آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 125573
در آستانه يک سالگي؛
فوايد"اقتصاد مقاومتي"براي مردم
تاریخ انتشار : 1393/11/25 13:09:03
نمایش : 1518
يک کارشناس اقتصادي تاکيد کرد: تمام "اقتصاد مقاومتي" بر روي ريل فرهنگ حرکت مي‌کند که در اين حرکت، مردم ضمن منتفع شدن از اقتصاد مقاومتي، مشارکت فعال دارند.
به گزارش سامان ما به نقل از جام نيوز،  محمد قرباني - عضو هيات علمي دانشگاه فردوسي مشهد - اظهار کرد: سه مولفه در اقتصاد مقاومتي تعيين‌کننده است؛ اولين مولفه مربوط به مسوولان است که وظيفه اجراي سياست‌هاي پشتيباني کننده را بر عهده دارند. دومين مولفه بعد مردمي به عنوان محور اصلي تکيه اقتصاد مقاومتي را تشکيل مي‌دهد. سومين مولفه نيز ريل فرهنگ به عنوان واسط بين سياست‌هاي اجرايي و مردمي است. تمام اقتصاد مقاومتي بر روي ريل فرهنگ حرکت مي‌کند. در اين حرکت، مردم ضمن منتفع شدن از اقتصاد مقاومتي، مشارکت فعال دارند.

وي افزود: نگاه اقتصاد مقاومتي به جاي بيرون، معطوف به درون کشور، استفاده از ظرفيت‌هاي طبيعي، انساني و تکنولوژيکي است. لذا اگر ظرفيت‌هاي خودمان را در بخش‌هاي صنعت، کشاورزي و خدمات بشناسيم مي‌توانيم ضمن عبور از اقتصاد نفت‌زده، در مسير توسعه قرار بگيريم.

اين کارشناس اقتصادي با بيان اين‌که بخش‌هاي صنعت و کشاورزي با توجه به ارتباط نزديک به يکديگر مي‌توانند نقش ويژه‌اي در تحقق اقتصادي مقاومتي ايفا کنند، گفت: اقتصاد مقاومتي يا توسعه‌ي درون‌زا راهکارهاي مقابله با تحريم را نشان مي‌دهد. کشور کوبا توانست با به‌کارگيري چنين سياست‌هايي با تحريم‌هاي آمريکا مقابله کند.

قرباني، تعريف وزن اصلاحات اقتصادي در جهت مقاوم شدن در تعاملات بين‌المللي را ضروري دانست و گفت: بر اساس اين وزن، اقتصاد مقاومتي شکل مي‌گيرد. اگر اين وزن کم باشد يعني ما هنوز نگاهمان به بيرون است اما اگر زياد باشد، همه مولفه‌هاي اقتصاد را به سمت تکيه بر توليد، نوآوري و استفاده از ظرفيت‌هاي مردمي سوق مي‌دهد.

وي با بيان اين که طي يک سال گذشته قواي سه‌گانه در تعيين نحوه حرکت و نقشه راه، قصور داشتند، گفت: برنامه‌ريزي عملياتي از سوي مجريان صورت نگرفته و سمت و سوگيري‌هاي برنامه مشخص نشده است. در تبيين تا حدودي خوب عمل شد اما در مديريت دچار ضعف هستيم. اطلاع‌رساني شفاف و تبيين نقش مردم در فضاي کلان اقتصاد نيز بايد جدي گرفته شود.

قرباني تصريح کرد: هنوز مشخص نشده که کدام‌يک از بخش‌هاي صنعت، کشاورزي و خدمات در اقتصاد مقاومتي نقش پيشتاز را ايفا خواهند کرد. هم‌چنين ديدگاه‌هاي سياسي بايد از حوزه‌ي اقتصاد حذف شوند. اصل 44 از جمله بخش‌هايي است که مي‌تواند اقتصاد را به دوش مردم بگذارد اما با توجه به مقاومت مديران دولتي در واگذاري‌ها، اين امر صورت نگرفت.

اين کارشناس اقتصادي، به حداقل رساندن اصطکاک و هزينه براي رسيدن به وضع مطلوب در اقتصاد را از راهکارهاي اقتصاد مقاومتي دانست و گفت: اقتصاد مقاومتي يعني مشارکت آحاد جامعه در مبارزه با عناصر بيمار، بيکار، نازا (يک بار مصرف) و نامانا (بي‌ثبات).

انتهاي پيام/601س
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر