌تر به دست آوردن يک درک کاملا عميق از سيستم فرماندهي و ارتباطات دروني تروريست‌ها که پيشرفته‌ترين تاکتيک‌هاي‌شان را در جبهه حلب مورد استفاده قرار دادند.

9- آشکار شدن پيوند پس پرده داعش و النصره و اتصال پس پرده هر دو گروه به يک مرکز واحد، دستاورد ديگر نبرد حلب بود. بازپس‌گيري تدمر براي مقاومت سخت نخواهد بود اما حمله داعش به تدمر، درست در زماني که حلب در اوج محاصره قرار داشت، هيچ ترديدي باقي نگذاشت که النصره و داعش در نهايت از يک آبشخور سيراب مي‌شوند. اين امر در چانه‌زني‌هاي سياسي و امنيتي پس پرده، يک برگ راهبردي خواهد بود.


10- دستاورد ديگر اين پيروزي مردمي‌سازي نبرد عليه مسلحان و چشاندن طعم امنيت و خدمات‌رساني از جانب يک دولت مرکزي مسؤول به مردمي خواهد بود که چندين سال است حراميان بر جان و مال خود و خانواده آنها مسلط بوده‌اند. حس رهايي، خروج از هرج و مرج و داشتن پشتوانه‌اي که بتوان بر آن تکيه کرد را در واکنش بخش‌هاي بزرگي از مردم حلب در همين يکي ـ دو روز مي‌توان ديد. توجه کنيد از ميان ميليون‌ها سوري ساکن حلب، کمتر از 10 هزار نفر-تازه با احتساب خانواده‌هاي‌شان- به عنوان گروه مسلح از اين شهر خارج شده و به ادلب رفته‌اند. آن ميليون‌ها مرد و زن ديگر در واقع گروگان اين تروريست‌ها بوده‌اند و بي‌شک براي عدم بازگشت شرايط پيشين حاضر به هر فداکاري‌اي خواهند بود.
 

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر