آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 199375
مجمع نمايندگان استان چهارمحال و بختياري اعلام کرد:
تحقيق و تفحص از پروژه‌هاي انتقال آب در دستورکار نمايندگان
تاریخ انتشار : 1395/08/22 11:18:20
نمایش : 834
مجمع نمايندگان استان چهارمحال و بختياري اعلام کرد تحقيق و تفحص از پروژه‌هاي انتقال آب را در دستور کار خود قرار داده اما اين درخواست منجر به واکنش تند در اصفهان شده است.

به گزارش سامان ما به نقل از خبرنگار مهر، اعتراض مردم چهارمحال و بختياري به سخنان معاون اول رئيس جمهور درباره پروژه‌هاي انتقال آب که با انتشار بيانيه شبکه تشکل‌هاي محيط زيستي استان در خبرگزاري مهر آغاز شده بود اکنون به نمايندگان مجلس رسيده است و مجمع نمايندگان اين استان، اعلام کرده تحقيق و تفحص از پروژه‌هاي انتقال آب را در دستور کار خود قرار داده است.

در اين بيانيه آمده است: مساله محيط زيست و حفظ آن براي مردم استان چهارمحال و بختياري از جنس فعاليت فانتزي نيست، محيط زيست و حفظ آن براي مردم اين استان عين زندگي است لذا مجمع نمايندگان استان چهارمحال بختياري از همه مردم، مسئولان، روحانيون، احزاب و جريان هاي سياسي مي خواهد با حفظ و احترام به تفاوت ها و تمامي سلايق سياسي، اجتماعي و... اصول محيط زيست را به عنوان يک ميثاق مشترک پذيرفته و از سمت گيري هاي سياسي، قومي و منطقه اي پيرامون مساله آب خودداري کنيم.

نويسندگان اين بيانيه تاکيد کرده‌اند که بي شک در اين موقعيت حساس پر رنگ شدن سويه هاي غيرمحيط‌زيستي به چيزي جز افتراق و مخدوش شدن وحدت منجر نخواهد شد. مردم استان چهارمحال و بختياري سودجويي مافياي صنعت و پنهان شدن مافياي آب پشت انتظارات مردم شريف استان اصفهان را محکوم کرده و ارائه راه حل هاي غيرمحيط زيستي براي احياي زاينده رود را نقض غرض دانسته و راه حل هاي موقت نظير پروژه هاي انتقال آب را به رسميت نمي شناسد. از اين روي با توجه به اثبات غير محيط زيستي بودن پروژه هاي انتقال آب بيرگان (کوهرنگ ۳)، گلاب و سد بهشت آباد، بندهاي تاکيدي مصوبه ۹ ماده احياي زاينده رود بر اجراي اين پروژه ها را غيرقانوني، سياسي و ناشي از تفوق نگاه هاي فرقه گرايانه و ناسيوناليستي مديريت حاکم بر آب کشور مي داند.

اين نمايندگان تصريح کرده‌اند: مردم استان چهارمحال و بختياري ضمن محکوم کردن اهمال وزارت نيرو در برچيدن کارگاه سد بهشت آباد واقع در چرمهين، پا برجا بودن آن را قسمتي از عمليات جنگ رواني مافياي آب و حاکم کردن تنش در مديريت آب کشور دانسته و معتقدند اين جريان سعي دارد با امنيتي کرد فضا حق خواهي و مطالبه گري مردم را به محاق برده و منافع خود را پيگيري نمايد. از اين روي از رئيس جمهور محترم مي خواهيم ضمن برخورد با اين رويه ناصواب دستور برچيدن کارگاه تونل بهشت آباد واقع در چرمهين را صادر کند. متاسفانه در معادلات وزارت نيرو در حوزه دو رود زندگي ساز زاينده رود و کارون آنچه مغفول مانده است سهم محيط زيست اين دو رودخانه و حق آبه هاي تاريخي کشاورزان حاشيه زاينده رود و کارون در استان چهارمحال و بختياري است و با توجه به ناديده انگاري اين دو گانه مهم در معادلات وزارت نيرو مردم تخصيص هاي مصوب را ناعادلانه دانسته و آنرا به رسميت نمي شناسند.

آيا تونل گلاب بارگذاري تازه نيست؟

مجمع نمايندگان استان چهارمحال و بختياري تصريح کرده‌اند: در بند ۴ مصوبه ۹ ماده اي احياي حوزه زاينده رود بر ممنوعيت بارگذاري جديد بر منابع آب زاينده رود تاکيد شده اما سوال اين است که در موقعيتي که در استان اصفهان نمايش بي آبي انجام مي شود توسعه صنايع آب بر نظير ذوب اهن و صنايع فولاد توسط معاون اول ريس جمهور با کدام آب انجام مي شود. همه اينها در حالي است که با فضاسازي هاي ضد مردمي برداشت هاي آب در استان چهارمحال و بختياري حتي براي شرب مناطقي همچون شهرستان بروجن که درصد نيترات بالايي در آب شرب آن وجود دارد مورد هجوم سازمان يافته باندهاي قدرت انجام مي شود. در اين شرايط مردم مي پرسند در انتقال آب، سهم توسعه اي استان چهارمحال بختياري در حال و آينده مطابق اصول يونسکو چگونه تعريف شده است؟

اين نمايندگان همچنين پرسيده‌اند: در بند هشت مصوبه ۹ ماده ايي در حالي بر انجام طرح تونل گلاب تاکيد مي شود که در بند چهار همين مصوبه از ممنوعيت بارگذاري جديد بر زاينده رود سخن به ميان مي آورد. ايا مردم استان چهارمحال بختياري حق دارند که بپرسند اگر گلاب بزرگ ترين بارگذاري جديد در تاريخ زاينده رود نيست پس چيست؟ در بند آخر مصوبه ۹ ماده اي احياي زاينده رود از پروژه بهشت آباد به عنوان يک راه حل براي برطرف کردن مشکل زاينده رود ياد مي شود حال آنکه اعلام مي شود انتقال آب جز براي مصارف شرب نيست. آيا مردم استان چهارمحال و بختياري و خوزستان حق دارند در اصالت هدف انتقال آب براي مصارف شرب در ساير پروژه هاي انتقال آب شک کنند؟

استاندار اصفهان را برکنار کنيد

مجمع نمايندگان استان چهارمحال و بختياري در آستانه سفر معاون اول ريس جمهور به اين استان هشدار داده‌اند: يکي از علل ناکاميابي جنبش مخالفت با انتقال آب چه در استان خوزستان و چه در استان چهارمحال و بختياري تفوق حب و بغض ها و بي صداقتي در کنش فعالان غير محيط زيستي است. لذا لازم است با در پيش گيري صادقانه پيگيري مساله آب توسط همه جريان ها فارغ از نگاه هاي سياسي به صورت متحدان مورد توجه قرار گيرد.

اين نمايندگان تاکيد ورزيده‌اند: متاسفانه شاهد هستيم مقامات استان اصفهان خصوصا استاندار اين استان و برخي رسانه هاي خاص با مديريت جنگ رواني در صدد است با تحت فشار قرار دادن مسولان، دولت را براي اجراي پروژه هاي مخرب محيط زيست نظير سد بهشت اباد و بيرگان (کوهرنگ ۳ ) تحت فشار قرار دهد. از آنجا که وعده استاندار غير همسو با دولت در استان اصفهان براي اجراي اين دو پروژه طي دو ماهه اينده را غيرواقعي و فضاسازي انتخاباتي براي ايجاد فضاي التهاب سياسي و تنش اجتماعي در سه استان خوزستان، چهارمحال و بختياري و اصفهان مي دانيم، از رئيس جمهور مي خواهيم بدون توجه به فشار مافياي آب ضمن برکناري استاندار اصفهان، با بيان حقايق ضد محيط زيستي اين پروژه ها، از تحميل فضاي تنش در آستانه انتخابات رياست جمهوري آتي در سه استان مهم کشور جلوگيري کند.

مجمع نمايندگان استان چهارمحال و بختياري در پايان اعلام کرده‌اند: با توجه و دقت نظر در کليه پروژه هاي انتقال آب و اشکار بودن تبعات زيست محيطي و امنيتي اين پروژه ها، مجمع نمايندگان استان چهارمحال بختياري با استفاده از ظرفيت قانوني مجلس در انجام تحقيق و تفحص، اين مهم را در دستور کار خود قرار داده است لذا از مردم مي خواهيم اميدوارانه، صبورانه و قانوني و در کمال آرامش مطالبات خود را پيگيري کنند.

در کار ديگران دخالت نکنيد

بيانيه مجمع نمايندگان استان چهارمحال و بختياري بلافاصله واکنش نمايندگان و رسانه‌هاي اصفهان را برانگيخت. حميدرضا فولادگر نماينده مردم اصفهان در مجلس نسبت به اين اقدام نمايندگان چهارمحال و بختياري اعلام موضع کرد: اين گونه رفتارها موجب ايجاد اختلاف بين استان‌ها و کينه‌هاي قومي مي‌شود و اقدام نمايندگان چهارمحال و بختياري دخالت مستقيم در امور اجرايي اصفهان است.

يک پايگاه خبري نيز با ادبياتي تندي خطاب به نمايندگان مردم در مجلس ضمن کاربرد کلماتي همچون «چرب‌زباني» اين نمايندگان را ساده لوح خوانده و با بيان اين که «در موضوعي که به شما ربطي ندارد بهتر است دخالت نکنيد» نوشت: اصفهان اين قدر خار و خفيف نشده است که شما بخواهيد براي آن تصميم گيري کنيد و نظريه بدهيد.

استاندار اصفهان پيش‌تر با بيان اينکه پروژه بهشت‌آباد به دليل ناکافي بودن مطالعات و نداشتن مجوزهاي زيست محيطي تاکنون و علي‌رغم نامه‌نگاري استانداران ۴ استان هنوز اجرايي نشده است، گفته بود: تا ۲ ماه آينده با رفع اين نواقص سد بهشت‌آباد نيز اجرايي مي‌شود.

رسول زرگرپور با اشاره به اينکه مراحل نهايي تونل ۳ کوهرنگ در حال انجام بوده و سد سوم نيز در دستور کار قرار دارد، تصريح کرده بود: در همين راستا به دليل اينکه پيمانکار قبلي کارايي لازم را نداشت از پيمانکار سد کرخه استفاده کرده‌ايم.

زرگرپور با بيان اينکه تا ۲ ماه آينده اعتباري بالغ بر ۷۵۰ ميليارد ريال براي سد کوهرنگ ۳ اختصاص مي‌يابد، تصريح کرد: براي بهره‌برداري نهايي از اين پروژه ۴ هزار ميليارد ريال ديگر اعتبار نياز بوده که تامين آن به مسئولان مربوطه تکليف شده است.

اعتراض مردم اصفهان به مخالفت نمايندگان چارمحال و بختياري با انتقال آب از آن روست که کشاورزان اصفهان با مشکل تامين آب جدي رو به رو هستند و از اين رو به دنبال تامين آب بيشتر از حوزه کارون هستند. مخالفت اين کشاورزان با برداشت آب در بالادست و تقاضاي انتقال آب در حالي صورت گرفته که همين معترضان، با انتقال آب از حوزه زاينده‌رود به يزد مخالفت کرده و حتي بار ديگر نسبت به تخريب لوله انتقال آب به يزد اقدام کرده‌اند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر