آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 199229
يادداشت/ حسين شريعتمداري؛
توقف صادرات از مسدود بودن روابط بانکي است نه خلل در رابطه با دنيا/دولت با ذلت پذيري در سياست خارجي زبان دولتهاي فکسني را هم دراز کرده است
تاریخ انتشار : 1395/08/04 11:34:07
نمایش : 760
مروري هر چند گذرا بر عمر سه سال و پنج ماهه دولت آقاي دکتر روحاني به وضوح حکايت از آن دارد که دولت ايشان در تحقق بسياري از وعده‌هايي که داده بود موفق نبوده است.

به گزارش سامان ما به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛حسين شريعتمداري در روزنامه کيهان نوشت:

ناصر‌آقا يکي از راننده‌هاي قديمي تهران بود - خدا رحمتش کند - روي اتوبوس‌هاي خطي درون شهر کار مي‌کرد. از ميدان خراسان به ميدان توپخانه سابق مسافر مي‌کشيد. روزهاي آخر عمر را در قهوه‌خانه‌اي که پاتوق راننده‌ها بود سپري مي‌کرد. از قول او نقل مي‌کنند که مي‌گفت؛ يکي از روزها که باد تندي مي‌وزيد با اتوبوسم که پُر از مسافر بود وارد ميدان توپخانه شدم، ناگهان چشمم به عابري افتاد که باد کلاهش را ربوده بود و او وسط ميدان دنبال کلاهش مي‌دويد. اتوبوسم ترمز درست و حسابي نداشت و فرمانش هم گيج مي‌زد هر چه بوق زدم بي‌فايده بود و عابر شش‌دانگ حواسش را به کلاهش داده و دنبال آن مي‌دويد. اتوبوس به چند قدمي عابر رسيده بود. همه مهارتم را به کار گرفتم و بالاخره با هزار زحمت توانستم کلاه را رد کنم!... قهوه‌چي که دلش براي عابر به شور افتاده و منتظر نتيجه ماجرا بود با دلواپسي پرسيد؛ ناصر آقا! پس عابر چي؟ و ناصر آقا سينه‌اي صاف کرد و گفت؛ عابر که هيچي! زير چرخ‌هاي اتوبوس له شد و عمرش را به شما داد! اما در عوض کلاه سالم مانده بود! قهوه‌چي به ملامت گفت؛ مهارتي که از آن دم مي‌زدي همين بود؟!  کلاه بي‌سر به چه دردي مي‌خورد؟ و ناصر‌آقا قيافه حق به جانبي گرفت و گفت؛ بالاخره يک سر ديگر پيدا مي‌شود که کلاه را روي آن بگذارند!...
2- اغراق نيست اگر گفته شود  در حالي که  سه سال و 5 ماه از عمر  دولت آقاي روحاني مي‌گذرد بسياري از وعده‌هايي که قبل و بعد از انتخابات داده بودند عمل نشده و بر زمين مانده است. اما آقاي روحاني که معلوم نيست از چه مشاوراني مشورت مي‌گيرد بر توفيقات دولت خويش! تاکيد دارد و کارنامه دولت يازدهم را با شماري از شعارها و آمارهاي غيرواقعي تزئين مي‌کند و در بسياري از موارد نيز صورت مسئله را تغيير مي‌دهد و مطالبات مردم را که برخاسته از وعده‌هاي خود ايشان بوده و هست با طرح مسائلي که هرگز در فهرست مطالبات ملت نبوده است کنار مي‌گذارد و...
اگرچه پرداختن به وعده‌هاي بر زمين مانده دولت يازدهم موضوع اين نوشته نيست، چرا که پيش از اين بارها به آن پرداخته‌ايم و پرداخته‌اند ولي اشاره به چند نمونه از اظهارات رئيس‌جمهور محترم که طي چند روز اخير به مناسبت‌هاي مختلف مطرح کرده‌اند مي‌تواند پاسخ پرسشي باشد که در ادامه يادداشت پيش روي خواهد آمد.
3- آقاي روحاني در مراسم روز ملي صادرات به جاي توضيح درباره علت رکود صادرات که ناشي از مسدود بودن روابط بانکي است و اين نکته بارها از زبان مسئولان دست‌اندرکار دولتي نيز مطرح شده است، مي‌فرمايند؛ رونق صادرات در تايلند و ويتنام و مالزي به خاطر آن است که روابطشان را با دنيا بر مبناي تعامل سازنده قرار داده‌اند و نتيجه مي‌گيرد که «از دعوا با دنيا صادرات بيرون نمي‌آيد»!  و توضيح نمي‌دهند که کلاه توقف صادرات را آمريکايي‌ها در جريان توافق هسته‌اي بر سر کشورمان گذاشته‌اند و فراموش کرده‌اند که خود ايشان با افتخار گفته بود در اولين روز اجراي برجام، روابط بانکي و تجاري ايران با کشورهاي ديگر بدون کمترين مانعي برقرار خواهد شد! آقاي روحاني کينه‌توزي سي و چند ساله و بي‌وقفه آمريکا و متحدانش عليه ايران اسلامي را هم به حساب دعواي ما با دنيا مي‌گذارند! و توضيح نمي‌دهند که توقف صادرات، تاوان وادادگي در برابر دشمنان بيروني و فريب‌خوردگي ناشي از اعتماد و خوشبيني نابجا به آنان است و شايسته نيست در اظهارات ايشان زورگويي تبرئه و مقاومت در مقابل متجاوزان به باد انتقاد و اعتراض گرفته شود!
4- رئيس‌جمهور محترم در همان مراسم، منتقدان را مخالف برقراري رابطه با دنيا معرفي کرده و اعلام مي‌دارد، بعضي‌ها عظمت ايران را هنوز باور نکرده‌اند، ملت ايران در طول تاريخ با دنيا رابطه داشته است! و توضيح نمي‌دهند چه کسي مخالف رابطه با دنيا بوده است؟! آنچه منتقدان سياست خارجي دولت مطرح کرده و مي‌کنند، رابطه متوازن و عزتمندانه و به دور از وادادگي و ذلت‌پذيري است که متأسفانه دولت در اين زمينه نه فقط دستاوردي نداشته است بلکه وادادگي در مقابل بيگانگان را به جايي رسانده است که امروزه دولت‌هاي فکسني و دست‌چندمي نظير عربستان و امارات نيز براي کشورمان شاخ و شانه مي‌کشند!
5- آقاي روحاني در مراسم روز ملي صادرات؛ به گونه‌اي از ضرورت اعتماد به ملت سخن مي‌گويند که انگار در مقابل تلاش ايشان و دولتشان براي اعتماد به مردم کساني  ايستادگي کرده و مانع از برقراري اين اعتماد شده‌اند! ايشان در همين زمينه مي‌گويد «بايد به ملت ايران اعتماد کنيم، فقط چهار نفر نيروي امنيتي نمي‌توانند مورد اعتماد ما باشند»! باز هم جناب رئيس جمهور توضيح نمي‌دهند که مگر نيروهاي امنيتي مانع ايجاد اعتماد به مردم بوده‌اند؟! و اين پرسش را هم بي‌پاسخ مي‌گذارند که اين چهار نفر نيروي امنيتي چه کساني هستند؟!  برخي از وزيران و مشاوران ايشان از اعضاي موثر مراکز امنيتي کشور بوده‌اند و مخصوصا شخص جناب آقاي دکتر روحاني سالهاي متمادي دبير شوراي عالي امنيت ملي، يعني يکي از برجسته‌ترين کانون‌هاي امنيتي کشور بوده است. بنابراين بايد پرسيد که رئيس‌جمهور محترم از کدام چهار نفر نيروي امنيتي به گلايه ياد مي‌کنند؟! ضمن آن که حضور و فعاليت در مراکز امنيتي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران خدمتي بزرگ به ملت و نظام و شايسته افتخار و مباهات است.
6- رئيس‌جمهور محترم در جمع مردم اراک، برجام را به يک باغ ميوه و مردم را که در انتظار دستاوردهاي آن هستند به کودکاني تشبيه مي‌کند که براي چيدن سيب و گلابي آمده‌اند و خطاب به آنها مي‌گويد؛ بايد براي بهره‌برداري از ميوه‌هاي اين باغ صبر کرد! اين اظهارات آقاي روحاني در حالي است که پيش از اين برجام را «فتح‌الفتوح»، «آفتاب تابان»! «معجزه قرن»! «بزرگترين دستاورد تاريخ ايران»! «نشانه تسليم همه قدرت‌هاي بزرگ در برابر اراده ملت»!، «پيروزي بزرگتر از فتح خرمشهر» و... ناميده و تأکيد کرده بود «در همان روز اول توافق، تمام تحريم‌هاي بانکي، بيمه‌اي، مالي، حمل و نقل، پتروشيمي، فلزات سنگين و تحريم‌هاي اقتصادي به طور کامل لغو خواهند شد و نه تعليق. حتي تحريم‌هاي تسليحاتي نيز کنار گذاشته مي‌شود»! اکنون بايد از آقاي روحاني پرسيد سخن آن روزهايتان را بايد باور کرد و يا اظهارات امروزتان را که با يکديگر در تناقض بوده و فاصله‌اي پرناشدني دارند.
7- يکي از وعده‌هاي اصلي و پررنگ آقاي روحاني که قبل و بعد از انتخابات روي آن تأکيد کرده بودند، ايجاد اشتغال بود، از جمله «دولت تدبير نخواهد گذاشت اين همه جوان بيکار در مقابل خانواده و فرزندان شرمنده باشد.»، «دولت تدبير بيکاري را با روش‌هايي چون توجه به صنعت، کشاورزي و گردشگري کاهش خواهد داد»، «مشکل بيکاري باعث شده است از هر 5 ازدواج يکي به طلاق منجر شود، با رونق اقتصادي، مي‌توانيم بيکاري را ريشه‌کن کنيم»! و...
اما جناب روحاني ابتدا در جمع مردم اراک از ايجاد اشتغال براي بيکاران ابراز ناتواني مي‌کند، ولي فرداي آن روز در جمع مردم خمين ابراز مي‌دارد که طي يک سال 714 هزار شغل ايجاد کرده است و اين در حالي است که مرکز پژوهش‌هاي مجلس از بيکاري بيش از 7 ميليون نفر خبر داده و تأکيد مي‌کند ادامه مسير با اين شيب، تعداد بيکاران را در سال 1400 به 11 ميليون نفر مي‌رساند، وزير کار اعلام مي‌کند؛ هر 5 دقيقه يک نفر به جمعيت بيکار کشور اضافه مي‌شود. از سوي ديگر معلوم نيست با توجه به رکود سنگين و فزاينده که تعطيلي پي در پي کارخانه‌ها و مراکز توليدي و صنعتي را به دنبال داشته و دارد، وعده رئيس‌جمهور محترم چگونه قابل تحقق است!
8- آقاي روحاني در جمع مردم خمين مي‌گويد؛ «کارخانه‌هاي ما يکي پس از ديگري از رکود خارج مي‌شود»! اين ادعاي رئيس‌جمهور محترم در حالي است که وزير صنعت ايشان تأکيد مي‌کند «7 هزار واحد متوقف در شهرک‌هاي صنعتي وجود دارد» و معاون وزير صنعت خبر مي‌دهد «10 هزار واحد صنعتي يعني 29/5 درصد کل واحدهاي صنعتي، با ظرفيت کمتر از 50درصد کار مي‌کنند» و نماينده مجلس اعلام مي‌کند «60 درصد واحدهاي صنعتي و توليدي تعطيل است» در ميان مراکز توليدي تعطيل شده نام مراکز پرسابقه‌اي نظير ارج، قند ورامين، پارس‌کروم خزر (تنها واحد توليد کننده مواد‌اوليه صنايع چرم در خاورميانه)، فولاد سبزوار، ايرانا و... به چشم مي‌خورد. و ده‌ها نمونه ديگر از اينگونه اظهارات متناقض و ارائه آمارهاي غيرواقعي که شرح آن به درازا مي‌کشد.
9- و بالاخره، مروري هر چند گذرا بر عمر سه سال و پنج ماهه دولت آقاي دکتر روحاني به وضوح حکايت از آن دارد که دولت ايشان در تحقق بسياري از وعده‌هايي که داده بود موفق نبوده است و در مواردي نيز خسارت‌هاي بعضا جبران‌ناپذيري- و يا دستکم به سختي قابل جبراني- را هم باعث شده است. و از سوي ديگر، ترديدي نيست که جناب ايشان رسيدن به اين نقطه را در برنامه کاري خويش نداشته و نمي‌پسنديده‌اند. اين نکته را از تغيير ماهيت وعده‌هايي که داده‌اند و اصرار بر اعلام تحقق آنچه تحقق نيافته است مي‌توان درک کرد و حال آن که چاره کار در تغيير مسير حرکت دولت و جا به جايي ريل‌گذاري‌هاي پيشين است و نه جا به‌جايي اين وزير و آن معاون و يا پنهان کردن واقعيات تلخي نظير دستاورد تقريبا هيچ برجام، تحميل رکود، تعطيلي مراکز توليد، تحقير نظام و مردم در برابر بيگانگان و مشغول کردن دولت به مسائل حاشيه‌اي ... و در يک‌کلام بايد به فکر نجات عابر بود و نه کلاه!

 

 

انتهاي پيام/601س

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر