آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 156528
پل زمانخان شهرستان سامان ميزبان مسافران و گردشگران + گزارش تصويري
تاریخ انتشار : 1394/04/27 09:52:16
نمایش : 4081
پل تاريخي زمانخان شهرستان سامان و استان چهار محال و بختياري پذيراي و ميزبان مسافران و گردشگران از تمامي نقاط کشور است.
به گزارش خبرنگار سامان ما ، پل تاريخي زمانخان در شهرستان سامان در نخستين روز تعطيلات ايام عيد فطر ميزبان مسافران و گردشگران از تمامي نقاط کشور به اين منطقه و حاشيه زاينده رود بوده است و در اولين روز تعطيلات شاهد ترافيک در شهر و جاده پل زمانخان و حاشيه زاينده رود هستيم .

پل تاريخي زمانخان يکي از بناهاي با ارزش و قديمي شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختياري است.از جمله مکان هاي گردشگري استان است که سالانه مسافران زيادي از اين مجموعه بازديد دارند.
 
تفکر اوليه ساخت پل زمانخان در اين مکان به دوره ساسانيان بر مي‌گردد.اين پل به دستور «زمان خان» يکي از سران ايل قشقايي که زماني دامنه کوچ آنها تا اين منطقه مي‌رسيد، بر روي رودخانه زاينده رود احداث گرديد و در ادوار گذشته، ايلات و عشاير بختياري از روي اين پل، آمد و شد مي‌کردند.
 
پل تاريخي زمانخان، داراي دو دهانه و 30 متر طول بوده و بر روي سه پايه سنگي طبيعي بنا شده است.

قرار گرفتن اين پل بر روي آب‌هاي زاينده رود و وجود مناظر طبيعي چشم‌گير اطراف در کنار اقدامات عمراني انجام شده، اين منطقه را به يکي از قطب‌هاي گردشگري استان چهارمحال و بختياري تبديل کرده است.

شهرستان سامان داراي آب‌و‌هواي معتدل و بسيار لطيف و پاکيزه بوده و با داشتن باغ‌هاي فراوان و درختان پر شکوفه بسيار زييا و نيز مناظر بديع و شگفت انگيز، مي‌تواند انتخاب مناسبي براي گذراندن تعطيلات در استان چهارمحال و بختياري باشد.

اطراف اين پل مملو از باغ‌هاي فراوان درختان گوناگون ميوه مي‌باشد که مناظر بديع و شگفت‌انگيزي را بوجود مي‌آورند. درختان هلو، بادام و گردو در اين منطقه بسيار خوب به بار مي‌نشيند.

بيشتر ماهيان رودخانه زاينده‌رود، ماهي قزل‌آلاي وحشي (گوشت صورتي) مي‌باشد و جريان آب اين رودخانه بسيار تند است.

پل زمانخان دو بار يکي در سال ۱۲۰۲ توسط کارگزاران حکومت صفويان و بار دوم در سال ۱۳۲۱ شمسي به وسيله حاج عبدالحسين قزويني مالک قريه «چم عالي» به طور کامل تعمير و مرمت شد. استحکام اين پل با احداث ديوار سنگي در طرفين آن، دو چندان شد.

دهکده سياحتي زاگرس که داراي واحدهاي اقامتي و مشرف به رودخانه زاينده رود و پل زمانخان است در مجاورت اين پل بنا شده است.

مسجد، امکانات هتل، کمپ و ويلا به صورت اجاره‌اي و همچنين رستوران، چايخانه و سرويس بهداشتي، براي آسودگي مسافران در اين محل، در نظر گرفته شده است.

اين شهرستان، به دليل قرار گرفتن در حاشيه‌ي رودخانه زاينده‌رود، از موقعيت‌هاي مناسب کشاورزي، باغ‌داري و گردشگري برخوردار است.

قرار گرفتن پل زمان‌خان بر روي آب‌هاي زاينده‌رود و وجود مناظر طبيعي چشمگير اطراف در کنار اقدامات عمراني انجام شده، اين منطقه را به يکي از قطب‌هاي گردشگري در استان تبديل کرده است.

عمده مشکلي که گردشگران و مسافران در اين مکان درگير هستند در روز هاي تعطيل ترافيک سنگين است که بايد توسط مسئولين راه حلي براي اين امر در نظر گرفته شود و از ديگر مشکلات کمبود فضاي پارکينيگ، کمبود سرويس بهداشتي، کمبود فضاي استقرار دستگاه امدادي، امنيتي، نظارتي و ... است.

انتهاي پيام/601س
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر